وزارت خارجه امریکا از رهبران افغانستان خواسته است که از فرصت به دست آمده صلح استفاده کنند و به جای سیاست انتخاباتی، به تلاش های صلح توجه کنند.

وزارت امریکا روز گذشته(سه‌شنبه، 6حوت) با نشر یک اعلامیه گفته است که امریکا از اعلام نتایج انتخابات آگاه است و انتظار دارد که نگرانی ها در رابطه با این روند، در مطابقت با روش های قانونی رسیدگی شوند.

در اعلامیه وزارت خارجه امریکا با اشاره به تنش ها میان غنی و عبدالله عبدالله تاکید شده است: “ما از حکومت نو می خواهیم که همه شمول باشد و آرزوهای تمام افغانان را انعکاس دهد.”

pompeo

این وزارت خاطرنشان کرده است: “از اقداماتی جلوگیری شود که منبع اختلاف می‌شوند و به حاکمیت و وحدت ملی ضربه می‌زند، دو اصلِ که ایالات متحده از آن با قاطعیت حمایت می‌کند.”

وزارت خارجه امریکا ضمن قدردانی از تعویق مراسم تحلیف رییس جمهور اشرف غنی گفته است که به نفع تمام مردم افغانستان است که تلاش‌های خود را برای ایجاد صلح پایدار، پایان جنگ و پیدا کردن یک فورمول برای راه حل سیاسی که از منافع تمام باشندگان این کشور در مذاکرات بین‌الافغانی نمایندگی کند، منسجم کنند.

از سویی هم مایک پمپیو، وزیر خارجه امریکا روز گذشته در یک نشست خبری گفته است: “در آستانه یک فرصت بزرگ سیاسی قرار داریم و به هیچ گروه کوچکی که باور دارند این روند را تضعیف کرده می‌توانند، اجازه نخواهیم داد. شمار زیاد چنین گروه‌ها وجود دارد که تلاش دارند به آن‌چه به دست آورده‌ایم، آسیب برسانند. اجازه نخواهیم داد که چنین شود”.

پمپیو با اشاره به یک هفته کاهش خشونت در افغانستان که به گفته وی در دو دهه گذشته پیشینه نداشته است، گفت: “اگر و تنها اگر این (هفته کاهش خشونت) موفقانه باشد، ما توافقنامه امریکا-طالبان را در هماهنگی با حکومت وحدت ملی افغانستان، به تاریخ ۲۹ فبروری امضا خواهیم کرد.”

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *