امضای موافقتنامه نامه استرداد زندانیان میان افغانستان و هند |
امضای موافقتنامه نامه استرداد زندانیان میان افغانستان و هند

بازتاب خبرهای 3 قوس 1398

Image Title
۳ / قوس ۱۳۹۸

امضای موافقتنامه نامه استرداد زندانیان میان افغانستان و هند

وزارت خارجه کشور می گوید که موافقتنامه استرداد زندانیان میان هند و افغانستان به امضا رسیده است.

india

وزارت خارجه امروز یک شنبه(۳قوس) با نشر یک خبرنامه گفته است که سند موافقتنامه همکاری استرداد زندانیان میان افغانستان و هند، بعد از تصویب مقام های هر دو کشور، توسط ادریس زمان، سرپرست وزارت خارجه و وینی کمار، سفیر هند در کابل امضا شده است.

در این خبرنامه آمده است که این موافقتنامه قبل از تصویب، به تاریخ ۲۴ سنبله ۱۳۹۶ در شهر دهلی نو از سوی نمایندگان با صلاحیت هر دو کشور به امضا رسیده بود.

۳ / قوس ۱۳۹۸

انفجار در کابل 6 کشته و زخمی برجای گذاشت

وزارت داخله اعلام کرده است که ۶ تن در نتیجه یک انفجار در کابل کشته و زخمی شده اند.

نصرت رحیمی،  سخنگوی وزارت داخله با بیان این خبر گفته است: “حوالی ساعت ۶:۲۰ شام امروز(یک شنبه، ۳ قوس) یک انفجار بالای یک عراده واسطه UN در ساحه بخارخانه مربوط حوزه نهم امنیتی شهر کابل صورت گرفته است.”

kabul explosion

او در مورد نوعیت انفجار چیزی نگفته است.

سخنگوی وزارت داخله تاکید کرده که این آمار ابتدایی است.

۳ / قوس ۱۳۹۸

کمیسیون انتخابات: حکومت در روند بازشماری آرا همکاری کند

حوا علم نورستانی، رییس کمیسیون مستقل انتخابات از حکومت خواست این کمیسیون را در بازشماری و تفتیش آرا  در ولایت هایی که روند بازشماری در آن متوقف است، کمک کند.

خانم نورستانی امروز یک‌شنبه(۳قوس) در نشست زنان نظامی؛ صلح و امنیت گفت: کمیسیون مستقل انتخابات از بروز خشونت در صورت آغاز بازشماری و تفتیش آرا در هفت ولایت شمالی نگران است و بروز هرگونه خشونت در جریان بازشماری و تفتیش آرا باعث مشکلی شود که انتخابات را خدشه‌دار سازد.

hawa alam nuristani

رییس کمیسیون انتخابات تاکید کرد که از “حکومت می خواهیم به عنوان حکومت، نه به‌عنوان این که رییس جمهور کاندیدا است، با کمیسیون انتخابات همکاری کند”.

این اظهارات نورستانی در حالی بیان می شود که هواداران دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی در هفت ولایت در شمال کشور، در واکنش به روند بازشماری آرا که از سوی دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی تحریم شده است، دروازه دفاتر ولایتی این کمیسیون را بسته اند.

اسدالله خالد، سرپرست وزارت دفاع نیز در این نشست تاکید کرد که نیروهای امنیتی بی طرف عمل می کند و اجازه خشونت های ناشی از انتخابات که امنیت مردم افغانستان را صدمه بزند، نمی دهد.

این اظهارات در حالی مطرح می شود که بارها دسته های انتخاباتی، حکومت را به سوءاستفاده از نیروهای امنیتی متهم کرده اند.

۳ / قوس ۱۳۹۸

غنی: تغییرات در وزارت معارف کافی نیست!

رییس جمهور غنی می گوید، هیچ فردی حق ندارد بیش از سه سال در یک سمت اجرایی در وزارت معارف ایفای وظیفه کند.

ارگ ریاست جمهوری گفته است که اشرف غنی قبل از ظهر امروز یک شنبه(۳ قوس) در نشستی با مسئولان وزارت معارف، پلان اصلاحی و انکشافی این وزارت را مورد بررسی قرار داده است.

رییس جمهور در این نشست تغییرات جاری در وزارت معارف را معقول دانسته و گفته است که این تغییرات کافی نیست و باید تمام مقرری ها در این وزارت بر اساس ارزیابی دقیق، در یک روند شفاف و با اخذ امتحان اساسی صورت گیرد.

ashraf ghani

غنی تاکید کرده است: “من وزارتی می خواهم که از نگاه تشکیل کوچک، اما از نظر کارکرد باید موثر، مفید و مطلق غیر سیاسی باشد.”

او اضافه کرده است که وزارت معارف باید کابل محور نباشد و تنها روی تشکیل تمرکز نکند، بلکه برنامه محور و ولایات محور باشد.

غنی در ادامه افزوده است که تمام منسوبین وزارت معارف بایومتریک شوند و هیچ فردی در این وزارت حق ندارد که بیش از سه سال در یک سمت اجرای وظیفه کند.

او اضافه کرده که از نصاب کنونی وزارت معارف رضایت ندارد؛ به خاطر این که پاسخگوی نیازمندی های شاگردان، بازار و کار نیست؛ باید در نصاب تعلیمی تغییرات اساسی رونما و همچنان اصلاحات مکتب محور تداوم یابد.

۳ / قوس ۱۳۹۸

کشته و زخمی شدن 11 غیرنظامی در یک حمله هوایی در ولایت فراه

مقام های محلی در ولایت فراه می گویند که ۱۱ غیرنظامی در یک حمله هوایی در این ولایت کشته و زخمی شده اند.

شاه محمود نعیمی، عضو شورای ولایتی فراه امروز یک‌شنبه (۳قوس) با تایید این رویداد به خبرنامه گفت: “معلوماتی که ما داریم، چون مشکل شبکه های مخابراتی است و اخبار برای ما دیر می رسد و دقیق هم نمی رسد، شب گذشته در روستای گچگین ولسوالی پشت رود یک حمله هوایی صورت گرفته است.”

نعیمی افزود، در این حمله ۸ تن کشته شده که ۵ تن آنان طالبان و ۳ تن دیگر، غیرنظامی بوده اند.

farah

این عضو شورای ولایتی فراه تاکید کرد که در این حمله ۸ تن دیگر نیز زخمی شده اند که همه غیر نظامی اند.

نعیمی در مورد این که این حمله از سوی قوای هوایی بین المللی صورت گرفته، یا نیروهای افغانستان، چیزی نگفت.

مسوولان محلی ولایت فراه تاکنون در این مورد چیزی نگفته اند و خبرنامه نیز با تلاش مکرر نتوانست نظر این مقام ها را در این مورد به دست آورد.

در همین حال عبدالحکیم رسولی، آمر شفاخانه ولایتی فراه به رسانه ها گفته است که در بین زخمی‌های این رویداد که به این مرکز انتقال داده شده، وضعیت سه تن وخیم است.

از سویی هم شماری از باشندگان ولسوالی پشت رود ولایت فراه در پیوند به کشته شدن غیرنظامیان در این حمله هوایی، در شهر فراه دست به تظاهرات زدند.

معترضان شمار جان باختگان این رویداد را ۹ غیرنظامی گفته و جسدهای آن ها را به مقابل دفتر والی فراه آورده اند. آن ها خواستار بررسی چگونگی جان ‌باختن این غیرنظامیان اند.