بانک جهانی: در حال حاضر بیش از نصف مردم افغانستان در فقر زندگی می‌کنند |
بانک جهانی: در حال حاضر بیش از نصف مردم افغانستان در فقر زندگی می‌کنند

بازتاب خبرهای 16 اسد

Image Title
۱۶ / اسد ۱۳۹۷

بانک جهانی: در حال حاضر بیش از نصف مردم افغانستان در فقر زندگی می‌کنند

بانک جهانی به تازگی گزارش ۶ ماهه وضعیت اقتصادی افغانستان را منتشر کرده است.

در این گزارش که امروز سه‌شنبه(۱۶ اسد) منتشر شده، گفته شده که روند رشد اقتصادی افغانستان به دلیل مشکلات ناشی از ابعاد مختلف نتایج متوقعه‌ انتخابات، کاهش اعتماد کاروبار، بدتر شدن وضعیت در نتیجه‌ی خشک‌سالی و کندی فعالیت‌های اقتصادی ممکن در مخاطره قرار گیرد.

در این گزارش گفته شده که تحکیم رشد اقتصادی افغانستان مستلزم اصلاحات در روند کاروبار و بستگی به برگزاری خوب انتخابات مجلس نمایندگان و شورای شهرستان‌ها و به دنبال آن انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراهای ولایتی دارد.

براساس این گزارش، اقتصاد افغانستان پس از خروج شمار زیادی از نیروهای بین‌المللی، شاهد کاهش چشم‌گیر بود و افزایش ناامنی وعدم ثبات سیاسی به خصوص بعد از انتخابات ۱۳۹۳ نیز تأثیرات ناگواری بر وضیعت اقتصادی این کشور گذاشت.

wold bank

شوبهم چوهدری، رییس بانک جهانی برای افغانستان گفته: «در حال حاضر بیش از نصف افغان‌ها در فقر زندگی می‌کنند. ما نمی‌توانیم شاهد از بین رفتن دست‌آوردهای موجود در عرصه‌های اقتصادی و انکشافی باشیم».

بانک جهانی برای افغانستان در حالی از در مخاطره قرار گرفتن رشد اقتصادی این کشور سخن گفته که رشد واقعی تولید ناخالص داخلی (GDP) که در سال مالی ۱۳۹۴ در سطح پایین یعنی ۱،۵ درصد قرار داشت، به ۲،۳ درصد در سال مالی ۱۳۹۵ و به همین ترتیب به  ۲،۷ درصد در سال مالی ۱۳۹۶ افزایش یافت.

گزارش افزوده که با درنظرداشت شرایط دشوار و خطرات ناشی از بی‌‌ثباتی احتمالی سیاسی به دلیل برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای شهرستان‌ها و به دنبال آن انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراهای ولایتی، رشد اقتصادی در سال مالی ۱۳۹۷ در حدود ۲،۴ درصد پیش‌بینی می‌شود.

۱۶ / اسد ۱۳۹۷

3012 تُن برنج و 816 تُن آرد؛ کمک‌های چین به آسیب دیدگان خشک‌سالی در افغانستان

وزارت دولت در امور رسیدگی به رویدادهای طبیعی از کمک ۳ هزار و ۱۲ تُن برنج و ۸۱۶ تُن آرد چین به آسیب دیدگان خشک‌سالی در افغانستان خبر داده است.

نجیب‌آقا فهیم، وزیر دولت در امور رسیدگی به رویدادهای طبیعی امروز سه‌شنبه(۱۶ اسد) تفاهم‌نامه‌ی کمک‌های دولت چین به آسیب دیدگان خشک‌سالی را با سفیر این کشور در کابل امضاء کرد.

آقای فهیم هنگام امضای این تفاهم‌نامه گفته ۲۰ ولایت در شمال، شمال غرب، جنوب غرب و مناطق مرکزی در اثر خشک‌سالی متأثر شده و محصولات زراعتی در این ولایات بیش از ۵۰ درصد کاهش یافته است.

او همچنان گفته که در حال حاضر ۳٫۳۰ میلیون مواشی در افغانستان با کمبود علوفه روبرو اند، یک هزار و ۴۰۰ تن به کمک‌های عاجل نیاز دارند.

chin

به گفته‌ی وزیر دولت در امور رسیدگی به رویدادهای طبیعی، تا پایان سال جاری، شمار افراد نیازمند به کمک‌های عاجل به بیشتر از ۳ میلیون تن خواهد رسید.

نجبب آقای فهیم افزود که در حال حاضر ۱۰ هزار تُن مواد خوراکی به شهرستان‌های ۸ ولایت انتقال یافته و ۱۵۰۰ تُن دیگر در حال انتقال است.

در همین حال لیون جین سونگ، سفیر جمهوری خلق چین در کابل نیز گفته که کمک‌های کشورش در حالی به افغانستان صورت می‌گیرد که رئیس‌جمهور غنی در سفرش به چین خواستار کمک برای آسیب‌دیدگان خشک‌سالی شده بود.

آقای سونگ همچنان گفته که کشورش علاوه بر بسته کمک‌های غذایی، قرار است در آینده‌ی نزدیک در عرصه‌های مختلف از جمله انتقال تکنالوژی سیستم هشدار دهنده از خطرات طبیعی به افغانستان کمک کند.

