فصل سرفه، سرماخوردگی و آنفلوانزا است، زمانی از سال که به احتمال زیاد اشتباهات دارویی رخ می‌دهد. در حقیقت، محققان در مطالعه‌ای که در ژورنال Pediatrics در اکتبر 2016 منتشر شد، دریافتند که بیش از 80 درصد والدین حداقل یک خطای دوز داروی مایع برای کودکان‌شان داشتند. و یک مطالعه قدیمی‌تر نشان داد که هرچه کودک کوچک‌تر باشد، احتمال اشتباه دارویی والدین در مورد او بیشتر است. اگرچه اکثریت قریب به اتفاق این اشتباهات دارویی نیاز به مراقبت پزشکی ندارند، اما برخی منجر به عوارض جدی و حتی مرگ می‌شوند. در این نوشتار ۶ شایع‌ترین اشتباه دارویی که والدین مرتکب می‌شوند را می‌بینیم!

1. اشتباه دارویی والدین؛ دادن دوز غلط

همیشه دوز توصیه شده توسط پزشک یا داروساز یا همانی که روی بسته‌بندی نوشته شده‌است، دنبال کنید. بیشتر دوزهای دارویی کودکان بر اساس وزن بدن کودک است که دقیق‌ترین راه برای تعیین دوز دارو محسوب می‌شود. (دوز داروهای بدون نسخه گاهی اوقات براساس دامنه سنی هستند که فقط مبنی بر تخمین وزن بر اساس سن محاسبه شده‌اند.)

داروهای مایع اغلب با اندازه‌های قاشق چایخوری یا قاشق غذاخوری ارائه می‌شوند. اما یادتان باشد استفاده از قاشق‌های آشپزخانه می‌تواند منجر به خطا شود. داروهای مایع بچه‌ها را با سرنگ خوراکی یا فنجان دارویی دارای خطوط اندازه‌گیری بدهید. سرنگ و فنجان‌ها اغلب با داروهای مایع تجویز شده همراه هستند اما در فروشگاه‌های دارویی نیز موجودند. این اقلام کمک می‌کنند که از این اشتباه دارویی والدین جلوگیری شود.

۲. تکرار یک دوز

تکرار تصادفی یک دوز یک خطای رایج در مصرف دارو است، خصوصاً در مورد نوزادان که نمی‌توانند به شما بگویند که قبلاً داروی‌شان به آنها داده شده‌است. با استفاده از یک تایمر در تلفن‌تان، برنامه دارو دادن به فرزندتان را پیگیری کنید.

۳. اشتباه دارویی والدین؛ دادن دوزهای دارو، خیلی نزدیک به هم

برنامه دوز را به دقت دنبال کنید. دوزها را به هم نزدیک نکنید یا از حداکثر دوزهای روزانه که روی برچسب دستور ارائه شده فراتر نروید.

۴. اشتباه در واحدهای اندازه‌گیری

یک اشتباه دارویی والدین، در مورد واحدهای اندازه‌گیری است. آنچه در نسخه اصلی نوشته شده و آنچه روی برچسب دارویی که می‌گیرید قید شده ممکن است مطابقت نداشته باشند. نسخه، ارتباطی بین پزشک و داروساز است که توسط پزشک نوشته شده و سپس توسط داروساز به زبان ساده روی برچسب ترجمه می‌شود. داروها در انواع مختلفی از جمله میلی‌گرم (قرص)، میلی‌لیتر (مایع)، و موارد دیگر وجود دارد. ممکن است یک داروساز مجبور شود یک واحد را به واحد دیگر تبدیل کند. در این صورت مهم است که با داروساز صحبت کنید تا مطمئن شوید که برچسب را درست متوجه شده‌اید و دچار اشتباه دارویی نمی‌شوید.

5. دادن داروی اشتباه

برای اطمینان از اینکه دارو برای علائم و سن کودک شما مناسب است و تاریخ مصرف آن نگذشته‌است، همیشه برچسب را برای دستورالعمل و تاریخ انقضا بخوانید. برچسب‌ها را از روی دارو جدا نکنید و داروها را در جعبه داروی دیگری قرار ندهید. همیشه بسته‌های قرص را با دستورالعمل و اطلاعات دوز به داخل ظرف اصلی خود برگردانید. تاریخ انقضا همیشه روی ویال‌ها و بوتل‌ها ذکر نشده‌است، بنابراین اگر مطمئن نیستید با داروساز خود مشورت کنید.

۶. اشتباه دارویی والدین؛ استفاده از دارو به شیوه اشتباه

داروها معمولاً به صورت خوراکی تجویز می‌شوند، اما می‌توان آنها را برای چشم یا گوش، بینی، روی پوست و … نیز تجویز کرد.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *