خلیلزاد: امیدوارم آزادی زندانیان منجر به پیشرفت سریع برای تفاهم سیاسی گردد |
خلیلزاد: امیدوارم آزادی زندانیان منجر به پیشرفت سریع برای تفاهم سیاسی گردد

بازتاب خبرهای 1 قوس 1398

Image Title
۱ / قوس ۱۳۹۸

خلیلزاد: امیدوارم آزادی زندانیان منجر به پیشرفت سریع برای تفاهم سیاسی گردد

زلمی خلیلزاد نماینده خاص مریکا در امور صلح افغانستان ابراز امیدواری کرده که رهایی زندانیان از سوی طالبان و حکومت افغانستان منجر به پیشرفت سریع به سوی تفاهم سیاسی شود.

آقای خلیلزاد پس از مدت ها خاموشی شب گذشته (۳۰عقرب) در توییتر اش نگاشته است که از خبر آزادی ۱۰ سرباز افغان از سوی طالبان استقبال می کند.

khalilzad 1

او افزوده است که این اقدام پس از رهایی زندانیان طالبان از سوی دولت افغانستان صورت گرفته و گروه طالبان در یک اقدام جداگانه حسن نیت خود را نشان داده اند.

خلیلزا ابراز امیدواری کرده که این اقدامات منجر به کاهش خشونت ها و پیشرفت سریع به سوی یک تفاهم سیاسی شامل دولت افغانستان، طالبان و دیگر رهبران افغان گردد.

نماینده خاص امریکا در امور صلح افغانستان تاکید کرده “افغان ها در آرزوی صلح و امنیت اند و ما در کنار آنها ایستاده ایم.”

۱ / قوس ۱۳۹۸

گفتگوی تلیفونی غنی و ترامپ؛ اشرف غنی به آمریکا می رود

دونالد ترامپ رییس جمهور امریکا در یک گفتگوی تیلفونی از رییس جمهور غنی خواست به امریکا سفر کند.

ارگ ریاست جمهوری گفته آقای غنی که در حال حاضر در یک سفر رسمی در امارات متحدۀ عرب بسر می برد، شام روز گذشته (۳۰عقرب) با دونالد ترامپ رییس جمهور ایالات متحدۀ امریکا گفتگوی تیلفونی کرده است.

ashraf ghani

ریاست جمهوری افزوده است در این گفتگو سران دو کشور در مورد پروسۀ صلح و پیشرفت های نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان گفتگو کرده اند.

به گفته ارگ رییس جمهور امریکا از همکاری رییس جمهور غنی بخاطر رهایی دو تن از استادان دانشگاه امریکایی افغانستان قدردانی کرده و پیشرفت های نیروهای امنیتی افغانستان را در شکست داعش در ولایت ننگرهار، مورد ستایش قرار داده است.

ارگ اضافه کرده که ترامپ در رابطه به پروسۀ صلح، بر حتمی بودن آتش بس منحیث پیش شرط برای صلح تاکید کرده گفته است برای اینکه پروسۀ صلح به موفقیت برسد، مدیریت و شمولیت حکومت افغانستان در آن حتمی است و از همین حالا باید آغاز گردد.