۱۶ / اسد ۱۳۹۷

هشدار ترامپ به معامله‌کنندگان با ایران

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، ساعاتی پس از بازگشت دور اول تحریم‌های هسته‌ای در برابر ایران هشدار داده که از این به بعد کسانی که با ایران معامله کنند، نمی‌توانند سهمی در بازار آمریکا داشته باشند.

به گزارش بی‌بی‌سی، آقای ترامپ در توییتر خود نوشت: «تحریم‌های ایران رسما اعمال شد. این تحریم‌ها شدیدترین تحریم‌هایی است که اعمال شده و تازه در ماه نوامبر بازهم تشدید خواهد شد. هر کس با ایران معامله کند، با آمریکا معامله نخواهد کرد. من به دنبال صلح جهانی هستم و کوتاه نمی‌آیم».

donald

رئیس جمهوری آمریکا روز گذشته(دوشنبه، ۱۵ اسد) فرمان اجرایی از سرگیری بخشی از تحریم‌های هسته‌ای در برابر ایران را امضا کرد و این فرمان از بامداد امروز سه‌شنبه(۱۶ اسد) به اجرا درآمد.

این در حالی است که رئیس جمهوری آمریکا همزمان با اعمال تحریم‌های سخت‌گیرانه در برابر ایران، بارها گفته که حاضر است با رهبران جمهوری اسلامی برای رسیدن توافقی تازه مذاکره کند، اما حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در پاسخ به این خواست ترامپ گفته که رئیس‌جمهور آمریکا، با طرح کردن آمادگی برای مذاکره، قصد راه انداختن جنگ روانی را دارد.ش

۱۶ / اسد ۱۳۹۷

رئیس‌جمهور افغانستان به منظور تأمین شفافیت در انتخابات، فرمان 4 ماده‌ای صادر کرد

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان پس از دیدار با بزرگان سیاسی این کشور، به منظور تأمین شفافیت انتخابات، یک فرمان ۴ ماده‌ای را صادر کرده است.

بر اساس این فرمان که امروز سه‌شنبه(۱۶ اسد) از سوی هارون چخانسوری، سخنگوی ریاست جمهوری اعلام شد، هیچ کس حق ندارد در انتخابات مجلس نمایندگان و شورای شهرستان‌ها مداخله کند.

در فرمان رئیس جمهوری به مقام‌ها و کارمندان دولتی ملکی، نظامی، عدلی و قضایی و نمایندگان شورای ملی افغانستان دستور داده شده که از مداخله در انتخابات خودداری کنند.

ghani 2

در این فرمان همچنان گفته شده که نیروهای امنیتی افغانستان مکلف به تأمین امنیت انتخابات هستند.

هارون چخانسوری، سخنگوی ریاست جمهوری در این نشست خبری گفت که نشست رئیس جمهوری با بزرگان سیاسی به منظور تکت انتخاباتی نه، بلکه به منظور مشوره‌دهی صورت گرفته است.

آقای چخانسوری همچنان گفت که جلسات رئیس جمهوری با رهبران سیاسی از چند روز به این‌سو آغاز شده و در روزهای آینده نیز ادامه خواهد داشت.

او تأکید کرد که در این جلسات روی سه موضوع برگزاری انتخابات، صلح و آتش‌بس و همچنان اصلاحات، گفت‌وگو و مشوره می‌شود.

۱۶ / اسد ۱۳۹۷

والی جوزجان: بیش از 100 شکایت‌ علیه اعضای تسلیم‌شده‌ی داعش به ثبت رسیده است

مقام‌های محلی در ولایت جوزجان گفته‌اند که بیش از ۱۰۰ شکایت رسمی از شوی ساکنان شهرستان درزاب از جنگجویان داعش به ثبت رسیده‌است.

لطف‌الله عزیزی، والی جوزجان امروز سه‌شنبه(۱۶ اسد) به بی‌بی‌سی گفته که بیشتر از ۳۰۰ معترض علیه افراد داعش که چندی روز پیش در این ولایت به دولت تسلیم شد، به دفتر والی مراجعه کرده و بیشتر از ۱۰۰ شکایت‌نامه‌ی رسمی ثبت شده است.

این در حالی است که چند روز پیش ارتش افغانستان اعلام کرد که بیش از ۱۵۰ تن از جنگجویان داعش به شمول رهبر و معاون او در شمال افغانستان به نیروهای امنیتی در ولایت جوزجان تسلیم شده‌اند، اما والی جوزجان شمار این افراد را ۲۵۰ تن اعلام کرده است.

ISIL

با این حال، کمیسیون حقوق بشر افغانستان گفته است که حکومت حق بخشیدن ناقضین حقوق بشر را ندارد.

روز گذشته (دوشنبه، ۱۵ اسد) داکتر عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان نیز در نشست شورای وزیران گفت که با اعضای تسلیم‌شده‌ی داعش در ولایت جوزجان به عنوان اسیران بازداشت شده در جنگ برخورد خواهد شد.

آقای عبدالله همچنان گفته که از جنایات این افراد چشم‌پوشی نخواهد شد.