اشرف غنی: هدف قراردادن هزاره‌ها و شیعه‌ها، قابل قبول نیست |
اشرف غنی: هدف قراردادن هزاره‌ها و شیعه‌ها، قابل قبول نیست

بازتاب خبرهای 28 سنبله

Image Title
۲۸ / سنبله ۱۳۹۷

اشرف غنی: هدف قراردادن هزاره‌ها و شیعه‌ها، قابل قبول نیست

رئیس‌ جمهوری افغانستان شام روز گذشته(سه‌شنبه، ۲۷ سنبله) با شماری از بزرگان، متنفذین، علما و جوانان غرب کابل در ارگ ریاست جمهوری دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار، اشرف غنی محرم و سالروز شهادت حضرت امام حسین‌(ع) و یاران وی را به مردم افغانستان تسلیت گفت و افزود: حضرت حسین(ع) یک خط عدالت را در برابر ظلم ترسیم کرد.

 وی خاطرنشان کرد که همگرایی و وحدت مردم افغانستان بی‌نظیر است، هدف قراردادن هزاره‌ها و شیعه‌ها، قابل قبول نیست و باید در مقابل این عمل غیراسلامی و انسانی تروریستان، اقدام همه جانبه شود.

 رییس جمهوری افزود که از همین جهت، تصمیم و ارادۀ ما برای این هدف جدی است و تغییرات در بخش امنیتی کابل به همین منظور صورت گرفته است. رئیس‌جمهور از همکاری مردم با نیروهای امنیتی قدردانی نمود و بر تقویت این همکاری‌ها، تأکید ورزید.

وی به فرمانده پولیس کابل دستور داد تا در اصلاح حوزه‌های امنیتی اقدام نماید و هم‌چنین پیشنهاد اعمار ساختمان برای حوزه‌های ۱۳ و ۱۸ امنیتی در غرب کابل را ترتیب و از طریق بخش بنایی دولتی، در زمینه اقدام نماید.

ghani baba

 همچنین رئیس‌جمهور به ریاست عمومی امنیت ملی دستور ‌داد تا در پوشش استخباراتی غرب کابل در همکاری با مردم به شمول وکلای گذر، متنفذین و کسبه‌کاران، به نتیجه برسد و ۱۰ عراده وسایط آمبولانس و نیز وسایط مورد نیاز اطفائیه برای غرب کابل فراهم گردد.

 رئیس‌جمهور در مورد ایجاد قطعۀ مردمی، اعمار شفاخانۀ جناح در غرب کابل و همچنان ایجاد پسته‌های بیشتر امنیتی، گفت که دراین زمینه‌ها نیاز به بررسی و بحث‌های بیشتر می‌باشد.

 در این دیدار، داکتر محمدآصف حکمت، به نمایندگی از علما و قوت‌علی فکرت به نمایندگی از جوانان صحبت کردند و ضمن تسلیت به خاطر محرم و سالروز شهادت حضرت امام حسین‌(ع) و یاران وی، مشکلات و پیشنهاداتی را در بخش امنیت، اشتغال، بیکاری، فقر، صحت و بهبود وضعیت اجتماعی مردم، بیان داشتند.

 سخنرانان پیشنهاداتی را برای ایزاد تشکیل و اصلاح حوزه‌های امنیتی، تعمیر برای حوزه‌های امنیتی ۱۳ و ۱۸، پوشش استخباراتی غرب کابل، ایجاد قطعۀ خاص مردمی، افراز چک‌های بیشتر امنیتی، ایجاد کمیتۀ مردمی، تخصیص آمبولانس و اطفائیه و ماستر‌پلان شهری ارائه نمودند.

۲۸ / سنبله ۱۳۹۷

فوری/ بازداشت یک تن با مواد انفجاری در غرب کابل

منابعی به خبرنامه از بازداشت یک تن با مقداری مواد انفجاری به شمول ۱۴ عدد نارنجک و سلاح سرد در غرب کابل خبر داده اند.

تا کنون هدف حمله این فرد و چگونگی بازداشت او مشخص نیست.

Explosive

در همین حال ۵ مظنون دیگر نیز از شب گذشته تا کنون در غرب کابل بازداشت شده اند.

جزییات در بخش های تکمیلی خبر.

