تکمیلی/ حمله انتحاری در پروان/ 55 کشته و زخمی به شفاخانه منتقل شده‌اند |
تکمیلی/ حمله انتحاری در پروان/ ۵۵ کشته و زخمی به شفاخانه منتقل شده‌اند

بازتاب خبرهای 26 سنبله 1398

Image Title
۲۶ / سنبله ۱۳۹۸

تکمیلی/ حمله انتحاری در پروان/ ۵۵ کشته و زخمی به شفاخانه منتقل شده‌اند

وزارت داخله از وقوع یک حمله انتحاری در نظام قراول مرکز تربیتی ولایت پروان خبر داده است.

نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت داخله با بیان این خبر گفته است: “حوالی ساعت ۱۱:۴۰ قبل از ظهر یک فرد انتحاری سوار بر یک موترسایکل در نظام قراول اول مرکز تربیتی مربوط حوزه اول شهر چاریکار، مرکز ولایت پروان خود را منفجر نموده است”.

رحیمی افزوده است، تاکنون از شمار تلفات این رویداد جزییاتی در دست نیست.

parwan

در همین حال عبدالقاسم سنگین، سرطبیب شفاخانه ولایتی پروان به رسانه‌ها گفته است که تاکنون از محل انفجار در شهر چاریکار، ۲۴ کشته و ۳۱ زخمی به این شفاخانه منتقل شده‌‌اند.

این در حالی است که پیش از این مقام‌های محلی در ولایت پروان اعلام کرده بودند که یک ماین چسپکی در محل بازرسی کمپاین انتخاباتی تیم دولت‌ساز در مرکز این ولایت انفجار کرده است.

وحیده شهکار، سخنگوی والی پروان به خبرنامه گفته بود: “در ایست بازرسی اول کمپاین تیم دولت‌ساز در شهر چاریکار، ماین چسپکی جاسازی شده در یک موتر پولیس انفجار کرده است”.

۲۶ / سنبله ۱۳۹۸

سفر مقام‌های ارشد امنیتی افغانستان و ناتو به ولایت فراه و ولسوالی انار دره

سرپرست وزارت‌های دفاع و داخله، سرپرست ریاست امنیت ملی و هم‌چنین فرمانده عمومی نیروهای ناتو در افغانستان، امروز سه‌شنبه(۲۶ سنبله) برای بررسی وضعیت امنیتی به ولایت فراه و ولسوالی اناردره این ولایت سفر کردند.

در یک خبرنامه امروز وزارت دفاع در این مورد آمده است: “اسدالله خالد، سرپرست وزارت دفاع ملى همراه با جنرال اسکات میلر، قومندان عمومی ناتو در افغانستان، محمد مسعود اندرابی، سرپرست وزارت داخله و احمد ضیا سراج، سرپرست ریاست امنیت ملی، صبح امروز جهت ارزیابى اوضاع امنیتى و دیدار با والی و رهبرى نیروهاى امنیتى و دفاعى در ولایت، به ولایت فراه و ولسوالی انار دره سفر کرد”.

Khalid in anar dara

در این خبرنامه آمده است که سرپرست وزارت دفاع ملى پس از ارزیابى و بررسى گزارش‌ها از اجراات و برنامه‌هاى رهبرى نیروهاى امنیتى و دفاعى در ولایت فراه، هدایات لازم را جهت بهبود هرچه سریعتر اوضاع امنیتى در این ولایت صادر کرد.

هم‌چنان وى از عملکرد نیروهای دفاعی و امنیتی در پاکسازی ولسوالی انار دره از وجود طالبان تروریست قدردانى کرده است.

این در حالی است که ولسوالی انار دره ولایت فراه عصر روز ۱۶ سنبله پس از یک حمله گروهی و تهاجمی طالبان سقوط کرد، اما به تاریخ ۲۱ سنبله در یک عملیات گسترده و مشترک نیروهای امنیتی، از طالبان پس گرفته شد. این ولسوالی سال گذشته نیز برای مدتی در اختیار گروه طالبان بود.

۲۶ / سنبله ۱۳۹۸

تکمیلی/ 60 کشته و زخمی در حمله انتحاری امروز کابل

وزارت داخله می‌گوید که در حمله انتحاری امروز کابل، ۶۰ نظامی و غیرنظامی کشته و زخمی شدند.

در یک خبرنامه این وزارت آمده است که در انفجار امروز سه‌شنبه(۲۶ سنبله) در حوزه نهم امنیتی، در نزدیک چهارراهی احمدشاه مسعود در کابل، ۲۲ تن به شمول شش نظامی کشته شدند و ۳۸ غیرنظامی دیگر زخم برداشته‌اند.

kabul

بر اساس این خبرنامه، در جمع کشته‌شده‌ها و زخمی‌های این رویداد، کودکان و زنان نیز شامل هستند.

