کشته و زخمی شدن 16 نیروی خیزش مردمی در جوزجان |
کشته و زخمی شدن ۱۶ نیروی خیزش مردمی در جوزجان

بازتاب خبرهای 5 سنبله 1398

Image Title
۵ / سنبله ۱۳۹۸

کشته و زخمی شدن ۱۶ نیروی خیزش مردمی در جوزجان

مقام‌های محلی در ولایت جوزجان می‌گویند که در یک حمله گروه طالبان در این ولایت، ۱۶ تن از نیروهای خیزش مردمی کشته و زخمی شده‌اند.

فریدون انیق، سخنگوی والی جوزجان با بیان این خبر به خبرنامه گفت: “گروه طالبان حوالی ساعت ۸ شب گذشته(دوشنبه، ۴ سنبله) به منطقه کوکلداش ولسوالی فیض‌آباد حمله کردند”.

jawzjan

انیق افزود، این درگیری تا ساعت چهار بامداد امروز سه‌شنبه(۵ سنبله) ادامه داشته است که در نتیجه آن، ۹ تن از نیروهای خیزش مردمی کشته و ۷ تن دیگر آنان زخمی شده‌اند.

سخنگوی والی جوزجان تاکید کرد، در این درگیری به گروه طالبان نیز تلفاتی وارد شده که هنوز جزییات دقیق آن در دست نیست.

او خاطرنشان کرد که نیروهای کمکی به ساحه رسیده و ساحه در کنترول نیروهای امنیتی قرار دارد.

۵ / سنبله ۱۳۹۸

کمیسیون انتخابات: در پایان روز انتخابات نتایج آرای هر نامزد انتخاباتی مشخص خواهد شد

کمیسیون انتخابات می‌گوید که به دنبال برگزاری انتخابات آینده ریاست جمهوری، قادر اند نتایج آرای هر نامزد انتخاباتی را تا پایان روز انتخابات مشخص کنند.

حبیب‌الرحمان ننگ، رئیس دبیرخانه این کمیسیون به بی‌بی‌سی گفته است، دستگاه‌های بیومتریکی که در این انتخابات استفاده می‌شوند، قادر هستند تا اطلاعات رأی‌دهندگان و همچنین نتایج آرا را بعد از پایان رای‌گیری به مرکز مخابره کرده و این روند کمیسیون را قادر می‌سازد تا پایان روز انتخابات، میزان آرای هر نامزد را مشخص کند.

biometric

به گفته ننگ، این دستگاها دارای سیم کارت بوده و در پایان روز رأی‌دهی از طرق اینترنت به مرکز کمیسیون انتخابات وصل شده و اطلاعات را به مرکز منتقل می‌کنند. علاوه بر آن، این دستگاه‌ دارای کارت حافظه است که اطلاعات تمام رأی‌دهندگان در آن ذخیره شده است.

وی افزود، در مناطقی که این دستگاه‌ها به اینترنت وصل هستند، در طول دو الی سه ساعت کمیسیون به تمام اطلاعات دسترسی پیدا خواهد کرد.

به گفته رییس دبیرخانه کمیسیون انتخابات، اطلاعاتی که این دستگاه به مرکز کمیسیون انتخابات مخابره می‌کند، به صورت دیجیتال و همچنین عکس ورقه نتایج خواهد بود که “غیر قابل تغییر است و امکان تقلب در آن نیست.”

او اضافه کرد، بعد از این‌که اطلاعات به کمیسیون برسد، این نهاد قادر خواهد بود که مشخص کند هر نامزد چه میزان رأی گرفته است.

قرار است انتخابات ریاست جمهوری کشور به تاریخ ۶ میزان سال جاری، تا یک ماه دیگر برگزار گردد.

۵ / سنبله ۱۳۹۸

مذاکره طالبان با امریکا در مورد برقراری آتش‌بس مرحله‌ای در افغانستان

برخی منابع آگاه از جریان مذاکرات امریکا و طالبان گفته‌اند که دو طرف در مورد آتش‌بس مرحله به مرحله به پیشرفت‌هایی دست یافته‌اند.

این منابع آگاه به طلوع نیوز گفته‌اند که در نهمین دور گفتگوها، دو طرف درباره ایجاد مکان‌های امن همزمان با خروج نیروهای امریکایی به پیشرفت‌هایی دست یافته‌اند.

این منابع تاکید می‌ورزند، بر بنیاد این راهکار، هرگاه نیروهای امریکایی از یکی از ولایت‌ها به گونه کامل بیرون شوند، در آن ولایت آتش‌بس تأمین خواهد شد و پس از خروج کامل نیروهای امریکایی از افغانستان، آتش‌بس افغانستان‌شمول خواهد شد.

qatar

این در حالی است که دونالد ترامپ، رییس‌جمهور امریکا در حاشیه نشست گروه هفت در فرانسه گفته است که تا اکنون هیچ جدول زمان‌بندی برای خروج نیروهای خارجی از افغانستان وجود ندارد.