۲۸ / سنبله ۱۳۹۷

فوری/ سفیر افغانستان در هند همزمان با سفر رییس جمهور به دهلی جدید استعفا کرد

شیدامحمد ابدالی سفیر افغانستان در هند امروز استعفا کرده است. آقای ابدالی اعلام داشته که قبل از سفر رییس جمهور می خواسته استعفا کند اما به خاطر این که این سفر با موفقیت پایان یابد، استعفایش را تا کنون مطرح نکرده بود.

سفیر افغانستان در هند در متن استعفایش گفته که برای مدت شش سال این ماموریت را به پیش برده و در این مدت تلا ش کرده تا روابط دو کشور را بهبود بخشد.

آقای ابدالی در عین حال از رییس جمهور خواسته تا به خاطر منافع ملی و مطالبات ملی استعفایش را بپذیرد؛ با این حال او واضح نساخته که منظورش از منافع ملی و مطالبات ملی در این زمینه چیست.

photo_2018-09-19_18-10-37

۲۸ / سنبله ۱۳۹۷

حکم آزادی نواز شریف از سوی دادگاه عالی پاکستان صادر شد

رسانه‌های خارجی گزارش داده اند که دادگاه عالی پاکستان امروز حکم آزادی نواز شریف، دختر و داماد اش را صادر کرده است.

رویترز گزارش داده که دادگاه این کشور محکومیت نواز شریف و دخترش را به حالت تعلیق درآورده است.

Nawaz Sharif

این در حالی است که نوازشریف به مدت ۱۰ سال و دخترش به مدت ۷ سال از سوی دادگاهی در پاکستان محکوم به مجازات شده بودند.

حکم محکومیت آقای شریف و دخترش به خاطر خرید آپارتمان های مجلل در لندن و فساد صادر شده بود.

۲۸ / سنبله ۱۳۹۷

مطالبه اقدام فوری برای جلوگیری از فروپاشی منار پنجم هرات از حکومت مرکزی افغانستان

مسولان در ریاست اطلاعات و فرهنگ ولایت هرات از احتمال فروپاشی منار پنجم این شهر خبرداده اند.

آریا رئوفیان رئیس این اطلاعات و فرهنگ هرات گفته که سنسورهای که توسط یونسکو نصب شده نشان می دهد که این منار به دلیل بادها و لررش‌های مداوم در خطر فروپاشی قرار دارد.

Herat

آقای رئوفیان از حکومت مرکزی خواسته که برای پیشگیری از فروپاشی این منار اقدامات جدی انجام دهد.

جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات در این مورد گفته که کمیسیون مدیریت شهر قدیم این ولایت آثار باستانی هرات را بازسازی می‌نماید.

۲۸ / سنبله ۱۳۹۷

اولین موضع گیری هئیت بررسی شناسامه های جعلی

هیئتی که اخیرا برای بررسی شناسنامه‌های جعلی تشکیل شده اعلام داشت که تا کنون خواستار ارائه اسناد و اطلاعات از نهادها و شخصیت ها پیرامون شناسنامه های جعلی شده است.

نور هادی هادی، رئیس عمومی نظارت و بررسی جرایم فساد اداری دادستانی کل افغانستان و رئیس هیئت تعیین شده امروز چهارشنبه (۲۸ سنبله) در یک نشست خبری گفت که ثبت ارقام تذکره های تزویری، تشخیص مسوولین و اشخاص حقیقی و حکمی در عقب تذکره های تزویری، بررسی شکایات از اشخاص حقیقی و حکمی و ارائه پیشنهادات از اهداف عمده این هیئت می باشد.

IEC 2

رئیس این هیئت تصریح کرد که تا کنون در این مورد، دو نشست داشته اند و مراسلاتی با ائتلاف بزرگ ملی، شورای ملی، اشخاص حقیقی و حکمی انجام داده تا با اسناد دست داشته شان را برای بررسی به این مجموعه ارسال کنند.

این هئیت به دنبال ارائه هزاران شناسنامه جعلی از سوی ائتلاف بزرگ ملی افغانستان تشکیل شد. این ائتلاف ادعا دارد که این شناسنامه های جعلی بخشی از تقلب بزرگ سازمان یافته در جریان صدور شناسنامه ها و برچسب های ویژه ثبت نام رای دهندگان می باشد.