از افزایش تلفات غیرنظامیان تا حمله‌های هدف‌مند؛ ۱۰ نکته مهم از گزارش سالانه‌ کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

از افزایش تلفات غیرنظامیان تا حمله‌های هدف‌مند؛ ۱۰ نکته مهم از گزارش سالانه‌ کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

خبرنگار خبرنامه

علی شیر شهیر
خبرنگار خبرنامه

۱۱ / ثور ۱۳۹۷ | ۰ دیدگاه

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان با نشر گزارش سالانه‌‌اش می‌گوید که در سال‌های اخیر حملات هدفمند و برنامه‌ریزی شده علیه اقشار خاصی از غیرنظامیان در افغانستان افزایش یافته است.

سیما سمر، رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در نشست خبری دیروز (دوشنبه ۱۰ثور) گفت: «بر اساس معلومات جمع‌آوری شده توسط این کمیسیون، از سال ۱۳۹۴ خورشیدی حملات داعش علیه هزاره‌های شیعه‌مذهب آغاز شده و تاکنون نیز ادامه داشته است».

خانم سمر افزود، در این حملات هدفمند که در کابل، هرات و میرزاولنگ سرپل صورت گرفته، ۵۵۰ تن از شهروندان ملکی شیعه‌مذهب کشته و زخمی شدند.

او در ادامه گفت، آمار تلفات غیرنظامیان بر اساس نوع حوادث در مقایسه با سال قبل تغییراتی داشته که سهم حملات انتحاری و پیچیده، بیش از هر مورد دیگر، در حدود ۲۸ درصد افزایش پیدا کرده است.

رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان حملات انتحاری روز دوشنبه در کابل و قندهار را محکوم کرد و گفت: «حمله بر تأسیسات و افراد غیرنظامی جزء تخطی‌های قوانین بین‌المللی بشردوستانه و قوانین بین‌المللی جنگ است و ضرورت به بررسی بسیار جدی از سوی نهادهای مربوطه دارد. به خصوص محکمه جزایی بین‌المللی می‌تواند در این قضایا مداخله کند».

یافته‌های گزارش سال ۱۳۹۶ کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نشان می‌دهد که طرف‌های درگیر در منازعات مسلحانه، خصوصا گروه‌های مخالف مسلح دولت، به موازین حقوق بشر و حقوق بشردوستانه توجه جدی نداشته و عملا در جنگ از تاکتیک‌ها و شیوه‌هایی استفاده کرده‌اند که باعث افزایش تلفات غیرنظامیان می‌شود. در نتیجه، تلفات غیرنظامیان در افغانستان در طول سال ۱۳۹۶ مثل سال‌های قبل ادامه داشته و به جان، سلامتی و دارایی‌های غیرنظامیان آسیب‌های جدی وارد شده است.

sima samar

سیما سمر، رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

آمار تلفات

بر اساس گزارش سالانه کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، در طول سال ۱۳۹۶ مجموع تلفات غیرنظامیان در این کشور به ۹۴۱۳ نفر رسیده است. از این میان، تعداد کشته‌ها ۳۲۳۹ و تعداد زخمی‌ها ۶۱۷۴ بوده است. ۴۱۴۱ تن آن‌ها مرد، ۸۰۳ تن آن‌ها  زن(۸٫۵%) و ۲۶۹۲ تن کودک(۲۸٫۵%) بوده‌اند. سن و جنسیت ۱۷۷۷ نفر دیگر(۱۸٫۸%) نامشخص بوده است. این ارقام بیان‌گر این است که آمار تلفات مردان بیشتر از زنان و کودکان است. پس از مردان، کودکان بیشترین تلفات را داشته و زنان در مرحله سوم قرار دارند. نسبت کشته‌ها به مجموع تلفات در میان مردان بیش از زنان و کودکان است؛ درحالی‌که کشته‌ها، ۴۷٫۳ درصد از مجموع تلفات غیرنظامیان در میان مردان را تشکیل می‌دهند، این نسبت بین زنان ۳۸٫۱ و بین کودکان ۱۲٫۵ درصد است.

مقایسه با سال ۱۳۹۵

در مقایسه با گزارش کمیسیون حقوق بشر افغانستان در سال ۱۳۹۵، آمار کشته‌ها حدود ۱۵ درصد افزایش‌یافته، اما آمار زخمی‌ها حدود ۲۱ درصد و مجموع تلفات نیز ۹ درصد کاهش‌یافته است. در سال ۱۳۹۵، کشته‌ها، ۲۶٫۶ درصد از مجموع آمار تلفات غیرنظامیان را تشکیل می‌داده، اما آمار کشته‌ها در سال ۱۳۹۶، به ۳۴٫۴ درصد از مجموع تلفات رسیده است. این افزایش کشته‌ها می‌تواند به این معنا باشد که منازعات مسلحانه از شدت بیشتری برخوردار شده و حملات مرگ‌بارتر شده است که در نتیجه آن، درصد بیشتری از افراد صدمه‌دیده غیرنظامی، کشته ‌شده‌اند.

عاملان تلفات غیرنظامیان

بر اساس یافته‌های کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، عامل بیش یک‌چهارم از تلفات غیرنظامیان یعنی ۲۶٫۶ درصد نامعلوم مانده است. عامل ۶۵٫۲ درصد تمام تلفات غیرنظامیان گروه‌های مخالف مسلح دولت و عامل ۷٫۸ درصد دیگر نیروهای طرفدار و حامی دولت بوده‌اند. ۰٫۴ درصد نیز در اثر حملات راکتی نیروهای پاکستانی تلفات دیده‌اند. در مقایسه با سال ۱۳۹۵، سهم عاملان نامعلوم، ۴۶ درصد افزایش‌یافته که می‌تواند به علت عدم دسترسی کارمندان کمیسیون به مناطق دوردست و همچنین ناشناس ماندن قربانیان به دلیل استفاده از مواد انفجاری قوی‌تر باشد. سهم راکت‌پرانی نیروهای پاکستانی در مرزهای شرقی ۴۱ مورد بوده که نسبت به ۱۷ مورد سال ۱۳۹۵، افزایش ۶۶ درصدی را نشان می‌دهد.

بر اساس گزارش سالانه کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، در طول سال 1396 مجموع تلفات غیرنظامیان در این کشور به 9413 نفر رسیده است

بر اساس گزارش سالانه کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، در طول سال ۱۳۹۶ مجموع تلفات غیرنظامیان در این کشور به ۹۴۱۳ نفر رسیده است

مخالفان مسلح دولت

مخالفان مسلح دولت مهم‌ترین عامل در ایجاد تلفات غیرنظامیان بوده‌اند. از ۶۵٫۲ درصد از تلفات غیرنظامیان که توسط مخالفان دولت انجام‌شده است، ۵۷ درصد آن (۵۳۷۰ مورد) به طالبان به شمول شبکه حقانی و ۸٫۱ درصد (۷۶۴ مورد) به داعش مربوط می‌شود. در مقایسه با سال قبل، سهم طالبان در ارتکاب تلفات غیرنظامیان، حدود ۷ درصد کاهش‌یافته، اما سهم داعش حدود ۳۰ درصد افزایش‌یافته است. در تلفات ملکی که توسط طالبان ایجاد شده، ۳۶٫۷ درصد از مجموع آمار تلفات، کشته‌شده‌اند، اما در تلفات ملکی که داعش مسئول آن بوده است، کشته‌ها، ۴۲٫۸ درصد از مجموع تلفات را تشکیل می‌دهد. این تفاوت‌ها‌ می‌تواند به این معنا باشد که فعالیت‌های داعش علیه شهروندان شدت یافته و این گروه، از مواد انفجاری و تکنیک‌های کشنده‌تر استفاده کرده است.

نیروهای طرفدار دولت

در این دوره گزارش‌دهی، در اثر حملات نیروهای دفاعی و امنیتی دولت افغانستان و نیروهای بین‌المللی، ۷۳۶ تن از افراد غیرنظامی، کشته و مجروح شده‌اند. به ‌صورت تفکیک‌شده، سهم نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان در ارتکاب تلفات غیرنظامیان، ۶٫۸ درصد = ۶۴۱ نفر و سهم نیروهای بین‌المللی ۱ درصد = ۹۵ نفر بوده است. مقایسه آمار دو سال اخیر نشان می‌دهد که سهم نیروهای دولتی و حامی آن در ارتکاب تلفات غیرنظامیان نسبت به سال ۱۳۹۵، در حدود ۴۵ درصد کاهش یافته که دست‌آورد قابل‌توجهی است.

تلفات غیرنظامیان بر اساس نوع حوادث

بر اساس یافته‌های کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در سال ۱۳۹۶، از مجموع تلفات غیرنظامیان، ۳۰۰۱ مورد آن (۳۱٫۹درصد) در اثر حمله انتحاری، ۱۸۴۰ مورد (۱۹٫۵درصد) در اثر جنگ‌های زمینی، ۱۴۳۶ مورد (۱۵٫۳درصد) درنتیجه ماین‌های کنار جاده، ۱۲۵۵ مورد (۱۳٫۳درصد) در اثر ترور و کشتار، ۱۴۰۰ مورد (۱۴٫۹درصد) در نتیجه حملات راکتی و ۴۸۱ مورد (۵٫۱درصد) درنتیجه حملات هوایی اتفاق افتاده است.

army

در این دوره گزارش‌دهی، در اثر حملات نیروهای دفاعی و امنیتی دولت افغانستان و نیروهای بین‌المللی، ۷۳۶ تن از افراد غیرنظامی، کشته و مجروح شده‌اند

رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می‌گوید، آمار این گزارش تنها مواردی است که توسط کمیسیون ثبت شده و ممکن است شمار مجموعی تلفات غیرنظامیان بیش از این باشد.

تأکید بر امنیت مراکز انتخاباتی

در ماه‌های اخیر و همزمان با آغاز روند ثبت‌نام رأی‌دهندگان، موجی از حملات مراکز انتخاباتی را هدف قرار داده و منجر به تلفات غیرنظامیان شده است. رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان تأکید کرد که حکومت باید امنیت این مراکز را تأمین کند.

خانم سمر گفت: «دولت باید امنیت مردم را تأمین کند و به خصوص امنیت خانم‌ها، زیرا اکثر زنان در افغانستان تذکره ندارند. زنان مجبورند ابتدا تذکره بگیرند تا برای انتخابات ثبت‌نام نمایند.»

رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از مردم افغانستان نیز خواست تا تصمیم بگیرند و به جنگ و کشتار که همه روزه از آن‌ها قربانی می‌گیرد، بایان دهند.

حمله بر رسانه‌ها

پس از تشکیل کمیته مشترک رسانه‌ها و حکومت، روند رسیدگی به قضایای خشونت علیه روزنامه‌نگاران و خبرنگاران سرعت گرفته است. در عین ‌حال، هنوز چالش‌های جدی در زمینه‌ فعالیت آزادانه رسانه‌یی وجود دارد و دولت افغانستان در زمینه‌ تأمین امنیت خبرنگاران و کارکنان رسانه‌ها، موفق نبوده است. علاوه بر گزارش‌هایی که توسط نهادهای مربوط تهیه‌شده و حاکی از ادامه خشونت علیه فعالان رسانه‌یی است، در کمیسیون حقوق بشر نیز قضایا و گزارش‌هایی از حمله بر رسانه‌ها ثبت شده است.

Blood and Mic

پس از تشکیل کمیته مشترک رسانه‌ها و حکومت، روند رسیدگی به قضایای خشونت علیه روزنامه‌نگاران و خبرنگاران سرعت گرفته است

حملات هدفمند

در سال‌های اخیر به نظر می‌رسد که حملات هدفمند و از قبل برنامه‌ریزی‌شده علیه اقشار خاصی از مردم غیرنظامی افزایش‌یافته است. بر اساس معلومات جمع‌آوری‌شده توسط کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، از سال ۱۳۹۴ خورشیدی حملات داعش که علیه هزاره‌های شیعه‌مذهب افغانستان آغاز شده، در سال ۱۳۹۶ نیز ادامه یافته و در اثر حملات هدفمند انتحاری این گروه در کابل، هرات و میرزاولنگ سرپل، ۵۵۰ تن از شهروندان ملکی شیعه‌مذهب کشته و رخمی شدند.

اقدامات پیشگیرانه

دولت افغانستان برای پیشگیری و کاهش تلفات غیرنظامی، قدم‌های خوبی برداشته است، از جمله «پالیسی ملی کاهش تلفات ملکی» تصویب و «بورد جلوگیری و کاهش تلفات افراد ملکی» تأسیس شده است. احتمالا به دلیل همین اقدامات، درصد سهم نیروهای طرفدار دولت در ارتکاب تلفات غیرنظامیان در سال ۱۳۹۶ نسبت به سال قبل از آن، حدود ۴۵ درصد کاهش یافته است. برخی از گروه‌های مخالف مسلح مثل طالبان با وجود این‌که در اعلامیه‌های مطبوعاتی‌شان بر حفاظت از افراد غیرنظامی تأکید کرده‌اند، اما نیروهای متعلق به این گروه‌ها عملاً از شیوه‌ها و تاکتیک‌هایی استفاده می‌کنند که نتیجه حتمی آن، افزایش تلفات غیرنظامیان است.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید