کمیسیون انتخابات افغانستان: بستن دفاتر ولایتی انتخاباتی خلاف قانون است |
کمیسیون انتخابات افغانستان: بستن دفاتر ولایتی انتخاباتی خلاف قانون است

بازتاب خبرهای 24 سنبله

Image Title
۲۴ / سنبله ۱۳۹۷

کمیسیون انتخابات افغانستان: بستن دفاتر ولایتی انتخاباتی خلاف قانون است

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان در واکنش به بسته‌شدن دفترهای ولایتی این کمیسیون در شماری از ولایت‌ها، این کار را خلاف قانون می‌داند.

صبح امروز شنبه(۲۴ سنبله) ائتلاف بزرگ ملی افغانستان دفاتر ولایتی کمیسیون انتخابات را در بلخ، قندهار، هرات و ننگرهار بست.

کمیسیون انتخابات می‌گوید که پیامد این کار به دوش سازمان‌دهند‌گان این روند است.

این کمیسیون از حکومت خواسته امنیت دفترهای این نهاد را تأمین کند.

IEC

این در حالی است که داکتر فضل محمود فضلی، مشاور ارشد ریاست جمهوری افغانستان نیز با انتشار پیامی در صفحه رسمی توییترش، بستن دفاتر ولایتی کمیسیون انتخابات در ولایات بلخ، قندهار و هرات را محکوم کرده و آن‌را غیرمسئولانه خوانده است.

وی نگاشته است، هرگونه حرکتی که برای تأخیر، تعویق یا تحریم انتخابات طراحی شده، غیرقانونی و علیه منافع ملی ما است.

این مشاور ارشد ریاست جمهوری افغانستان در یک توییت دیگر نگاشته است، یک تیم سطح بالا برای بررسی تذکره‌های جعلی که از طرف احزاب سیاسی ارایه شده بود، تعین شده، اما هنوز هیچ همکاری از طرف ائتلاف بزرگ ملی افغانستان با این تیم صورت نگرفته است.

۲۴ / سنبله ۱۳۹۷

مشاور ریاست جمهوری افغانستان: بستن دفاتر ولایتی کمیسیون انتخابات غیرقانونی و علیه منافع ملی است

مشاور ارشد ریاست جمهوری افغانستان با انتشار پیامی، بستن دفاتر ولایتی کمیسیون انتخابات در ولایات بلخ، قندهار و هرات را محکوم کرده و آن‌را غیرمسئولانه خوانده است. این در حالی است که گزارش‌هایی در مورد بسته شدن دفاتر ولایتی کمیسیون انتخابات در ننگرهار و هلمند نیز منتشر شده است.

داکتر فضل محمود فضلی در صحفه توییترش نگاشته است: “ما به شدت بستن دفاتر ولایتی کمیسیون انتخابات در قندهار و مزار شریف را محکوم می‌کنیم. در حالی که آزادی بیان مورد احترام، حمایت و تشویق قرار می گیرد، و اما ما اقدامات غیرمسئولانه، برای جلوگیری از انجام پروژه‌های مهم ملی را محکوم می‌کنیم”.

faz fazli

در یک توییت دیگر این مشاور ارشد رئیس جمهوری افغانستان آمده است، حکومت از بحث‌هایی که می‌تواند در بهبود نظارت و شفافیت در انتخابات کمک کند، استقبال می‌کند.

وی در ادامه افزوده است، دولت آماده ارائه محیطی مناسب است، اما هرگونه حرکتی که برای تأخیر، تعویق یا تحریم انتخابات طراحی شده، غیرقانونی و علیه منافع ملی ما است.

این مشاور در یک تویت دیگرش نگاشته است، یک تیم سطح بالا برای بررسی تذکره‌های جعلی که از طرف احزاب سیاسی ارایه شده بود، تعین شده، اما هنوز هیچ همکاری از طرف ائتلاف بزرگ ملی افغانستان صورت نگرفته است.

۲۴ / سنبله ۱۳۹۷

تکمیلی/ سه زخمی در انفجار ماین مقناطیسی در شهر لشکرگاه

مقامات محلی گفته‌اند که دقایقی پیش یک ماین مقناطیسی در نزدیکی مقام ولایت هلمند و شفاخانه بست، منفجر شده است.

این ماین مقناطیسی در یک موتر غیرنظامی جاسازی و منفجر شده است.

به گفته این مقامات، در این انفجار سه تن زخمی شده‌اند.

police

۲۴ / سنبله ۱۳۹۷

فوری/ انفجار در مرکز ولایت هلمند

لحظاتی پیش، شهر لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند، شاهد یک انفجار بوده است.

یک منبع محلی به خبرنامه می گوید که این رویداد در نزدیکی مقام ولایت هلمند رخ داده است.

Breaking-3-1

هنوز جزییات دقیقی در مورد نوعیت انفجار و تلفات آن در دست نیست.

جزییات بیشتر در خبرهای تکمیلی.

۲۴ / سنبله ۱۳۹۷

تأکید رهبری افغانستان بر تطبیق کامل پلان عمل با پاکستان در دیدار با شاه محمود قریشی

وزیر امورخارجه پاکستان و هیأت همراه در سفر امروز شنبه(۲۴ سنبله) به کابل، با رهبران حکومت وحدت ملی و وزیر امورخارجه افغانستان دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدارها روی موضوعات مختلف به شمول امنیت، صلح و ثبات در منطقه، مبارزۀ مشترک با تروریزم و تطبیق پلان عمل افغانستان و پاکستان، بحث و تبادل نظر صورت گرفته است.

در یک اعلامیه اگر ریاست جمهوری افغانستان آمده است، محمد اشرف غنی در دیدار با شاه محمود قریشی، با اشاره به اهمیت پلان عمل افغانستان و پاکستان، گفته است که این پلان همه جانبه می‌باشد و مؤثریت آن زمانی مورد توجه است که به گونۀ کامل عملی و مورد تطبیق قرار گیرد.

ghani 4

در دیدار با ریاست اجراییه حکومت افغانستان نیز دکتر عبدالله برگزاری انتخابات در پاکستان، تعیین حکومت جدید و احراز مقام وزارت خارجه را به آقای قریشی تبریک گفت و امیدواری کرد که روابط میان دو کشور تحت اداره حکومت جدید پاکستان بهبود یابد و هردو کشور در عرصه مبارزه با دهشت‌افگنی و استفاده از فرصت‌های موجود برای رشد و توسعه‌ی اقتصادی با هم همکاری نمایند.

در این دیدار، وزیر امورخارجه پاکستان گفت که با پیام تحکیم و بهبود روابط میان دو کشور به کابل آمده است.

ab ab

وی افزود که چالش‌ها و دشواری‌هایی در روابط دو کشور وجود دارد و حکومت جدید در پاکستان آماده است در همکاری با افغانستان برای بهبود وضعیت تلاش نماید.

این در حالی است که وزیر امورخارجه پاکستان در ابتدای ورود به کابل، مورد استقبال صلاح‌الدین ربانی، همتای افغان خود قرار گرفت.

salah ahdin

محمد فیصل سخنگوی وزارت خارجه پاکستان گفته، افزایش همکاری دوجانبه و هماهنگ کردن تلاش‌های دو کشور در راستای تقویت صلح وثبات در منطقه، از موضوعات مورد بحث طرفین بوده است.

این اولین دیدار یک وزیر پاکستانی از افغانستان و اولین سفر وزیرخارجه این کشور به یک کشورخارجی پس از روی کار آمدن حکومت جدید در اسلام آباد است؛ اقدامی که اهمیت افغانستان در سیاست خارجی عمران خان را نشان می‌دهد. عمران خان پس از به قدرت رسیدن، گفت که می‌خواهد روابط دوستانه با افغانستان داشته باشد.