قربانیان انفجار انتحاری در وزیر اکبرخان چه کسانی بودند؟ |
قربانیان انفجار انتحاری در وزیر اکبرخان چه کسانی بودند؟

قربانیان انفجار انتحاری در وزیر اکبرخان چه کسانی بودند؟

خبرنگار خبرنامه

محمد رضا جعفری
خبرنگار خبرنامه

۱۰ / عقرب ۱۳۹۶ | ۰ دیدگاه
Image Title

حوالی ساعت ۴ بعد از ظهر دیروز (۹ عقرب)، کارمندان ادارت دولتی و خصوصی، در حال خروج از محل کارشان بودند تا پس از یک روز کاری به سمت خانه و خانواده‌شان بروند.

در همین لحظات یک نوجوان انتحاری وابسته به گروه داعش وارد جاده ۱۴ منطقه دیلپماتیک نشین وزیراکبرخان شهر کابل می‌شود و مواد انفجاری همراه خود را در این محل انفجار می‌دهد که بر اساس گزارش‌های رسمی، دست‌کم ۵ کشته و بیش از ۲۰ زخمی برجای گذاشت.

منیره یوسف زاده سخنگوی اداره مستقل ارگان‌های محل در کنفرانس امروز خود گفت که ۴ تن از کارمندان این اداره در انفجار انتحاری روز گذشته کشته شده و ۸ تن دیگر از کارمندان‌شان نیز زخمی شده‌اند.

kabul-blast4

مسوولیت این انفجار را گروه داعش به عهده گرفته است

محمد مصطفی شیرزی، محمد آصف یعقوبی، نصیر احمد ولی زاده و محمد اکبر امرخیل ۴ کارمند این نهاد بودند که در این انفجار کشته شدند و خانواده‌های ‌شان که چشم به راه برگشت‌شان بودند، برای همیشه داغدار شدند.

چه کسانی کشته شدند؟

۱- محمد مصطفی شیرزی در سال ۱۳۶۶ در ولایت میدان وردک متولد شد. او مدرک لیسانس خود را در رشته ادبیات، از دانشگاه تعلیم و تربیه کابل و سپس مدرک ماستری‌اش را در رشته اقتصاد از کشور هندوستان بدست آورده بود.

مصطفی شیرزی از سال ۱۳۹۰ کارمند اداره مستقل ارگان‌های محل بود و به عنوان مدیر قراردادهای این اداره کار می‌کرد.

mustafa-sherzai

محمد مصطفی شیرزی

۲- محمد آصف یعقوبی متولد ۱۳۴۰ در ولایت غزنی بود. او تحصیلات متوسطه خود را در لیسه محمود هوتکی کابل به پایان رساند و از سال ۱۳۸۱ به عنوان آمر در ریاست استخدام و سوانح کارمندان اداره مستقل ارگان‌های محل مشغول به کار بود.

محمد آصف یعقوبی

محمد آصف یعقوبی

۳- نصیر احمد ولی‌زاده در سال ۱۳۵۲ به دنیا آمد. در سال ۱۳۸۰ از لیسه خواجه عبدالله انصاری فارغ شد و از سال ۱۳۸۱ در بخش‌های مختلف اداره مستقل ارگان‌های محل فعالیت داشت. نصیر احمد ولی‌زاده از سال ۱۳۹۰ به عنوان عضو فنی ارتباط با ولایات این نهاد کار می‌کرد.

نصیر احمد ولی‌زاده

نصیر احمد ولی‌زاده

۴- محمد اکبر امرخیل متولد سال ۱۳۵۶ در کابل بود. او سند فراغت خویش را در سال ۱۳۸۸ در رشته حسابداری از انستیتوت حسابداری کابل بدست آورد.

محمد اکبر امرخیل

محمد اکبر امرخیل

امرخیل از سال ۱۳۸۱ کارمند اداره مستقل ارگان‌های محل بود و در بخش‌های مختلف آن کار کرد. مسوولان این اداره می‌گویند که محمد اکبر امرخیل نیز عضویت بخش ارتباط با ولایات این نهاد را برعهده داشت.

پنجمین فرد قربانی این انفجار، دختری است که از او اطلاع دقیقی در دست نیست و تنها عکسی از او در شبکه‌های اجتماعی میان شهروندان دست به دست گردیده است.

ارگ ریاست جمهوری با محکوم کردن این حمله، از نهادهای امنیتی خواسته تا بررسی کنند که چگونه این فرد مهاجم توانسته است خود را به منطقه وزیر اکبرخان برساند که منطقه‌ای دیپلماتیک و به شدت محافظت شده است.

از سوی دیگر سازمان عفو بین الملل نیز گفته است که تامین امنیت شهروندان افغانستان، وظیفه حکومت این کشور است.

این سازمان از ناتوانی در تامین امنیت شهروندان این کشور انتقاد کرده و گفته است که تنها محکوم کردن حملات تروریستی کافی نیست و مقامات این کشور مسوولیت حفاظت از غیرنظامیان در برابر حملات تروریستی را برعهد دارند.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
اداره مستقل ارگان‌های محل ارگان های محل افغانستان امنیت افغانستان انفجار کابل حملات تروریستی کابل حمله انتحاری داعش سازمان عفو بین الملل شهروندان افغان قربانیان انفجار کابل کارمندان اداره مستقل ارگان های محل

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید