خوش‌بینی مجلس سنای افغانستان به تلاش‌های زلمی خلیل‌زاد برای صلح |
خوش‌بینی مجلس سنای افغانستان به تلاش‌های زلمی خلیل‌زاد برای صلح

بازتاب خبرهای 22 میزان

Image Title
۲۲ / میزان ۱۳۹۷

خوش‌بینی مجلس سنای افغانستان به تلاش‌های زلمی خلیل‌زاد برای صلح

مجلس سنای افغانستان نقش زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح در این کشور را برای زمینه‌سازی گفتگوهای صلح اثرگذار می‌خواند و نسبت به امکان‌پذیر بودن صلح در کوتاه‌مدت، ابراز خوش‌بینی می‌کند.

شماری از سناتوران در نشست امروز یک‌شنبه(۲۲ میزان) مجلس سنا تأکید کردند، اگر امریکا به تصمیم نهایی درباره پایان جنگ در افغانستان رسیده باشد، صلح در کوتاه‌مدت امکان‌پذیراست.

Senate

احمد یوسف نورستانی در این مورد گفته است: “آمدن خلیل‌زاد یک فرصت خوب است و اگر امریکا به تصمیم نهایی‌اش درباره اهمیت صلح افغانستان رسیده باشد، صلح در افغانستان تأمین می‌شود و این کشور می‌تواند در این راستا کار اثرگذار انجام دهد”.

غیرت بهیر، سناتور دیگر نیز خاطرنشان کرد که امریکا به این نتیجه رسیده که برای کامیابی استراتژی‌اش در افغانستان، باید صلح تامین شود، و دولت افغانستان و طالبان نیز باید از این فرصت استفاده کنند تا به صلح دست یابند.

با این وجود، فضل هادی مسلمیار، رییس مجلس سنا نیز تأکید کرد که آقای خلیل‌زاد به قضایای منطقه واقف است و می‌تواند در کار گفتگوهای صلح با طالبان، اقدامات عملی داشته باشد.

۲۲ / میزان ۱۳۹۷

ناتو هیچ نقشی در برگزاری انتخابات مجلس نمایندگان افغانستان نخواهد داشت

مأموریت حمایت قاطع ناتو می‌گوید که در هیچ نقشی در انتخابات مجلس نمایند‌گان افغانستان نخواهد داشت.

قرار است انتخابات مجلس نمایندگان افغانستان تا شش روز دیگر(شنبه ۲۸ میزان)، در سراسر این کشور به جز ولایت غزنی برگزار شود.

کانت پیتر، سخن‌گوی مأموریت حمایت قاطع ناتو که بعد از ظهر امروز(یک‌شنبه، ۲۲میزان) در یک نشست خبری همراه با سخن‌گویان وزارت امورداخله و وزارت دفاع ملی افغانستان در کابل سخن می‌زد، گفت: «می‌خواهم تأکید نمایم که ناتو در انتخاباتی که روز شنبه برگزار می‌شود، به گونۀ جدی بی‌طرف خواهد بود. ناتو در تمامی روندهای انتخاباتی هیچ نقشی را بازی نخواهد کرد».

nato 2

این در حالی است که سخن‌گویان وزارت‌های امورداخله و دفاع ملی از تدابیر شدید امنیتی برای برگزاری انتخابات مجلس نمایند‌گان اطمینان می‌دهند.

به گفته نجیب دانش، سخن‌گوی وزرات امورداخله، نیروهای امنیتی برای تأمین امنیت انتخابات مجلس نمایند‌گان در سه کمربند بسیج می‌شوند؛ در کمربند نخست که نزدیک به مرکزهای رأی‌دهی است، بیشتر نیروهای پولیس و نهادهای کشفی و استخباراتی بسیج می‌شوند، در فاصله سه تا پنج هزار متر، نیروهای ارتش مستقر می‌شوند و در کمربند سوم نیروهای مشترک پولیس، امنیت ملی و ارتش به گونه گزمه‌های سیار و ثابت حضور دارند.

۲۲ / میزان ۱۳۹۷

حمله طالبان به شهرستان سانچارک ولایت سرپل و سقوط چهار روستا

منابع محلی در ولایت سرپل، از سقوط چهار روستای شهرستان سانچارک این ولایت به دست طالبان خبر می‌دهند.

saripool

سید محمدآقا، یک تن از فرماندهان محلی در این شهرستان به خبرگزاری آوا گفته است: “قریه تبیر ولسوالی سانچارک از دو شب قبل به دست طالبان سقوط کرده است. شب گذشته نیز روستاهای تغای خواجه، گذر و گجوا نیز به دست طالبان سقوط کرده است”.

اما این فرمانده محلی افزوده که جنگ در این مناطق شدید نیست، داخل این قریه‌ها در کنترول طالبان است، اما نیروهای دولتی و خیزش‌های مردمی بالای تپه‌ها حضور دارند.

وی خاطرنشان کرد که طالبان خانه‌های چند فرمانده محلی را نیز به آتش کشیده‌ است.

۲۲ / میزان ۱۳۹۷

فوری/ سقوط شهرستان اندر ولایت غزنی بدون درگیری به دست طالبان

برخی منابع از سقوط شهرستان اندر ولایت غزنی به دست طالبان خبر می‌دهند.

منابع امنیتی از مرکز شهرستان اندر ولایت غزنی به طلوع‌نیوز گفته‌اند که این شهرستان بدون درگیری به دست طالبان سقوط کرده است.

این منبع می‌افزاید که نیروهای امنیتی به یک پایگاه ارتش در پنج کیلومتری مرکز شهرستان اندرعقب‌نشینی کرده‌اند.

Breaking-3

۲۲ / میزان ۱۳۹۷

تعطیلی یک هفته ای مکاتب در افغانستان

مقام‌های وزارت معارف از رخصتی یک هفته ای مکاتب سراسر کشور خبرداده اند.

Biometric

وزارت معارف بر اساس یک مکتبوب امروز یک‌شنبه (۲۲میزان) گفته که بر اساس تفاهم میان وزارت معارف و کمیسیون مستقل انتخابات و بخاطر تسهیل پروسه آموزش بایومتریک و هماهنگی و یکسان سازی روند درسی در تمام مکاتب کشور سر از تاریخ ۲۳ میزان الی ۲۹ میزان سال جاری تمام مکاتب تعطیل است.