کشته و زخمی شدن ۱۳ عضو داعش در ولایت ننگرهار

بازتاب خبرهای 7 جوزا

۷ / جوزا ۱۳۹۷

کشته و زخمی شدن ۱۳ عضو داعش در ولایت ننگرهار

وزارت دفاع افغانستان از کشته و زخمی شدن ۱۳ عضو گروه داعش در ولایت ننگرهار خبر داده است.

این وزارت با نشر خبرنامه‌ای گفته که در نتیجه حملات هوایی و عملیات پاکسازی نیروهای ارتش ملی در شهرستان چپرهار ولایت ننگرهار ۱۱ عضو داعش کشته و ۲ تن دیگر شان زخمی شده اند.

nangarhar

در مورد تلفات غیرنظامیان و نیروهای ارتش ملی در این عملیات چیزی گفته نشده است.

ولایت ننگرهار در شرق افغانستان از ولایت های ناامن این کشور بوده که گروه داعش در آن حضور گسترده دارد.

روز گذشته نیز وزارت دفاع از کشته شدن ۱۹ جنگجوی گروه داعش به شمول ۲ فرمانده محلی این گروه در شهرستان هسکه مینه این ولایت خبر داده بود.

۷ / جوزا ۱۳۹۷

مجلس نمایندگان افغانستان برای بررسی احتمال تقلب انتخاباتی دست به کار شد

مجلس نمایندگان افغانستان امروز (دوشنبه، ۷، جوزا) به کمیسیون عدلی و قضایی خود هدایت داد، اسناد و شواهد مبنی بر احتمال تقلب در انتخابات آینده را بررسی کند.

عبدالرؤوف ابراهیمی به کمیسیون عدلی و قضایی دستور داد تا اسنادی در پیوند به احتمال جعل در انتخابات آینده را جمع‌آوری کرده و همراه با کمیسیون انتخابات، آن‌ها را با دقت ببرسی کند.

این در حالی است که نمایندگان همه روزه در بحث آزاد مجلس، از احتمال تقلب گسترده در انتخابات آینده سخن می‌گویند.

محمد علی اخلاقی، نماینده مردم غزنی در مجلس گفت، شواهدی در اختیار دارد که انتخابات آینده پر از تقلب خواهد بود. آقای اخلاقی افزود که از یکی از مراکز توزیع تذکره در کابل به او تماس گرفته شده و گفته است که دو نفر ۱۰۰ تذکره جعلی را به کمک وکیل گذر از همان محل جمع‌آوری کرده‌اند.

آقای اخلاقی همچنین گفت، کسی دیگر نیز به او زنگ زده که دو هزار تذکره فروشی دارد.

صفورا ایلخانی، نماینده مردم بامیان در مجلس نیز گفت که تقلب گسترده در روند انتخابات وجود دارد.

وی افزود که مسئولین حوزات انتخاباتی در کابل از تذکره‌یی که برچسب خورده‌اند، عکس می‌گیرند و سپس پرنت شده آن را به نامزدان انتخابات به فروش می‌رسانند.

این در حالی است که پیش از این نیز چنین ادعاهایی از سوی برخی اعضای شورای ملی مطرح شده است؛ اما کمیسیون انتخابات این ادعاها را تأیید نکرده است. روز گذشته برخی سناتوران نیز گفتند که در خانه برخی نمایندگان مجلس تذکره‌های جعلی به شکل بسته‌یی خرید و فروش می‌شود.

Parlaman

از سویی هم، عبدالرئوف ابراهیمی رییس مجلس نمایندگان بار دیگر خواستار تمدید مدت زمانی ثبت‌نام رأی‌دهندگان در شهرستان‌ها شد.

آقای ابراهیمی تمدید زمان ثبت‌نام رأی‌دهندگان را یک نیاز اساسی خواند و گفت که پیشنهادات زیادی را در این مورد از مردم دریافت کرده است.

او تأکید کرد که کمیسیون مستقل انتخابات باید در مورد مدت زمان ثبت‌نام رأی‌دهندگان تجدید نظر کند تا مردم بتوانند در انتخابات سهم بگیرند.

اما اورنگ زیب جهانگیر، سرپرست دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات دو روز پیش گفت که تمدید زمان ثبت‌نام رأی‌دهندگان در شهرستان‌ها هم از لحاظ امنیتی و هم از لحاظ بودجه‌یی امکان‌پذیر نیست.

۷ / جوزا ۱۳۹۷

کشته شدن یک فرمانده مشهور گروه طالبان در درگیری میان گروهی در ننگرهار

مقام‌های محلی در ولایت ننگرهار گفته‌اند که یک فرمانده مشهور گروه طالبان از سوی یک هم‌قطارش در این ولایت کشته شده است.

دفتر رسانه‌های والی ننگرهار با نشر خبرنامه‌یی گفته که «فرمانده ملک»، ظهر امروز دوشنبه(۷ جوزا) در مربوطات شهرستان شیرزاد این ولایت در یک درگیری میان گروهی کشته شده و یک نگهبانش زخمی شده است.

Taliban 2

گروه طالبان تاکنون در این مورد چیزی نگفته است.

این در حالی است که اخیرا گروه داعش نیز در ولایت ننگرهار درگیری میان گروهی داشته که در نتیجه شماری از آن‌ها کشته و زخمی شدند.

۷ / جوزا ۱۳۹۷

طرح تازه وزارت مخابرات برای جذب سرمایه‌گذاری‌های بیشتر در افغانستان

وزارت مخابرات و تکنالوژی افغانستان از طرح تازه برای جذب سرمایه‌گذاری‌های بیشتر در این کشور خبر داده است.

سید احمدشاه سادات، سرپرست این وزارت گفته که برای بخش خصوصی راهکاری موسوم به «دست‌یابی باز» را روی دست گرفته‌اند که تا سه سال آینده زمینه برای سرمایه‌گذاری حدود ۲ میلیارد دالر را در بخش مخابرات مساعد می‌سازد.

آقای سادات گفت: «در مخابرات دو اعشاریه شش میلیارد دالر سرمایه‌گذاری شده و به اساس راهکار تازه، زمینه برای حدود سه میلیارد دالر سرمایه‌گذاری دیگر مساعد می‌شود.»

این در حالی است که مسئولان در وزارت مخابرات و تکنالوژی همچنان گفته‌اند که تلاش دارند تا در زمینه بهبود خدمات مخابراتی نیز کارهایی را انجام دهند.

ministry of technolgy

۷ / جوزا ۱۳۹۷

دستور طالبان برای خروج آزمایشگاه‌های مواد مخدر به بیرون از سطح شهر در هلمند

یک فرمانده ارشد گروه طالبان در ولایت هلمند دستور داده که تمام آزمایشگاه‌های مواد مخدر این گروه از سطح شهر به بیرون و در ساحات تحت کنترل اعضای این گروه انتقال داده شود.

در پیامی که از سوی عبدالمنان، یک فرمانده ارشد طالبان منتشر شده، گفته شده که به خاطر یک یا چند کارخانه تولید مواد مخدر، جان صدها غیرنظامی به خطر می‌افتد؛ به همین دلیل این کارخانه‌ها باید به جاهای دیگری چون کوه‌ها و دره‌ها انتقال داده شود.

براساس گزارشی که گاردین منتشر کرده، این اقدام گروه طالبان پس از آن صورت گرفته که اخیرا نیروهای خارجی به ویژه نیروهای آمریکایی در حملات هوایی، مراکز تولید و پروسس مواد مخدر طالبان در ولایت جنوبی هلمند را هدف قرار داده و شمار زیادی از این کارخانه‌ها را از بین برده است.

taliban

۷ / جوزا ۱۳۹۷

شورای امنیت ملی افغانستان حضور رهبر داعش در این کشور را رد کرد

شورای امنیت ملی افغانستان در واکنش به نشر گزارش رسانه‌های پاکستانی مبنی بر این که ابوبکر البغدادی، رهبر گروه داعش در افغانستان مخفی شده است، گفته که این یک شایعه، دروغ محض و پروپاگند است.

اخیرا یک روزنامه پاکستانی به نقل از منابع در دادستانی کل پاکستان نوشته بود که یک مقام بلندپایه ایران به آصف علی، دادستان کل پاکستان خبر داده که ابوبکر البغدادی، رهبر گروه داعش در افغانستان به سر می‌برد.

qadirshah

قادرشاه، سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان گفته: «این خبر از هر منبع و یا کشورها در منطقه باشد، شایعاتی بیش نیست و نشر این چنین گزارش‌ها اذهان عامه را مخشوش می‌سازد».

او همچنان گفته که هیچ تروریستی نمی‌تواند در خاک افغانستان زندگی کند و از بین بردن تروریستان، اهداف مشروع نیروهای امنیتی و دفاعی افغان است.