بزرگ‌داشت از روز جهانی آب؛ حکومت افغانستان چهار تصفیه‌خانه فاضلاب را ایجاد می‌کند |
بزرگ‌داشت از روز جهانی آب؛ حکومت افغانستان چهار تصفیه‌خانه فاضلاب را ایجاد می‌کند

بزرگ‌داشت از روز جهانی آب؛ حکومت افغانستان چهار تصفیه‌خانه فاضلاب را ایجاد می‌کند

خبرنگار خبرنامه

علی شیر شهیر
خبرنگار خبرنامه

۹ / حمل ۱۳۹۶ | ۰ دیدگاه
Image Title

مقام‌های حکومت افغانستان در روز بزرگ‌داشت از «روز جهانی آب»، می‌گویند که این کشور برای بازیافت فاضلاب‌ها، ۴باب تصفیه‌خانه فاضلاب را ایجاد می‌کند. از این روز زیر نام (آب و فاضلاب) در وزارت انرژی و آب افغانستان در کابل تجلیل شد و مقام‌های حکومت افغانستان روی حکم‌روایی آب و چگونگی روند بازیافت فاضلاب تاکید کردند.

علی احمد عثمانی، وزیر انرژی و آب افغانستان در این برنامه گفت که بحث فاضلاب یکی از بخش‌های فراموش شده در افغانستان است که هیچ‌نوع سرمایه‌گذاری و توجه روی آن صورت نگرفته است.

آقای عثمانی تاکید کرد که سرمایه‌گذاری روی فاضلاب‌ می‌تواند بر میزان سیلاب‌ها که سالانه زیان های مالی و جانی برای افغانستان وارد می‌کند، تاثیر جدی داشته باشد.

بخش آب سازمان ملل متحد، شعار روز جهانی آب سال ۲۰۱۷ را «فاضلاب، طلای خاکستری» (Effluent, Gray Gold) اعلام کرده است.

Ali-Ahmad-Osmani-Minister-of-Energy-and-Water,-Afghanistan2

علی احمد عثمانی، وزیر انرژی و آب افغانستان در این برنامه گفت که این وزارت برنامه‌های کلان، متوسط و کوچک برای مهار آب‌های افغانستان روی دست دارد

برنامه‌های سال جدید

مقام‌های وزارت انرژی و آب افغانستان می‌گویند که برنامه‌های آنان در سال جدید خورشیدی در بخش آب، بیشتر روی حکم‌روایی و مهار آب های افغانستان متمرکز است.

علی احمد عثمانی، وزیر انرژی و آب افغانستان در این برنامه گفت که این وزارت برنامه‌های کلان، متوسط و کوچک برای مهار آب‌های افغانستان روی دست دارد.

به گفته‌ی مقام‌های وزارت انرژی آب افغانستان، این وزارت اکنون روی ۳۷ بند به‌گونه‌ی عملی کار می‌کند. به گفته‌ی این مقام‌ها تعداد از این بندها تکمیل شده و شمار دیگر نیز در جریان کار است.

شروع به کار بند کمال خان در سال جدید خورشیدی یکی از برنامه‌های بزرگ این وزارت در این سال خواهد بود. آقای عثمانی تاکید کرد که این بند یکی از بزرگترین بندها در افغانستان خواهد بود. او تاکید دارد که متن قرارداد آن تکمیل شده و قرار است به زودی این قرارداد منعقد شود.

Water_afghanistan

بخش سوم بند کمال خان روی دریای هلمند ساخته می‌شود / عکس: رسانه‌های اجتماعی

بخش سوم بند کمال خان روی دریای هلمند ساخته می‌شود که در حدود ۸۵ هزار هکتار زمین را آبیاری خواهد کرد و ۹میگاوات برق نیز تولید می‌کند.

پروژه های دیگری که توسط این وزارت در حال اجرا می‌باشد شامل بند شاه و عروس در ولسوالی شکردره کابل، بازسازی بند چک وردک، تسریع کار بندی در ولایت غور، پروژه ماکرومنگل چرخ لوگر، پروژه منوگه لوگر، پروژه پنچ پرنده پنجشیر می‌شود که کار روی آن جریان دارد.

این وزارت اعلام کرده که در سال ۹۵خورشیدی توانسته میزان آب را در افغانستان شناسایی کند. پیش از این آماری وجود داشت که افغانستان به‌طور متوسط در حدود ۵۷ میلیارد متر مکعب آب سالانه در افغانستان وجود دارد. اما به گفته‌ی مقام‌های وزارت انرژی و آب افغانستان اخیرا با توجه به تغییرات اقلیمی، گرم شدن کره زمین و اثرات منفی آن بر افغانستان این مقدار آب کاهش یافته است. براساس آمار این وزارت در حال حاضر افغانستان، ۴۹ میلیارد متر مکعب آب در سال دارد که در پنج حوزه آبی تقسیم شده است.

mininstry-of-energy-and-water-mainpage

مقام‌های وزارت انرژی و آب افغانستان می‌گویند که این وزارت در سال گذشته‌ی خورشیدی قراردادهای متعددی را با بخش خصوصی به امضا رسانده است

مقام‌های وزارت انرژی و آب افغانستان می‌گویند که این وزارت در سال گذشته‌ی خورشیدی قراردادهای متعددی را با بخش خصوصی به امضا رسانده است که کار اکثر این پروژه ها در سال جدید خورشیدی آغاز خواهد شد. در سال ۹۵ خورشدی پنچ پروژه‌ با هزینه‌ی ۷۷۵ میلیون دالر با بخش‌های خصوصی امضا شده که شامل تولید ۱۰۰ میگاوات برق در بندکجکی، ۱۸۰ میگاوات در بند سروبی۲، ۵۰ میگاوات برق گاز شبرغان و هم‌چنان تفاهم‌نامه دیگری با شرکت برق بیات می شود که در سه مرحله ادامه خواهد یافت.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
آب افغانستان افغانستان بندهای آبی تصفیه خانه روزجهانی آب علی احمد عثمانی فاضلاب وزارت انرژی و آب

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید