۳۳ شورشی در ۳ ولایت افغانستان کشته شده اند

بازتاب خبرهای 21 حوت

۲۱ / حوت ۱۳۹۶

۳۳ شورشی در ۳ ولایت افغانستان کشته شده اند

وزارت دفاع افغانستان در تازه ترین گزارش خود اعلام کرده که ۳۳ شورشی در ۳ ولایت افغانستان کشته شده اند. این وزارت در عین حال از دست گیری و زخمی شدن چندین دیگر نیز گزارش داده است.

در تویت های وزارت دفاع آمده که در شهرستان اندر ولایت غزنی در عملیات نیروهای امنیتی افغانستان ۱۸ شورشی کشته و ۴ تن دیگر آن ها زخمی شده اند.

در همین حال در عملیات های دیگر در شهرستان های نادعلی و مارجه هلمند ۱۰ شورشی کشته و ۵ تن دیگر زخمی گردیده اند.

وزارت دفاع همچنان از کشته شدن ۲ شورشی دیگر در شهرستان زرمت پکیتا خبر داده و در عین حال گفته که در شهرستان دای چوپان ولایت زابل نیز ۵ تن مظنون دست گیر شده اند.

۲۱ / حوت ۱۳۹۶

تلاش برای محو نقاشی حمیده برمکی در مقابل خانه گلبدین حکمتیار

پس از نقاشی طرحی از خانم حمید برمکی، فعال جان باخته حقوق زن و استاد دانشگاه، در مقابل اقامت‌گاه گلبدین حکمتیار در کابل، دو تن با پاشیدن رنگ، اقدام به پاک کردن این نقاشی کردند.

خانم برمکی همراه با خانواده‌اش در حمله انتحاری سال ۱۳۸۹ حزب اسلامی در یکی از فروشگاه‌های فاینست شهر کابل کشته شدند.

این دو مرد که گمان می‌رود از هواداران گلبدین حکمتیار باشند، با پاشیدن رنگ سفید به دیواری که تصویر حمیده برمکی در آن نقاشی شده است، در پی نابودی این نقاشی بودند، اما تنها توانستند شعارهای نوشته شده در کنار تصویر خانم برمکی را با پاشیدن رنگ سفید محو کنند.

این نقاشی به مناسبت هشت مارچ، روز زن، توسط گروه نقاشی هنر سالار، در مقابل خانه گلبدین حکمتیار، با شعار «پرواز را به خاطر بسپار» نقاشی شده بود.

۲۱ / حوت ۱۳۹۶

تمرینات مشترک 40 هزار نیروی نظامی تاجیکستان و روسیه در نزدیکی مرز افغانستان

۴۰ هزار نیروی نظامی تاجیکستان و روسیه تمرینات مشترک نظامی را از ۱۵ حوت در نزدیکی مرز افغانستان آغاز کرده‌اند که تا ۲۳ حوت ادامه دارد.

این تمرینات مشترک نظامی که در ولایت «خاتلون» تاجیکستان و در نزدیکی مرز با افغانستان جریان دارد، از سوی ستاد کل ارتش تاجیکستان آغار شده است.

به گفته سخنگوی وزارت دفاع تاجیکستان، در این تمرینات عملیاتی و تاکتیکی، واحدهای مختلف نظامی، نیروی ذخیره ارتش از ۲۵ شهر مختلف و ولایت خاتلون تاجیکستان و نیز نیروهای پایگاه نظامی ۲۰۱ روسیه مستقر در این کشور مشارکت دارند.

Russia and Tajikistan Joint exercises

در این تمرینات مشترک نظامی بیش از یک هزار دستگاه موترهای نظامی، توپ‌خانه و ۴۰ فروند هواپیمای نظامی حضور دارند.

این در حالی است که روسیه و کشورهای آسیای مرکزی از افزایش تحرکات گروه داعش در شمال افغانستان و در طول مرزهای مشترک با این کشورها، به شدت ابراز نگرانی کرده‌اند، اما نیروهای ناتو و دولت افغانستان این نگرانی‌ها را جدی نمی‌دانند.

۲۱ / حوت ۱۳۹۶

دوری پاکستان و امریکا؛ فرصتی برای نزدیکی ایران و پاکستان

در حالی که فشارهای جهانی و منطقه‌ای برای منزوی ساختن پاکستان جریان دارد، وزیر امورخارجه ایران از شب گذشته(یک‌شنبه شب) و امروز(دوشنبه)، مهمان همتای پاکستانی خود در اسلام‌آباد بود و هفتادمین سالگرد روابط دو کشور را گرامی داشتند.
با افزایش فشارهای دولت امریکا بر پاکستان برای مبارزه واقعی با گروه‌های تروریستی، پاکستان بیش از پیش در جست‌وجوی هم‌پیمان جدید است و در این فرصت، تیرگی روابط امریکا و پاکستان، فرصتی برای بهره‌برداری ایران فراهم ساخته است.
این در حالی است که یک هیأت ۳۰ نفره از بخش‌های مختلف بازرگانی و اقتصادی ایران، وزیر امور خارجه ایران را در سفر به پاکستان همراهی می‌کرد.
محمد جواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران در دیدار با خواجه محمد آصف، همتای پاکستانی خود گفت: «ایران و پاکستان به عنوان دو کشور دوست و همسایه و دارای مرزهای مشترک، ضرورت دارند در خصوص تضمین امنیت مرزهای دو کشور و جلوگیری از عملیات تروریست‌ها همکاری قوی داشته باشند”.

zarif asif
وزیر امورخارجه پاکستان نیز بر توسعه مناسبات سیاسی و به ویژه اقتصادی با ایران تأکید کرد و گفت: “آمادگی داریم در زمینه‌های مختلف سیاسی و اقتصادی همکاری داشته باشیم و خواهان مرزهای با ثبات برای دو کشور هستیم”.
طرفین همچنین در خصوص کمک به پروسه صلح در افغانستان، توسعه همکاری‌های بانکی، انرژی، اعلام آمادگی ایران برای تأمین برق مورد نیاز پاکستان، همکاری و ارتباط بین بنادر چابهار و گوادر، توسعه بازارهای مرزی و موضوعات بین‌المللی، مبارزه با تروریسم و گروه‌های افراطی و قاچاق مواد مخدر گفت‌وگو و تبادل نظر کردند.

۲۱ / حوت ۱۳۹۶

12 سرباز زن در تخار از ساختار امنیتی این ولایت اخراج شد

تخار صحنه ای از اخراج سربازان پولیس زن شده است.

رییس امور زنان تخار به سلام وطندار گفته که ۱۲ سرباز زن این ولایت اخراج شده اند. او در عین حال تاکید کرده که امیتازات این سربازان به کسانی دیگری واگذار می شود.

women international day (7)

رزم آرا حواش رییس امور زنان تخار در عین حال تعبیض را عامل اصلی این گونه رفتار در مقابل سربازان پولیس این ولایت عنوان می کند.

یک مقام پولیس در تخار ضمن تایید این موضوع گفته که این سربازان به خاطر غیابت اخراج شده اند.

۲۱ / حوت ۱۳۹۶

ولسوالی انار دره ولایت فراه پس گرفته شد

ولسوالی انار دره ولایت فراه که بامداد امروز به دست طالبان سقوط کرده بود لحظاتی پیش، از طالبان پس گرفته‌شد.

مجیب‌الرحمن امینی سخنگوی قطعه کماندو در ولایت فراه تایید کرد که نیروهای امنیتی افغانستان به شمول قطعات کماندو طالبان را از این ولسوالی بیرون راندند.

وزارت دفاع افغانستان همه روزه گزارشی از فعالیت‌های ارتش را با رسانه‌ها شریک می‌سازد

در همین حال وزارت داخله کشور تاکید دارد که در جریان نبردها در ولسوالی انار دره ولایت فراه، ۵۶ طالب مسلح کشته شدند و ۳۲ تن دیگر زخم برداشته‌اند.

همچنان در این نبردها هشت تن از نیروهای امنیتی نیز جان باخته و به شمول فرمانده پولیس ولسوالی اناره‌دره، ده‌تن از این نیروها زخم برداشته‌اند.