توریزم درمانی در هندوستان؛ ۲۰۰ هزار بیمار افغان و مصرف ۲۴۰ میلیون دالر در خارج از افغانستان

توریزم درمانی در هندوستان؛ ۲۰۰ هزار بیمار افغان و مصرف ۲۴۰ میلیون دالر در خارج از افغانستان

خبرنگار خبرنامه

علی شیر شهیر
خبرنگار خبرنامه

۱۶ / میزان ۱۳۹۶ | ۰ دیدگاه

مشتری‌های افغانی شفاخانه‌های هندوستان، روز به روز در حال گسترش است. هند روزانه پذیرای بیش از صدها افغان است که برای تداوی به این کشور سفر می‌کنند. سفری که به گفته‌ی تعدادی از این بیماران، برای آنان بیش از چند هزار دالر هزینه بر می‌دارد.

بیشتر این بیماران، نبود خدمات صحی، داروهای بی‌کیفیت و تشخیص نادرست داکتران افغانی را علت مراجعه‌شان به شفاخانه‌های خارج از افغانستان به‌خصوص هند می‌دانند.

زین الله عالمی که درماه جاری میلادی دوبار بخاطر مریضی مادرش به هند سفر کرده است، می‌گوید که هزینه‌ی بالایی رابرای تداوی مادرش پرداخته است. او می‌گوید که مصارف یک‌بار سفر آنان برای تداوی از  هزینه بلیط هواپیما گرفته تا کرایه هوتل، هزینه ترجمان و هزینه‌ی درمان به چندین هزار دالر می‌رسد.

زین الله به خبرنامه گفت که مصرف سفر اول آنان که برای تشخیص بیماری مادرش بود، ۶ هزار دالر شده که ۴ هزار دالر آن تنها برای هزینه داکتر و خرید دارو مصرف شده است. در سفر دوم نیز که مرحله‌ی تداوی مادرش بوده است، بیش از ۳۰۰ هزار افغانی مصرف شده است.

با این حال او خوشحال است که این هزینه ها برای درمان مادرش نتیجه خوبی داشته است. او گفت که در افغانستان، برای تداوی مادرش به بیش از ۱۰ داکتر مراجعه کرده است و با پرداخت پول زیاد، هیچ نتیجه‌ای نداشته است.

patients2

اکثر بیماران افغان به دلیل عدم موجودیت امکانات صحی در افغانستان برای تداوی به هند می‌روند

۲۰۰ هزار توریست صحی افغان

رسانه‌های هند نوشته است که این کشور سالانه، حدود ۲۰۰ هزار توریست صحی افغان دارد. امری که صنعت گردشگری این کشور را رونق داده است.

آمارها نشان می‌دهد که تنها در دوماه اول سال جاری میلادی حدود ۱۹هزار و ۶۴۴ تن برای بهبود وضعیت صحی به هند سفر کرده اند.

با این حال محسن صفدری، یکی از ترجمان‌های گردشگران افغان در هند، در گفتگو با خبرنامه گفت که او روزانه بیش از چندین تن افغان را می‌بیند که در شفاخانه‌های دهلی برای تداوی می‌آیند. او گفت که در بیشتر شفاخانه‌های دهلی جدید، بیماران افغان را می‌توان دید.

شماری از مردان و زنانی که به تنهایی به هندوستان سفر می‌کنند، آنجا ترجمان می‎‌گیرند. تقریبا همه این افغان ها به منطقه “لاجپت نگر” در حومه دهلی جدید می روند که به دلیل علاقمندی افغان‌ها به آن به نام “افغانستان کوچک” نیز یاد می شوند.

این ترجمان افغانی در هند می‌گوید بیمارانی که به این شفاخانه‌ها مراجعه می‌کنند، برای تداوی بیماران قلبی و همچنان انواع مریضی‌های عصبی، ارتوپیدی و دیگر بیماری‌ها به هند سفر می‌کنند.

براساس آمار وزارت صحت افغانستان، اقتصاد این کشور سالانه ۲۴۰ میلیون دالر امریکایی را به دلیل سفر مریضان به خارج از دست می‌دهد.

pd

محسن صفدری می‌گوید که شفاخانه‌های مکس، ساکت، اپولو و میدانتا از جمله شفاخانه‌های هند است که بیشترین مشتری افغان را دارد. او می‌گوید که این شفاخانه‌ها از این طریق روزانه هزاران دالر پول به دست می‌آورند.

پیش از این اشرف حیدری، معاون سفیر افغانستان در هند گفته بود که روزانه حدود یک‌هزار شهروند افغانی به هند سفر می‌کند که حدود ۷۰ درصد آنان برای تشخیص و درمان وارد هند می‌شوند.

درآمد چشمگیر هند

سفارت هند در افغانستان اعلام کرده است که مراجعه‌کنندگان افغان برای تداوی در هند روز به روز در حال افزایش است. مقام‌های سفارت هند در افغانستان می‌گویند که شمار این مراجعه‌‎کنندگان در سال ۲۰۱۲ به ۲۶٫۵۰۰ می‌رسید در حال که این رقم در یک سال بعد به ۳۲٫۲۰۰ تن رسید.

با این حال اتاق تجارت و صنایع هند می‌گوید که تنها در سال ۲۰۱۴ از گردشگران صحی افغان که همراه با خانواده یا دوستان‌شان سفر می‌کنند سالانه حدود ۳ میلیارد دالر وارد اقتصاد هند می‌شود.

داکتران هندی گفته‌اند که کمترین هزینه‌ برای تداوی بیماران افغانی حدود ۲۵۰۰ دالر می‌باشد.

با این حال زین الله عالمی یکی از افرادی که دوبار مادرش را برای تداوی به هند برده است، می‌گوید که کمترین هزینه یک داکتر در این کشور کمتر از ۴ هزار دالر نیست. او می‌گوید که تنها بار اول که مرحله تشخیص بیماری مادرش بوده است، بیش از ۴ هزار دالر بابت به عنوان هزینه داکتر پرداخته است.

patients

هند سالانه درآمد چشم‌گیری از درک تداوی بیماران افغان دارد

نیاز به توجه جدی

در همین حال وحید مجروح، سخنگوی وزارت صحت عامه افغانستان به خبرنامه گفت که تلاش حکومت افغانستان این بوده است که تسهیلات صحی را در افغانستان افزایش دهد.

او گفت وزارت صحت عامه افغانستان در تلاش است که خدمات صحی را بیشتر کند و در کنار این ۲۱۴ مرکز خدمات درمانی کنونی، ۳۰۰ مرکز درمانی دیگر نیز ایجاد خواهد شد.

در همین حال چندی قبل فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه افغانستان، در مصاحبه‌ی اختصاصی با خبرنامه گفته بود که در چند سال گذشته در بخش شفاخانه‌ها کارهای اساسی صورت گرفته است.

او گفته است که در شهر کابل آنان اولین کاری که انجام داده اند، ساخت اتاق های عاجل بوده است. به گفته‌ی او در گذشته این شفاخانه‌ها اتاق عاجل نداشت.

feroz uddin

فیروز، وزیر صحت عامه افغانستان

با این حال سفرهای گسترده شهروندان افغانستان به هندوستان برای تداوی، علاوه بر این‌که بودجه بسیار هنگفتی را از این کشور خارج می سازد، نشان‌دهنده این است که با وجود کارهای صورت گرفته در بخش خدمات رسانی صحی، هنوز هم در این بخش مشکلات فراوانی وجود دارد. سفر بیماران افغان پس از تداوی و مصرف هزینه های سنگین و بی نتیجه در داخل کشور، نشانه مشکلات جدی در نوع کار برخی داکتران و هم چنین میزان کیفیت داروهای وارداتی به کشور است.

به باور بیشتر کارشناسان، یکی از مواردی که نیاز به توجه جدی دارد، نوع خدمات درمانی ارایه شده در شفاخانه‌های افغانستان و نظارت دقیق حکومت این کشور به این بخش است.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
افغانستان بیماران افغان توریزم درمانی داکتران افغان داکتران هندی شفاخانه های افغانستان شفاخانه های هند کشور هند مراجعه بیماران افغان به هند وزارت صحت عامه افغانستان

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید