پس از حملات موشکی؛ پاکستان ۶۱ افغان را به ظن حمله تروریستیِ پنج شنبهِ آن کشور بازداشت کرده است

پس از حملات موشکی؛ پاکستان ۶۱ افغان را به ظن حمله تروریستیِ پنج شنبهِ آن کشور بازداشت کرده است

خبرنگار خبرنامه

عبدالله رحمانی
خبرنگار خبرنامه

۲ / حوت ۱۳۹۵ | ۰ دیدگاه

پاکستان ۶۱ شهروند افغان را به ظن دست‌داشتن در حمله تروریستی هفته‌ی گذشته در آن کشور بازداشت کرده است.

روزنامه دان پاکستان به نقل از مقامات پاکستانی اعلام کرده که در عملیات پولیس آن کشور در ایالت پنجاب، پس از این حمله، دست کم ۲۰۵ تن بازداشت که از آن میان در دو عملیات جداگانه ۱۹ و ۴۲ شهروند افغانستان نیز موجود می باشند.

مقامات پولیس پاکستان ادعا کرده اند که از نزد افغان‌های بازداشت‌شده سلاح و مهمات نیز به دست آورده اند؛ ادعاهای که به گفته‌ی دان مدارکی دال بر اثبات آن ارائه نشده است.

این شهروندان افغان از مناطق کسور، پتوکی و چونیان و در عین حال از بخش‌های سیالکوت بازداشت شده اند. شماری از شهروندان بازداشت شده افغان مدارک قانونی اقامت در پاکستان را نداشته و به همین جهت به گزارش دان، آن ها نیز در میان مظنونان این حمله تروریستی بازداشت شده اند.

Pakistan held Afghans 2

مقامات پولیس پاکستان ادعا کرده اند که از نزد افغان های بازداشت شده سلاح و مهمات نیز به دست آورند

حملات موشکی

همزمان با این تحولات در درون پاکستان و فشار بر شهروندان افغان مقیم آن کشور، نظامیان پاکستانی در اقدام کم سابقه به حملات موشکی وسیعی بر ولایات کنر و ننگرهار در افغانستان دست زده اند.

در این حملات که بیش از ۴۰۰ موشک بر مناطقی از این دو ولایت اثابت کرده شماری از شهروندان افغان کشته و زخمی شده و بیش از یک صد خانواده نیز از مناطق شان آواره گردیده اند.

در پی این حملات و افزایش تنش‌های مرزی میان دو کشور، بلندپایه‌ترین مقامات امنیتی افغانستان از ولایات ننگرهار و کنر بازدید کرده و به مطالعه تدابیر لازم دست زدند.

نمایی پس از حمله انتحاری در ایالت سند پاکستان که مسوولیت آن را گروه داعش برعهده گرفت / عکس: نیوزاوکی

در اعلامیه خبری که دفتر والی ننگرهار منتشر کرده، اعلام شده که در جلسه رییس ستاد مشترک ارتش افغانستان با مقامات محلی آن ولایت، در مورد اقدامات بعدی در برابر حملات نظامی پاکستان، صحبت شده تا آمادگی های لازم گرفته شود.

با آن که مقامات پاکستانی این حملات را به صورت فوری بر مواضعی در افغانستان آغاز کرده اند، اما شماری از رسانه های پاکستانی همانند دان از واکنش سردرگم ارتش آن کشور در برابر حمله انتحاری خونین بر یکی از مکان های مذهبی پاکستان به شدت انتقاد کرده و آن را نسنجیده عنوان نموده اند.

حمله خونین

پنج شنبه هفته گذشته یک بمب گذار انتحاری خود را در مکان مذهبی صوفی ها منجفر کرد که منجر به کشته شدن حدود ۷۵ تن گردید. این حمله انتحاری در طول دو سال گذشته، خونین ترین حمله ای بوده که در پاکستان انجام شده است.

این حملات ده‌ها کشته و صدها زخمی برجای گذاشته است / عکس: ای پی

مقامات امنیتی پاکستان گزارش داده اند که حمله کننده انتحاری در داخل زیارت لال شهباز قلندر خود را منفجر کرده و بسیاری از نمازگران را کشته است.

پس از این حمله انتحاری که مسولیت آن را داعش برعهده گرفت، مقامات پاکستانی انگشت اتهام را به سوی افغانستان نشانه گرفته و ادعا کردند که گروه های تروریستی فعال در آن کشور این حمله را طرح ریزی و اجرا نموده اند؛ ادعای که به شدت از سوی مقامات افغانستان رده شده است.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
افغانستان بازداشت افغان‌ها پاکستان حملات انتحاری حملات موشکی داعش کنر ننگرهار

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید