کمیسیون حقوق بشر خواستار ممنوعیت بی‌قید و شرط معاینات طبی عدلی پرده بکارت شد |
کمیسیون حقوق بشر خواستار ممنوعیت بی‌قید و شرط معاینات طبی عدلی پرده بکارت شد

بازتاب خبرهای 16 سنبله 1398

Image Title
۱۶ / میزان ۱۳۹۸

کمیسیون حقوق بشر خواستار ممنوعیت بی‌قید و شرط معاینات طبی عدلی پرده بکارت شد

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان تأکید می‌کند که این کمیسیون مانند گذشته خواستار ممنوعیت بی‌قید و شرط معاینات طبی عدلی پرده بکارت است.

کمیسیون مستقل حقوق بشر امروز سه‌شنبه(۱۶میزان) در یک خبرنامه گفته است که به منظور حفظ کرامت انسانی زن و رعایت معیارهای بین‌المللی حقوق بشر که هرگونه معاینه طبی اجباری را ممنوع کرده است، معاینات پرده بکارت را از مصادیق شکنجه می‌داند و باورمند است که معاینات طبی عدلی،‌ اساس طبی و علمی برای اثبات جرم ندارد.

کمیسیون حقوق بشر تاکید کرده است که مانند گذشته خواستار ممنوعیت بی‌قید و شرط معاینات طبی عدلی پرده بکارت است و برای دستیابی به این هدف، در هماهنگی با نهادهای مدنی و مدافعان حقوق بشر، به دادخواهی ادامه می‌دهد.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می‌گوید که این کشور در سال 1397، وضعیت شکننده امنیتی را سپری کرده و در این سال بیشتر از 3هزار غیر نظامی جان باخته‌اند

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می‌گوید که این کشور در سال ۱۳۹۷، وضعیت شکننده امنیتی را سپری کرده و در این سال بیشتر از ۳هزار غیر نظامی جان باخته‌اند

این در حالی است که در کد جزای افغانستان نیز اجرای معاینه عدلی و طبی پرده بکارت بدون رضایت زن یا حکم محکمه‌ ممنوع گفته شده و در آن برای مرتکبین، حبس قصیر نیز در نظر گرفته شده است.

پیش از این نیز سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده بود که این آزمایش اعتبار علمی ندارد.

۱۶ / میزان ۱۳۹۸

آتش‌سوزی مهیب در نزدیکی بازار مرکزی شهر کابل

گزارش‌ها حاکی از یک آتش‌سوزی مهیب دیگر در نزدیکی بازار مرکزی شهر کابل(مندوی) است.

پولیس کابل با تأیید این رویداد می‌گوید که این آتش‌سوزی عصر امروز سه‌شنبه(۱۶ میزان) در مارکت ظرف‌فروشی تیمورشاهی و در نزدیکی مندوی کابل صورت گرفته است.

به فردوس فرامرز، سخنگوی پولیس کابل، نیروهای آتش‌نشانی در ساحه حضور داشته و به زودی آتش‌ را مهار خواهند کرد.

mandawi

هنوز علت وقوع این آتش‌سوزی روشن نشده و گزارشی نیز در مورد تلفات احتمالی و یا خسارات آن در دست نیست.

این در حالی است که بازار مرکزی شهر کابل(مندوی) در طول سال‌های اخیر به دلیل عدم رعایت اصول اساسی ساختمان‌سازی، فرسوده بودن ساختمان‌ها و هم‌چنین برق‌کشی نامناسب، بارها طعمه آتش شده است.

۱۶ / سنبله ۱۳۹۸

استقبال حکومت افغانستان از اظهارات تازه وزیر دفاع امریکا

سخنگوی رییس‌جمهور غنی ضمن استقبال از سخنان تازه وزیر دفاع امریکا می‌گوید که افغانستان برای یک صلح تعریف شده با طالبان اجماع دارد.
صدیق صدیقی امروز شنبه(۱۶سنبله) در توییتراش نگاشته است: “دولت افغانستان از اظهارات اخیر وزیر دفاع امریکا در پیوند به ختم جنگ و قطع خشونت‌های طالبان استقبال می‌کند”.
صدیقی افزوده است که “حکومت افغانستان از هر گونه تلاش در این پروسه که منجر به تامین صلح پایدار و ختم جنگ در افغانستان گردد، حمایت می‌کند. ملت ما برای یک صلح تعریف شده اجماع دارد”.

Sediq
این اظهارات سخنگوی رییس‌جمهور غنی در حالی مطرح می‌شود که مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا امروز در سخنانی در یک نشست مشترک خبری با همتای فرانسوی خود در پاریس گفته است، ایالات متحده به دنبال یک توافق سیاسی با طالبان بود، اما واشنگتن پس از موجی از خشونت‌ها که بر مذاکرات با این گروه سایه افکنده، نمی‌تواند توافق با این گروه را قبول کند.
وزیر دفاع امریکا افزوده است: “دیدگاه ایالات متحده این است که بهترین راه پیش‌برد، یک توافق سیاسی است. این همان چیزی است که ما اکنون با جدیت روی آن کار می‌کنیم. این بدان معنی نیست که ما معامله‌ای را انجام خواهیم داد.”
وی تصریح کرد: “ما اطمینان حاصل خواهیم کرد که معامله خوبی داشته باشیم. معامله‌ای به اندازه کافی خوب که حداقل امنیت پیشروی کشورهای ما را تضمین کند و مسیری روشن‌تر را برای مردم افغانستان در پیش داشته باشد.”

۱۶ / سنبله ۱۳۹۸

کشته و زخمی شدن 43 شورشی طالب به شمول سه سرگروه آن‌ها در فاریاب

مقام‌های امنیتی می‌گویند که ۴۳ شورشی طالب به شمول سه سرگروه آنان در ولایت فاریاب کشته و زخمی شده‌اند.

دفتر مطبوعاتی پولیس فاریاب امروز شنبه(۱۶سنبله) در یک خبرنامه گفته است، در نتیجه عملیات‌ هوایی و درگیری نیروهای امنیتی و طالبان در منطقه دارالمعلمین ولسوالی شیرین تگاب این ولایت، ۲۴ تن از شورشیان طالب به شمول سه سرگروه طالبان به نام‌های ملا میرویس، قاری جان آقا و ملا عبدالعظیم عرب کشته و ۱۹ تن دیگر زخمی شدند.

Faryab

دفتر پولیس فاریاب افزوده است که در این درگیری، دو تن از نیروهای امنیتی نیز کشته و ۴ تن دیگر آنان زخمی شده‌اند.

بر اساس این گزارش، در این درگیری‌ها یک راکت از سوی طالبان به دو منزل مسکونی در مرکز ولسوالی شیرین تگاب برخورد کرده که در نتیجه آن، یک خانم و دو کودک زخمی شده‌اند.

دفتر مطبوعاتی پولیس فاریاب خاطرنشان کرده است که در یک عملیات هوایی نیز ۲۳ موترسایکل، یک موتر و ۳ قرارگاه مهم طالبان نیز در این ولایت تخریب شده است.

۱۶ / سنبله ۱۳۹۸

امضای قرارداد اعمار و ترمیم چهار مکتب به ارزش بیش از 5 میلیون دالر در ولایت قندز

وزارت معارف اعلام کرده که قرارداد اعمار و ترمیم چهار مکتب به ارزش ۵ میلیون و ۴۳۶ هزار دالر امریکایی را با سه موسسه ساختمانی به امضا رسانده است.
این وزارت امروز شنبه(۱۶ سنبله) در یک خبرنامه گفته است، این قراردادها از سوی محمد ابراهیم شینواری، معین تعلیمات عمومی و سرپرست وزارت معارف با نمایندگان مؤسسه‌های ساختمانی PWCc، MSCC و NSCC به امضا رسیده است.

MOE
گفتنی است هزینه اعمار و ترمیم این مکاتب از سوی کشور آلمان پرداخت می‌شود.
هولگر ترنک، رییس مؤسسه دفتر توسعه منطقه‌ای آلمان(RIDF) در کابل در مراسم امضای این قراردادها، ضمن قدرانی از فعالیت‌های وزارت معارف، خاطرنشان کرده است، یکی از اهداف اساسی جامعه جهانی و حکومت افغانستان دسترسی تمام کودکان واجد شرایط به آموزش و پرورش است و آلمان آماده هر نوع همکاری با وزارت معارف افغانستان است.