یک روز پس از اعلام وزارت معارف مبنی بر ممنوعیت ترانه خوانی دختران بالای ۱۲ سال در مکاتب کمیسیون حقوق بشر می گوید که همه اطفال دختر و پسر می‌توانند از حقوق شان مساویانه و آزادانه در محدوده قوانین استفاده کنند و ایجاد هر نوع محدودیت خلاف قانون اساسی و قانون حمایت از حقوق طفل است.

کمیسیون حقوق بشر امروز پنج‌شنبه (21حوت) در اعلامیه ای گفته است که حق آموزش، آزادی بیان و دسترسی به مهارت‌های هنری از حقوق اولیه و اساسی همه کودکان، بدون تبعیض مبتنی بر سن و جنس، است.

این کمیسیون افزوده که همه اطفال دختر و پسر می‌توانند از حقوق خویش به صورت مساویانه و آزادانه در محدوده قوانین استفاده کنند.

کمیسیون حقوق بشر تاکید کرده: «ایجاد هر نوع محدودیت بر حقوق و آزادی‌های کودکان، خلاف اصول عمومی حقوق بشر، کنوانسیون حقوق کودک و قوانین ملی افغانستان، به‌ویژه قانون اساسی و قانون حمایت از حقوق طفل، است.»

این کمیسیون خاطرنشان کرده که انتظار می‌رود هر نوع تصمیم وزارت معارف جهت خودداری از اشتراک کودکان در نشست‌ها و برنامه‌های عمومی، تجلیل و پذیرایی، در راستای حمایت از اصول آزادی، برابری و حفظ منافع علیای کودکان باشد و ترویج‌کننده تبعیض جنسیتی نباشد.

ممنوعیت ترانه خوانی دانش آموزان دختر در مکاتب

این در حالی است که روز گذشته ریاست معارف شهر کابل در مکتوبی ارسالی  به تمامی مکاتب دولتی و خصوصی و سوادآموزی هدایت داده بود که پس از  دانش‌آموزان دختر بالاتر از سن ۱۲سال اجازه‌ی اجرا و خواندن ترانه و سرود را در محافل عمومی ندارد.

در این مکتوب گفته شده بود که تلاش شود تا مکاتب گروه‌های ترانه و سرود دانش‌آموزان دختر را به‌گونه‌ای تنظیم کنند که سنین اعضای گروه بالاتر از ۱۲ سال نباشد.

ریاست معارف همچنان تاکید کرده بود که به گروه‌های ترانه و سرود دانش‌آموزان دختر به جز از مربیان و آموزگاران زن از طرف مربیان مرد تمرین و آموزش داده نشود.

این تصمیم وزارت معارف با واکنش گسترده شهروندان نیز همراه شده بود، نجیبه ارین سخنگوی وزارت در توضیح این تصمیم گفته بود این تصمیم براساس درخواست و شکایت دانش‌آموزان و والدین آنان به دلیل حجم زیاد درسی دانش آموزان دوره متوسطه و لیسه گرفته شده است.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *