فعالیت پنچ‌ماهه دهلیزهوایی؛ 20 پرواز و انتقال بیش از 1500 تُن میوه افغانستان به هند |
فعالیت پنچ‌ماهه دهلیزهوایی؛ ۲۰ پرواز و انتقال بیش از ۱۵۰۰ تُن میوه افغانستان به هند

فعالیت پنچ‌ماهه دهلیزهوایی؛ ۲۰ پرواز و انتقال بیش از ۱۵۰۰ تُن میوه افغانستان به هند

خبرنگار خبرنامه

علی شیر شهیر
خبرنگار خبرنامه

۱۰ / عقرب ۱۳۹۶ | ۰ دیدگاه

مقام‌های اتاق تجارت و صنایع افغانستان می‌گویند که در طول پنج ماه فعالیت دهلیز هوایی افغانستان-هند، تاکنون بیش از ۲۰ پرواز از این طریق صورت گرفته است که در هر پرواز حدود ۴۰ تا ۸۰ تُن میوه‌ی تازه افغانستان به دهلی نو انتقال داده شده است.

در این پروازها که از میدان‌های هوایی کابل و قندهار صورت گرفته تاکنون بیش از ۱ هزار و ۵۰۰ تن، میوه و سبزی افغانستان به بازارهای هند فرستاده شده است.

صیام‌الدین پسرلی، سخنگوی اتاق تجارت و صنایع افغانستان به‌ خبرنامه گفت: “پروازهای ما به هندوستان از طریق دهلیز هوایی، به خوبی جریان دارد و در حال حاضر بدون کدام مشکل می‌باشد. مارکیت خوبی برای میوه‌جات ما در هند وجود دارد و از سویی هم کشور هند برخورد خوبی با تاجران افغان دارد.”

با این وجود مقام‌های حکومت افغانستان تاکید دارند که این کشور صادرات خود را از این طریق به هند گسترش خواهند داد.

از سویی هم ایجاد برخی از سهولت‌ها توسط حکومت افغانستان برای بازرگانان این کشور سبب شده است که انتقالات از این مسیر برای این بازرگانان اقتصادی‌تر باشد. مسوولان اتاق تجارت و صنایع افغانستان می‌گویند که با وضع سهولت‌هایی از سوی حکومت این کشور، صادرات از این مسیر برای بازرگانان افغانستان پرمنفعت می‌باشد.

سخنگوی اتاق تجارت وصنایع افغانستان افزود : “پیش از این انتقالات از طریق زمین خیلی مشکل تمام می‌شد و میوه‌ها به وقتش نمی‌رسید. در ابتدا از طریق این دهلیز هوایی نیز برای تاجران قیمت تمام می‌شد اما حکومت در این بخش با ما کمک کرد و اعانه داد.”

به گفته‌ی آقای پسرلی در حال حاضر بازرگانان افغان، فقط هزینه‌ی انتقال حدود ۱۵ تُن میوه را می‌پردازند و هزینه باقی مانده آن به ‌دوش حکومت افغانستان است. میوه تازه، سبزی و نباتات طبی از جمله محصولات بازرگانی است که از طریق دهلیز هوایی افغانستان-هند انتقال داده شده است.

رفع مشکلات

دهلیز هوایی افغانستان-هند بعد از اولین انتقالات به‌ دلیل مشکلات فنی برای چند ماه متوقف شد. این توقف سبب شد که درصد زیادی از میوه‌های تازه بازرگانان افغان فاسد شده و زیان هنگفتی به آنان وارد شود.

مسوولان اتاق تجارت وصنایع افغانستان در حال حاضر اما تاکید می‌کنند که این مشکلات رفع شده و انتقال محصولات در زمان معین، صورت می‌گیرد.

خان جان الکوزی، معاون اتاق تجارت و صنایع افغانستان به ‌خبرنامه گفت: “پیش از این مشکلات در مورد انتقالات وجود داشت چون مسوولیت انتقال را شرکت هوایی آریانا به عهده داشت و این شرکت با کمبود طیاره مواجه بود. اما در قرارداد تازه که با شرکت هوایی کام‌ایر امضا شده است، مشکلی در انتقالات وجود ندارد و میوه‌های تاجران به وقت معین به بازارهای هند انتقال داده می‌شود.”

