تازه های انتخاباتی؛ توقف گفتگوهای صلح و برگزاری انتخابات تا کمتر از 20 روز دیگر |
تازه های انتخاباتی؛ توقف گفتگوهای صلح و برگزاری انتخابات تا کمتر از ۲۰ روز دیگر

تازه های انتخاباتی؛ توقف گفتگوهای صلح و برگزاری انتخابات تا کمتر از ۲۰ روز دیگر

خبرنگار خبرنامه

فرشته فرهنگ
خبرنگار خبرنامه

۱۸ / سنبله ۱۳۹۸ | ۰ دیدگاه
Image Title

محروم از رای‌دادن

کمیسیون شکایات انتخاباتی، صلاح‌الدین ربانی، سرپرست وزارت خارجه را به دلیل شرکت در مبارزات انتخاباتی در تیم ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله به ۱۵ هزار افغانی جریمه نقدی و محروم شدن از حق رای‌دادن محکوم کرده است.

این در حالی است که شاه‌حسین مرتضوی، مشاور ارشد رئیس جمهور غنی در امور فرهنگی، عبدالرحیم عزیزی، مشاور رئیس جمهور و حمیدالله فاروقی، رئیس دانشگاه کابل و مشاور رئیس جمهور غنی نیز از سوی این کمیسیون از حق رای دهی محروم و به پرداخت جریمه نقدی ملزم شده اند.

انتقال مواد انتخاباتی حساس

همزمان با این، کمیسیون انتخابات از آغاز روند انتقال مواد حساس انتخاباتی به ولایات غربی و جنوبی خبر می‌دهد و روند انتقال مواد به ولایات شرقی از امروز دوشنبه (۱۸ سنبله) آغاز می‌گردد.

انتقال مواد حساس انتخاباتی مطابق به گفته‌های مسئولین کمیسیون انتخاباتی تا تاریخ ۳۰ سنبله تکمیل خواهد شد.

پس از اتمام مرحله انتقال مواد حساس به ولایات از تاریخ ۱ میزان تا روز انتخابات این مواد به مراکز رای‌دهی در ولسوالی‌ها خواهد رسید.

انتقال مواد حساس انتخاباتی مطابق به گفته‌های مسئولین کمیسیون انتخاباتی تا تاریخ 30 سنبله تکمیل خواهد شد

انتقال مواد حساس انتخاباتی مطابق به گفته‌های مسئولین کمیسیون انتخاباتی تا تاریخ ۳۰ سنبله تکمیل خواهد شد

کارزارهای انتخاباتی

اعضای رهبری کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی روز یک‌شنبه (۱۷ سنبله) در مراسم افتتاح مرکز معلوماتی کمیسیون از ثبت ۵۷ شکایت از کارزارهای انتخاباتی نامزدان انتخاباتی ریاست جمهوری در سراسر کشور یادآور شده است.

بیشترین شکایات مربوط به تخطی و تخلف‌های این دوره کارزارهای انتخاباتی به نام تیم‌های انتخاباتی ثبات و همگرایی و دولت‌ساز به ثبت رسیده که از سوی کمیسیون شکایات مورد رسیدگی قرار گرفته و مرتکبین آن توصیه، اخطار و حتی جریمه شده‌اند.

انتخابات در مسیر صلح

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا شنبه (۱۶ سنبله) در چند توییت متوالی دیدار با رهبران طالبان و رئیس جمهور افغانستان در کمپ دیوید را که قرار بود روز یک‌شنبه برگزار شود، لغو کرده و گفتگوهای صلح میان آمریکا و طالبان را متوقف کرده است.

او دلیل لغو این مذاکرات را مرگ ۱ سرباز آمریکایی و ۱۱ نفر دیگر در پی حمله طالبان عنوان کرده است.

گروه طالبان در واکنش به توقف مذاکرات امریکا با این گروه توسط دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور این کشور، تأکید کرده که تاوان این کار بیش از هر کسی به خود امریکا می‌رسد و آن‌ها به جنگ در افغانستان ادامه خواهند داد.

رفع ابهام از برگزاری انتخابات

با توجه به واکنش‌ها نسبت به توقف صلح و نگرانی برای انتخابات ۶ میزان، اما هنوز هم مقامات کشور و کمیسیون مستقل انتخابات برگزاری انتخابات در شش میزان قاطع هستند.

سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری روز یک‌شنبه (۱۷ سنبله) در محفل گرامی داشت از مراسم دهم محرم در وزارت تحصیلات عالی از روشن‌تر شدن برخی ابهامات در مورد برگزاری انتخابات صحبت کرده است.

او گفته است که اکنون باید تمام احزاب سیاسی و تیم‌های انتخاباتی بدون هیچ نوع تردیدی آماده برگزاری انتخابات باشند و مردم نیز به پای صندوق‌های رای حاضر شوند.

این در حالی است که با توجه به روند گفتگوهای صلح و نامعلوم بودن توافقات طالبان و آمریکا، سرنوشت انتخابات در ابهام به سر می‌برد.

این مسئله نه تنها شک و تردید را بین مردم به وجود آورده بود بلکه تعدادی از نامزدان انتخاباتی نیز به برگزاری آن دلگرمی و امیدی نداشتند.

سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری روز یک‌شنبه (17 سنبله) در محفل گرامی داشت از مراسم دهم محرم در وزارت تحصیلات عالی از روشن‌تر شدن برخی ابهامات در مورد برگزاری انتخابات صحبت کرده است

سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری روز یک‌شنبه (۱۷ سنبله) در محفل گرامی داشت از مراسم دهم محرم در وزارت تحصیلات عالی از روشن‌تر شدن برخی ابهامات در مورد برگزاری انتخابات صحبت کرده است

چالش امنیت در انتقال مواد حساس

روند انتقال مواد انتخاباتی به ولایات از روز جمعه (۸ سنبله) شروع شده و به ولایات هرات، بادغیس، فراه، قندهار، هلمند، ارزگان و زابل رسیده است.

اما اکنون انتقال مواد به ولایات شمالی به دلیل وجود جنگ و درگیری ها با مشکل مواجه شده است.

این در حالی است که بر اساس تقویم انتخابات ریاست جمهوری کشور، روند انتقال مواد انتخاباتی از کابل به ولایات با ۱۷ هزار صندوق مواد تا تاریخ ۲۰ سنبله پایان یافته و باید انتقال این مواد به مراکز ولسوالی‌ها تا ۲۲ سنبله انجام می‌شد ولی اکنون تنها ۷ هزار صندوق مواد منتقل شده است.

۴۰۰ مرکز مسدود

کمیسیون انتخابات ۵ هزار و ۳۰۰ مرکز رای‌دهی را در سرسر کشور تثبیت کرده بود اما بر اساس بررسی‌های امنیتی احتمال این که ۳۰۰ الی ۴۰۰ مرکز‌ رای‌دهی در روز انتخابات مسدود بماند وجود دارد.

گزارش های اخیر نشان می دهد که در قسمت‌های شمالی کشور مواد انتخاباتی به دلیل مشکلات امنیتی در ولایات بغلان و قندز در مسیر راه متوقف مانده و هنوز به دست کمیسیون‌های انتخاباتی محلی نرسیده است.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
افغانستان انتخابات انتخابات ریاست جمهوری افغانستان صلح طالبان

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید