تقرر امرالله صالح و اسدالله خالد به عنوان رهبران جدید امنیتی افغانستان |
تقرر امرالله صالح و اسدالله خالد به عنوان رهبران جدید امنیتی افغانستان

بازتاب خبرهای 2 جدی

Image Title
۲ / جدی ۱۳۹۷

تقرر امرالله صالح و اسدالله خالد به عنوان رهبران جدید امنیتی افغانستان

به دنبال برخی گزارش‌ها در مورد صحبت ریییس جمهوری افغانستان با امرالله صالح و اسدالله خالد برای معرفی آن‌ها به عنوان وزرای امورداخله و دفاع، محمد اشرف غنی در دو حکم، این چهره‌ها را به عنوان سرپرست وزارت‌های امورداخله و دفاع منظور کرده است.

در یک حکم ریاست جمهوری آمده است: به تأسی از حکم فقره ۱۳ ماده شصت و چهارم قانون اساسی، توظیف محترم امرالله صالح، به حیث سرپرست وزارت امور داخله جمهوری اسلامی افغانستان منظور است.

amrullah saleh and asadullah khalid

در حکم دیگر نیز آمده است: به تأسی از حکم فقره ۱۳ ماده شصت و چهارم قانون اساسی، توظیف محترم اسدالله خالد، به حیث سرپرست وزارت دفاع ملی جمهوری اسلامی افغانستان، منظور است.

به این ترتیب، امرالله صالح و اسدالله خالد به عنوان سرپرستان وزارت‌های امورداخله و دفاع، جایگزین ویس احمد برمک و جنرال طارق‌شاه بهرامی می‌شوند.

۲ / جدی ۱۳۹۷

اشرف غنی: دوستم در تکت انتخاباتی من نخواهد بود

رییس‌جمهور افغانستان می‌گوید که جنرال عبدالرشید دوستم در انتخابات آینده ریاست جمهوری در تیم انتخاباتی او نخواهد بود.

محمد اشرف غنی در مصاحبه‌ای با بی‌بی‌سی گفته که آقای دوستم در “تکت انتخاباتی” او حضور نخواهد داشت.

dostom and ghani

این در حالی است که پیش از این رئیس‌جمهور افغانستان اعلام کرده بود که محمد سرور دانش به ‌عنوان معاون دوم او در انتخابات آینده ریاست جمهوری حضور خواهد داشت.

عبدالرشید دوستم پس از مسأله آزار جنسی احمد ایشچی، تبعید به ترکیه و بازگشت به افغانستان در ۳۱ سرطان گذشته تاکنون نتوانسته به دفتر کارش برود.

آقای دوستم چند روز پیش در سخنرانی خود در تلویزیون خصوصی آیینه گفته بود که با نامزدان مختلفی گفتگو کرده، اما تا حال با نامزد مشخصی برای شرکت در تیم انتخاباتی به توافق نرسیده‌ است.

۲ / جدی ۱۳۹۷

عدم ثبت‌ هیچ درخواستی در دومین روز ثبت‌نام نامزدان/ فشارها برای تعویق برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان

با گذشت دومین روز از آغاز ثبت‌نام نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، هم‌چنان هیچ شخصی خود را برای این انتخابات نامزد نکرده است.

این در حالی است که یک عضو کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان از نهایی نشدن آمادگی برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سخن گفته است.

IEC (1)

خانم ملیحه حسن به تلویزیون یک گفته است که آمادگی‌های لازم برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری هنوز در کمیسیون مستقل انتخابات نهایی نشده است.

به گفته وی، رهبران حکومت وحدت ملی بر کمیسیون مستقل انتخابات فشار وارد کرده‌اند تا انتخابات‌های ریاست جمهوری، شوراهای ولایتی و ولسوالی‌ها هم‌زمان برگزار شود.

این عضو کمیسیون مستقل انتخابات تأکید دارد که احتمال تأخیر در برگزاری انتخابات ریاست جمهوری وجود دارد.

۲ / جدی ۱۳۹۷

امضای قرارداد پروژه برق‌رسانی گلبهار ـ پنجشیر با حضور رییس‌جمهور افغانستان

قرارداد یک پروژه برق‌رسانی در حضور رییس‌جمهور افغانستان میان وزارت انرژی و آب و یک شرکت خصوصی امضا شد.

arg power

در مراسمی که در ارگ ریاست جمهوری افغانستان برگزار شد، قرارداد پروژه برق‌رسانی گلبهار ـ پنجشیر با حضورداشت محمد اشرف غنی، میان وزارت انرژی و آب و نماینده شرکت تطبیق‌ کننده به امضا رسید.

این پروژه ۱۰ میلیون دالر هزینه دارد و در مدت دو و نیم سال تطبیق می‌گردد.

از این پروژه، ۶۴ هزار خانواده از انرژی برق مستفید خواهند شد.

۲ / جدی ۱۳۹۷

مجلس سنای افغانستان: رفتار طالبان در نشست ابوظبی با نمایندگان حکومت توهین‌آمیز بوده است

مجلس سنای افغانستان نوع رفتار گروه طالبان در نشست ابوظبی و حاضر نشدن به گفتگو با نمایندگان حکومت این کشور را توهین‌آمیز می‌خواند.

مولوی منصف، عضو مجلس سنا در نشست عمومی امروز(یک‌شنبه، ۲جدی) این مجلس گفت: رفتار طالبان در نشست ابوظبی نشان‌دهنده این است که آنان به هیچ وجه علاقمند به صلح و آسایش نیستند.

Senate

به گزارش خبرگزاری آوا، وی افزوده است: هرچند هیأت حکومت افغانستان ۴ روز در ابوظبی برای گفت‌وگو با طالبان منتظر ماندند، اما هیأت طالبان حتی با آنان یک احوال‌پرسی ساده نکرده‌ است.

به گفته وی، اگر کشورهایی که بر گروه طالبان نفوذ دارند، در گفته‌های‌شان صادق هستند، باید با وارد کردن فشار بر این گروه، آنان را به روند مذاکره بین‌الافغانی وادار سازند.

در همین حال، غیرت بهیر، عضو دیگر مجلس سنا و داماد گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی افغانستان نیز با بیان ‌این‌که در نشست ابوظبی حکومت اشتباه بزرگی را مرتکب شده، اظهار داشت: دولت باید قبل از اعزام هیئت، خود را از حاضر شدن طالبان به میز مذاکره مطمئن می‌ساخت.

وی با دو رو خواندن طالبان تصریح کرد:  اگر نمایندگان این گروه با هیئت افغانی حاضر به مذاکره نمی‌شدند، چرا در نشست مسکو حاضر شدند؟

۲ / جدی ۱۳۹۷

کمیسیون شکایات: نتایج نهایی انتخابات پارلمانی افغانستان تا 100 درصد تغییر خواهد کرد/ آرای کابل را دوباره باطل اعلام می‌کنیم!

مقام‌های در کمیسیون شکایات انتخاباتی می‌گویند که به احتمال زیاد ۵۰ تا ۱۰۰ درصد تغییر در نتایج نهایی انتخابات پارلمانی ولایات به میان خواهد آمد.

حمیرا حقمل، معاون کمیسیون شکایات انتخاباتی که امروز یک‌شنبه(۲ جدی) در جلسه علنی رسیدگی به شکایات انتخاباتی ولایت بغلان در کابل سخن می‌گفت، با بیان این خبر افزود، در اعلام نتایج ابتدایی انتخاباتی پارلمانی ولایت، تصامی دفاتر ولایتی کمیسیون شکایات انتخاباتی پیرامون تقلباتی که در بعضی مراکز رأی‌دهی صورت گرفته، در نظر گرفته نشده است.

IEC

وی خاطرنشان کرد: تقلباتی که در بعضی مراکز رأی‌دهی در ولایت‌ها از طریق کمیسیون شکایات انتخاباتی ثبت شده، در کابل در حال بررسی است.

حقمل در ادامه با اشاره به انتخابات پارلمانی کابل گفت، اگر کمیسیون مستقل انتخابات اسناد و مدارک کمیسیون شکایات انتخاباتی را در نظر نگیرد، ما دوباره باطل بودن آرای کابل را اعلام می‌نماییم.

در همین حال، علی‌رضا روحانی، سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی تأکید می‌کند که کمیسیون مستقل انتخابات تا زمانی که کمیسیون شکایات به تمام ی شکایات رسیدگی نکرده، حق اعلام نتایج نهایی انتخاباتی پارلمانی را ندارد.