کشته شدن یک فرمانده خارجی لشکر طیبه در کنر |
کشته شدن یک فرمانده خارجی لشکر طیبه در کنر

بازتاب خبرهای 23 جوزا 1398

Image Title
۲۳ / جوزا ۱۳۹۸

کشته شدن یک فرمانده خارجی لشکر طیبه در کنر

مقام‌های امنیتی از کشته شدن یک فرمانده خارجی لشکر طیبه در ولایت کنر خبر داده‌اند.

photo_2019-06-13_16-38-14

دفتر مطبوعاتی قول اردوی ۲۰۱ سیلاب امروز پنج‌شنبه(۲۳جوزا) با نشر یک خبرنامه گفته است، در نتیجه عملیات توپخانه‌ای روز گذشته نیروهای ارتش در منطقه خوشحال تاله ولسوالی اسمار ولایت کنر، مجید مشهور به عدالت فرمانده لشکر تروریستی طیبه به شمول سه جنگجوی این گروه کشته شده است.

قول اردوی سیلاب افزوده است که در این عملیات هم‌چنان ۵ تروریست دیگر لشکر طیبه زخمی شده‌اند.

به گفته قول اردوی ۲۰۱ سیلاب، کشته و زخمی شدگان لشکر طیبه همه اتباع خارجی اند.

۲۳ / جوزا ۱۳۹۸

ستاد مرکزی ارتش امریکا: داعش در افغانستان هنوز یک تهدید برای امریکا است

فرمانده ستاد مرکزی ارتش امریکا می‌گوید، گروه داعش در افغانستان هنوز به عنوان یک تهدید بسیار جدی برای امریکا پنداشته می‌شود و اعضای این گروه، فکر حمله بر امریکا را در سر می پرورانند.

photo_2019-06-13_17-28-21

جنرال فرانک مکنزی، فرمانده ستاد مرکزی ایالات متحده امریکا که به آلمان رفته، روز گذشته(چهارشنبه،  به خبرنگاران گفته است که اگر گروه داعش در افغانستان سرکوب نشود، می‌تواند در خاک امریکا عملیات‌های هراس افگنانه انجام دهد.

او تاکید کرده است که عملیات‌های نظامیان کشورش در شرق افغانستان برای کاهش میزان فعالیت‌های جنگی گروه داعش موفقیت چندانی به همراه نداشته است.

اظهارات این مقام بلندپایه نظامی امریکا در حالی مطرح می‌شود که چندی قبل نیز سازمان اطلاعاتی روسیه گفته بود، زیرشاخه داعش توانسته حدود ۵۰۰۰ شبه‌نظامی را در مرزهای شمالی افغانستان با جمهوری‌های شوروی سابق گردهم آورد.

۲۳ / جوزا ۱۳۹۸

تکمیلی/ انفجار در جلال‌آباد 8 کشته و 11 زخمی برجای گذاشت

مقام‌های محلی از کشته شدن ۸ تن و زخمی شدن ۱۱ تن دیگر در یک انفجار در شهر جلال‌آباد، مرکز ولایت ننگرهار خبر داده‌اند.

Developing-e1551855825678

عطاالله خوگیانی، سخنگوی والی ننگرهار به خبرنامه گفت، در نتیجه انفجار امروز پنج‌شنبه(۲۳جوزا) در منطقه فامیلی‌ها در مربوطات ناحیه ششم شهر جلا‌ل‌آباد، ۸ تن کشته و ۱۱ تن دیگر زخمی شده‌اند.

سخنگوی والی ننگرهار افزود، تا هنوز مشخص نشده که این انفجار ناشی از حمله انتحاری بوده و یا هم انفجار مواد جاسازی شده در محل.

جزییات بیشتر در خبر تکمیلی.

۲۳ / جوزا ۱۳۹۸

تیفا: آمار 9 میلیون رأی‌دهنده جفای بزرگی برای افغانستان است

رییس بنیاد انتخابات شفاف افغانستان “تیفا ” آمار ۹ میلیون رأی‌دهنده را جفای بزرگی برای افغانستان خوانده و خاطرنشان کرد که می‌تواند اسناد ارایه کند که از سال ۲۰۰۴ تاکنون به این تعداد اشتراک‌کننده در انتخابات‌ها حضور نداشته‌اند.

نعیم ایوب‌زاده امروز پنج‌شنبه(۲۳جوزا) در نشست ملی انتخابات در کابل گفت: “ما در یک وضعیت عادی به طرف انتخابات نمی‌رویم، حکومت مستقیم و غیرمستقیم از منابع حکومتی سوءاستفاده می‌کند و تلاش دارد بهترین بازیگر در انتخابات باشد”.

او تاکید کرد، وضعیت همکاری جامعه جهانی نیز روشن نیست؛ نه تنها برای کمیسیون‌ها، بلکه برای تیفا هم مشکل‌ساز است.

photo_2019-06-13_16-48-28

به گفته رییس تیفا، مسله امنیتی نیز هم‌چنان روشن نیست و نیروهای امنیتی مجبور هستند یک نقشه را برای کمیسیون ارایه کنند که در کجاها امکان برگزاری انتخابات وجود دارد.

ایوب‌زاده خاطرنشان کرد، در همه انتخابات‌های برگزار شده گذشته بیشتر از  ۴ الی ۵ میلیون رأی‌دهنده اشتراک نکرده و نیز یک دیتای معتبر برای لیست رأی‌دهندگان در گذشته وجود ندارد.

به گفته وی، در بالاتر از ۲۵ درصد مراکزی که از سوی تیفا نظارت شده، لیست رأی دهندگان وجود نداشته و ثبت‌نام تقویتی نمی‌تواند لیست قبلی را پاکسازی کند.

در همین حال حبیب‌الرحمان ننگ، رییس دبیرخانه‌ی کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید که تاکنون ۹ هزار و ۳۸۵ مرد، چهار و ۵۰۰ زن و ۱۱۳ کوچی در مراکز ثبت‌نام تقویتی رأی‌دهندگان در سراسر کشور ثبت نام کرده‌اند.

او از شهروندان کشور خواست که در روند ثبت‌نام تقویتی رأی‌دهندگان شرکت کنند؛ چون ممکن است این روند برای انتخابات آینده‌ی شوراهای ولایتی و شوراهای ولسوالی در کشور برگزار نشود.

زهره بیان شینواری، رییس کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی نیز در این نشست گفت که از آغاز ثبت شکایات از روند ثبت‌نام تقویتی رأی‌دهندگان در روز سه‌شنبه گذشته، تاکنون ۴۱ شکایت در این کمیسیون ثبت شده و این تعداد شکایت نیز مربوط به حوزه‌‌ی انتخاباتی ولایت کابل می‌باشد.

۲۳ / جوزا ۱۳۹۸

سفر مقام‌های ارشد امنیتی افغانستان به ولایت تخار

وزارت دفاع از سفر مقام‌های ارشد امنیتی به ولایت تخار خبر داده است.

photo_2019-06-13_16-38-11

این وزارت امروز پنج‌شنبه(۲۳جوزا) در یک خبرنامه گفته است، اسدالله خالد، سرپرست وزارت دفاع ملى به ولایت تخار رسیده است.

بر اساس این خبرنامه، در این سفر مسعود اندرابی، سرپرست وزارت امور داخله نیز حضور دارد و گفته می‌شود این مقام‌های ارشد امنیتی، به منظور بررسی وضعیت امنیتی ولایت تخار به این ولایت سفر کرده‌اند.

این سفر در حالی صورت می‌گیرد که قول اردوی ۲۱۷ پامیر صبح امروز پنج‌شنبه(۲۳جوزا) با نشر یک خبرنامه اعلام کرد، در نتیجه عملیات مشترک به منظور پاکسازی بازار ولسوالی خواجه غار ولایت تخار، ۱۹ شورشی طالب کشته و ۱۲ تن دیگر آنان زخمی شده‌اند.

روز گذشته خلیل اسیر، سخنگوی فرماندهی پولیس تخار در صحبت با خبرنامه حمله گروهی طالبان بر ولسوالی خواجه غار تخار را تایید و سقوط آن ولسوالی را رد کرده بود، اما گروه طالبان ادعا کرده بودند مرکز ولسوالی خواجه غار را تصرف کرده‌اند.