به گفته معاون اتاق تجارت و صنایع افغانستان، بازرگانان از ایجاد این دهلیز و سهولت‌هایی که برای آنان در نظر گرفته شده است، راضی هستند. این مقام اتاق تجارت و صنایع افغانستان می‌گوید که در حال حاضر اگر بندر تورخم و اسپین بولدک نیز بسته شود، بازارهای افغانستان با مشکل خاصی دچار نخواهند شد.

با این وجود مقام‌های اتاق تجارت و صنایع افغانستان این راه انتقالاتی را یک طرح موفق و اقتصادی می‌دانند و تاکید دارند که آنان به کمک حکومت این کشور در تلاش‌اند که این طرح انتقالاتی را با سایر کشورها نیز توسعه دهند.

آقای الکوزی گفت: ” قرار است ما با کشورهای سریلانکا، ترکیه و روسیه نیز در آینده نزدیک از طریق هوا صادرات داشته باشیم، این طرح تابحال نهایی نشده اما تلاش می‎کنیم که بتوانیم در زودترین فرصت با این کشورها نیز از طریق هوا انتقالات داشته باشیم.”

افزایش صادرات میوه

نهادهای بازرگانی افغانستان صادارت میوه این کشور را در سال جاری خورشیدی بیشتر از سال قبل می‌دانند و پیش‌بینی می‌کنند که صادرات میوه تازه سال جاری خورشیدی، حدود ۲۵ درصد نسبت به سال قبل افزایش داشته باشد.

صیام‌الدین پسرلی، سخنگوی اتاق تجارت و صنایع افغانستان گفت: “ما از طریق هوا تنها به هند صادرات داشته‌ایم، اما از طریق زمین به کشورهای مختلف میوه صادر کرده‌ایم. تاکنون افغانستان بیش از ۱۴۵هزار تُن میوه تازه را به کشورهای مختلف از جمله کشورهای آسیای میانه و آسیای جنوبی صادر کرده است.”

air-corridor2

به گفته مسوولان اتاق تجارت و صنایع افغانستان صادرات میوه‌ی تازه‌ی امسال این کشور تاکنون حدود ۱۴۵ هزار تن بوده است

به گفته‏‏ی مقام‎های اتاق تجارت و صنایع افغانستان صادرات میوه افغانستان در سال گذشته‎‏ی خورشیدی حدود ۱۴۸ هزار تن میوه بوده در حالی که صادرات میوه امسال افغانستان در سال جاری تنها در هفت ماه گذشته، حدود ۱۴۵ هزار تُن بوده است.

دهلیز هوایی افغانستان-هند ماه جوزای سال جاری خورشیدی به‌گونه‌ی رسمی با حضور رییس‌جمهور افغانستان، بازرگانان این کشور و مقام‌های هندی گشایش یافت. نخستین هواپیمای حامل کالاهای بازرگانی افغانستان در این ماه، کابل را به ‌سوی هند ترک کرد.

صدیق الله مجددی، مسوول پروژه دهلیزهای هوایی افغانستان-هند گفته بود که گسترش مبادلات بازرگانی میان افغانستان و هند و برچیدن موانع انتقال کالاهای بازرگانی افغانستان از جمله اهداف این مسیر جدید است.

من‌پریت وهورا، سفیر هند در این برنامه که در فرودگاه حامد کرزی برگزار شده بود گفته بود که هدف از تأسیس این دهلیز هوایی توسعه‌ی مناسبات اقتصادی و تجارتی بین دو کشور است. او تاکید کرده بود که اموال از این طریق بدون چالش و با کمترین زمان انتقال داده خواهد شد.

سخنگوی اتاق تجارت و صنایع افغانستان می‏گوید: ” ما امسال در بخش میوه‌های تازه تولیدات خوبی داشته‌ایم، توقع می‌رود صادرات میوه ما تا آخر سال به بیش از ۱۷۰ هزار تن برسد.”

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
افغانستان اقتصاد افغانستان بازرگانان افغان دهلیز هوایی افغانستان-هند روابط اقتصادی هند و افغانستان صادرات میوه افغانستان فاشد شدن میوه ها مشکلات اقتصادی افغانستان میدان هوایی قندهار میدان هوایی کابل وزارت تجارت افغانستان

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید