بازداشت قاتل 6 سرباز پولیس در غزنی |
بازداشت قاتل ۶ سرباز پولیس در غزنی

1398 بازتاب خبرهای 26 جوزا

Image Title
۲۶ / جوزا ۱۳۹۸

بازداشت قاتل ۶ سرباز پولیس در غزنی

مقام‌های امنیتی از بازداشت قاتل ۶ سرباز پولیس در ولایت غزنی خبر داده‌اند.

photo_2019-06-16_18-37-46

وزارت داخله امروز یک‌شنبه(۲۶جوزا) در یک خبرنامه گفته است، پولیس مبارزه با تروریزم این وزارت یک تن را که باشنده اصلی ولایت میدان وردک می‌باشد، به اتهام انجام اعمال تروریستی از شهر غزنی بازداشت کرده است.

در این خبرنامه آمده است که فرد بازداشت شده متهم به قتل ۶ تن از سربازان پولیس ملی در ولسوالی اجرستان ولایت غزنی است.

۲۶ / جوزا ۱۳۹۸

کشف سلاح و مواد انفجاری از منزل رئیس دفتر شرکت برشنا در ارزگان

مقام‌های امنیتی از کشف سلاح و مواد انفجاری از منزل مربوط به رییس دفتر شرکت برشنا در ولایت ارزگان خبر داده‌اند.

photo_2019-06-16_18-34-21

وزارت داخله امروز یک‌شنبه(۲۶جوزا) با نشر یک خبرنامه گفته است، روز گذشته در نتیجه عملیات پولیس ارزگان در مربوطات شهر ترینکوت، مرکز این ولایت، یک تعداد سلاح، مهمات و مواد انفجاری از منزل عبدالواسع، رئیس دفتر شرکت برشنا در ارزگان کشف شده است.

در خبرنامه این وزارت آمده است، سلاح و مواد انفجاری کشف شده در نتیجه بازرسی منزل متعلق به عبدالواسیع، رئیس دفتر برشنا در ارزگان شامل ۸ کارتن مواد انفجاری، ۵ میل کلاشنکوف، ۲ میل تفنگچه، ۱۶حلقه بمب دستی و شریدهای سلاح ام ۱۶ می‌باشد.

وزارت داخله تاکید کرده که تلاش‌ها برای بازداشت رئیس دفتر برشنا در ارزگان جریان دارد.

۲۶ / جوزا ۱۳۹۸

طالبان: مذاکرات با امریکا به بن‌بست نخورده است

بر اساس یک گزارش، مخالفت طالبان با آغاز مذاکرات بین‌الافغانی صلح و برقراری آتش‌بس با دولت افغانستان مانع امضای توافق‌نامه صلح با امریکا شده است.

photo_2019-06-16_17-38-21

به گزارش صدای امریکا، طالبان و آمریکا قرار بود در دور ششم مذاکرات قطر به توافق برسند، اما مخالفت این گروه با دو موضوع بالا، مانع امضای توافقنامه و بن‌بست در مذاکرات شده است.

اما سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر به صدای امریکا گفته که مذاکرات این گروه با آمریکا بسیار کند پیش می‌رود، اما این روند به بن‌بست نخورده است.

وی خاطرنشان کرد: “من امیدوارم با اعلام جدول زمانی خروج نیروهای آمریکایی زمینه تسریع روند صلح و مذاکرات بین‌الافغانی فراهم شود تا افغان‌ها درباره چگونگی تحکیم حکومت اسلامی با یک‌دیگر بحث کنند”.

شاهین تأکید کرده، این‌که طالبان در توافق نهایی با آمریکا ملزم به مذاکره با دولت افغانستان و برقراری آتش‌بس شده باشد، حقیقت ندارد.

این در حالی است که روزنامه ویسا، چاپ کابل گزارش داده که یک هیأت طالبان به رهبری ملا برادر برای دیدار با مقام‌های چینی، به این کشور سفر کرده و این مسأله، سبب تأخیر در دور جدید مذاکرات قطر شده است.

۲۶ / جوزا ۱۳۹۸

آلمان گروه دیگری از پناهجویان افغانستان را اخراج می‌کند

آلمان اعلام کرده گروه دیگری از پناهجویان افغانستان را اخراج می‌کند.

photo_2019-06-16_17-26-49

یک مامور وزارت امورمهاجرین و عودت کنندگان افغانستان در گفت‌گو با خبرگزاری آلمان(دی.پی.آ) تایید کرده که این گروه روز سه‌شنبه(۲۸جوزا) به کابل خواهند رسید.

بر اساس گزارش فعالان امور پناهجویان، قرار است هواپیمای حامل این پناهجویان اخراج شده شام روز دوشنبه از شهر لایپزیگ آلمان به طرف افغانستان پرواز کند.

گفته می شود از شروع سلسله اخراج گروهی پناهجویان پذیرفته نشده افغانستان در آلمان از سال ۲۰۱۶ تاکنون، ۵۸۹ تن در ۲۴ پرواز به افغانستان فرستاده شده‌اند.

۲۶ / جوزا ۱۳۹۸

وزارت صحت: بیش از 3 ‌هزار زن در سال 2018 در افغانستان به سرطان سینه مبتلا شدند

وزارت صحت عامه افغانستان اعلام کرده که در سال ۲۰۱۸ میلادی بیش از سه هزار زن در کشور به سرطان سینه مبتلا گردیده که بیش از یک هزار و ۷۰۰ تن آن‌ها، جان‌شان را از دست داده‌اند.

photo_2019-06-16_17-01-33

فدامحمد پیکان، معین عرضه خدمات صحی وزارت صحت‌عامه امروز یک‌شنبه(۲۶جوزا) در نخستین سمپوزیم ملی سرطان سینه در کابل گفت: “عدم آگاهی مردم از علایم سرطان‌ها به ویژه سرطان سینه و اشتباهات در تشخیص این امراض، از جمله عوامل عمده پیشرفت امراض سرطانی می‌باشد”.

او افزود، سرطان بعد از امراض قلبی، دومین عامل مرگ و میر در جهان است که در سال ۲۰۱۸ میلادی، بیش از ۱۸ میلیون انسان به سرطان‌های گوناگون مبتلا گردیدند، که از این میان، ۱۰ میلیون آن جان‌های خود را از دست داده‌اند.

معین عرضه خدمات صحی وزارت صحت تأکید کرد، در افغانستان ۳۰ الی ۴۰ هزار تن به امراض سرطانی مبتلا اند. تنها در سال ۲۰۱۸ میلادی، ۲۰ هزار واقعه جدید سرطان در کشور گزارش شده که بیش از ۱۵ هزار مورد آن، جان‌های‌شان را از دست داده‌اند.

گفتنی است وزارت صحت عامه برای تشخیص و تداوی امراض سرطانی در کشور، بخش‌های تشخیص و تداوی این بیماری‌ها را در شفاخانه‌های جمهوریت، استقلال، صحت طفل اندراگاندی و نیز مرکز هستوپتالوژی تشخیص امراض سرطانی را در لابراتوارهای مرکزی کابل ایجاد نموده است. هم‌چنان این وزارت در نظردارد تا دو مرکز صحی تشخیص و تداوی امراض سرطانی را در سال جاری با ظرفیت ۱۰ بستر در ولایت‌های هرات و بلخ ایجاد نماید.