وی تأکید کرده که شتابی برای خروج نیروهای امریکایی از افغانستان وجود ندارد؛ “جدول زمانی وجود ندارد. هرآن‌چه است، عجله نداریم، صادقانه بگویم، ما آن‌جا بیشتر به عنوان پولیس محافظتی عمل کردیم، ما همراه با طالبان، حکومت و مردم مشغول کار هستیم”.

پیش از این، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر گفته بود که کوشش می‌کنند امروز سه‌شنبه(۵ سنبله) آخرین روز مذاکرات با امریکا باشد و به توافق نهایی دست یابند.

۵ / سنبله ۱۳۹۸

میک: هنوز هم فساد در ریاست لوجیستک وزارت داخله وجود دارد

کمیته مشترک نظارت و ارزیابی مبارزه با فساد اداری(میک) می‌گوید که وزارت داخله در بخش ریاست لوجیستک سفارشات و پیشنهادهای پیشین این کمیته را عملی نکرده است.

باری سلام، رییس کمیته میک امروز سه‌شنبه(۵سنبله) در یک نشست خبری در کابل گفت: “وزارت داخله از مجموع ۵۶ سفارش که میک برای آوردن اصلاحات در سه بخش تدارکات، منابع بشری، استخدام افراد ملکی و لوجستیک به این وزارت ارایه کرده بود، ۳ سفارش را تطبیق، ۲۸ سفارش در حال تطبیق شدن است و متباقی تطبیق نشده است”.

سلام افزود، ۵ گزارش این نهاد که به دلیل تغییرات ساختاری در وزارت داخله ناموثر تشخیص شده، کنار گذاشته شده و ۳ سفارش که بیشتر استخدام افراد ملکی را در بر می‌گیرد، به صورت کامل تطبیق شده است.

mec

او خاطرنشان کرد که ۲۸ سفارش که بیشتر در بخش های تدارکات و منابع بشری وزارت داخله است، در حال تطبیق شدن است.

سلام تاکید کرد: “۲۰ سفارش دیگر که عمدتا بخش لوجستیک را در بر می‌گیرد و یک بخش مهم و حیاتی هم است؛ متاسفانه تطبیق نشده و یا گزارشی که حکایت از تطبیق سفارشات ما کند، از سوی وزارت داخله پیش‌کش نشده است.”

به گفته او، میک شش ماه قبل در گزارشی بخش‌های تدارکات، لوجستیک و مدیریت منابع بشری وزارت امورداخله را در برابر فساد آسیب‌پذیر ارزیابی کرده بود که بر اساس آن، ۵۶ سفارش برای وزارت داخله ارایه شده بود.

در همین حال نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت داخله در یک پیام ویدیویی در پاسخ به گزارش میک گفته است، از عملکرد این کمیته در روند مبارزه با فساد اداری استقبال می کند و به زودی گزارش‌های خود در این مورد را با رسانه‌ها شریک می‌سازند.

۵ / سنبله ۱۳۹۸

کشته و زخمی شدن سه پولیس محلی در ولایت سرپل

مقام‌های امنیتی می‌گویند که سه نیروی محلی در ولایت سرپل کشته و زخمی شده‌اند.

ذبیح‌الله امانی، سخنگوی والی سرپل امروز سه‌شنبه(۵سنبله) به خبرنامه گفت: “گروه طالبان شب گذشته بر یک پاسگاه نیروهای پولیس محلی در مربوطات مرکز ولایت سرپل حمله کرده که در نتیجه آن ۲ سرباز پولیس محلی کشته و ۱ تن دیگر آنان زخمی شده است”.

sar pul

امانی افزود، به طالبان نیز در این درگیری تلفاتی وارد شده که رقم دقیق آن تاهنوز مشخص نیست.

سخنگوی والی سرپل خاطرنشان ساخته که فعلا ساحه در کنترول نیروهای امنیتی قرار دارد.

۵ / سنبله ۱۳۹۸

حمله طالبان بر ولسوالی گرزیوان عقب زده شد/ 14 شورشی طالب کشته و زخمی شدند

مقام‌های امنیتی در ولایت فاریاب می‌گویند که ۱۴ شورشی طالب و دو نیروی امنیتی در فاریاب کشته و زخمی شده‌اند.

دفتر مطبوعاتی فرماندهی پولیس فاریاب امروز سه‌شنبه(۵سنبله) در یک خبرنامه گفته است: “گروه طالبان شب گذشته بر مرکز ولسوالی گرزیوان حمله  کرد که این حمله از سوی نیروهای امنیتی عقب زده شد”.

faryab

پولیس فاریاب افزوده، در این درگیری ۶ شورشی طالب به شمول دو سرگروه آن‌ها به نام‌های ملا محمد بلوچ و شیخ ذکریا بلوچ  کشته و ۸ تن دیگر زخمی شده‌اند.

در این درگیری دو نیروی امنیتی نیز زخمی شده‌اند.