این در حالی است که به گفته گروه طالبان، حمله انتحاری در ناحیه نهم شهر کابل، در دروازه ریاست پیژنتون وزارت دفاع صورت گرفته و فرد انتحارکننده، باشنده ولایت پکتیکا بوده است.

هم‌زمان با این حمله انتحاری، حمله انتحاری دیگری در نزدیکی محل برگزاری کمپاین انتخاباتی رییس‌جمهور غنی در ولایت پروان صورت گرفت که ۲۶ کشته و و ۴۲ زخمی برجای گذاشته است.

۲۶ / سنبله ۱۳۹۸

رسیدگی کمیسیون شکایات انتخاباتی به 66 شکایت انتخاباتی

محمد قاسم الیاسی، کمیشنر و سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی می‌گوید که به ۶۶ مورد شکایت انتخاباتی از سوی این کمیسیون رسیدگی صورت گرفته و در این میان در مورد ۸ شکایت، احکام توصیه، اخطار و جریمه صادر شده است.

اعضای کمیسیون شکایات انتخاباتی که به ولایت هرات رفته‌اند، امروز سه‌شنبه(۲۷سنبله) در یک نشست مشترک خبری با مقامات محلی هرات، از آمادگی‌های کامل به خاطر برگزاری انتخابات شفاف خبر داده و افزودند، اقدامات جدی اصلاحی برای افزایش اعتماد مردم به انتخابات روی دست گرفته شده است.

IECC

زهره بیان شینواری، رییس کمیسیون شکایات انتخاباتی در این نشست از ایجاد مرکز پاسخگویی به تماس‌های شهروندان، آسیب‌شناسایی روند انتخابات و ظرفیت‌سازی به عنوان اقدامات اصلاحی این کمیسیون یاد کرد.

او افزود، شماری از افراد دولتی در کارزارهای تمام تیم‌های انتخاباتی شرکت دارند.

شینواری افزود، در تمام افغانستان در زمان کمپاین‌های انتخاباتی ۶۰ شکایت ثبت شده‌ که چهار شکایت مربوط هرات بوده و در این میان، بیش از ۶۰ درصد این شکایت‌ها مربوط به تیم عبدالله عبدالله، رییس اجرایی و محمد اشرف غنی، رییس‌جمهور است.

۲۶ / سنبله ۱۳۹۸

ریاست جمهوری: ارگ هیچ‌گونه علاقمندی به دخالت در امور کمیسیون‌های انتخاباتی ندارد

سخنگوی رییس‌جمهور غنی در واکنش به اظهارات مولانا محمد عبدالله، یک کمیشنر کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید که ارگ هیچ‌گونه علاقمندی به دخالت در امور کمیسیون‌های انتخاباتی ندارد.

IEC

صدیق صدیقی امروز سه‌شنبه(۲۷سنبله) در توییتراش نگاشته است: “پیشنهاد تقرری‌ها در کمیسیون های انتخاباتی، بر بنیاد اصول و مکانیزم خود کمیسیون‌ها انجام می‌شود و ارگ ریاست جمهوری، هیچ‌گونه دخل و تصرف و هم‌چنین علاقمندی به دخالت در امور کمیسیون‌های انتخاباتی ندارد.”

۲۶ / سنبله ۱۳۹۸

غنی: طالبان دشمن اصلی نظام جمهوری است

رییس‌جمهور غنی در واکنش به حملات انتحاری امروز در کابل و پروان می‌گوید که طالبان دشمن اصلی نظام جمهوری است و با انجام چنین اعمال بزدلانه‌، هرگز به هدف خویش نمی‌رسند.

اشرف غنی امروز سه‌شنبه(۲۷سنبله) در یک بیانیه در واکنش به این حملات انتحاری گفته است: “تشدید حمله‌های تروریستی و تاکید طالبان بر کشتار مردم افغانستان، سبب ناکامی گفتگوهای طالبان با امریکا شد. طالبان با ادامه‌ جنایات‌شان، یک بار دیگر ثابت ساختند که به برقراری صلح و ثبات در افغانستان اراده و دلگرمی ندارند.”

Ghani

او حرکات صلح‌طالبانه گروه طالبان را فریب و نیرنگ خوانده و تاکید کرده که انتخابات ریاست جمهوری برگزار می‌شود و نیروهای امنیتی کشور متعهد هستند که زمینه را برای تأمین امنیت مردم فراهم سازند تا در فضای آزاد، با رفتن به پشت صندوق‌های رای‌دهی، سرنوشت سیاسی خویش را رقم بزنند.

این در حالی است که حمله انتحاری امروز در نزدیکی محل برگزاری کمپاین انتخاباتی رییس‌جمهور غنی در ولایت پروان، ۲۶ کشته و و ۴۲ زخمی برجای گذاشته است.