مسولان اداره‌ عالی انرژی اتمی افغانستان می‌گویند که قرار است یک هیات عالی رتبه از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به کشور سفر کند.

تیمور شاران، رییس اداره انرژی اتمی افغانستان هدف از این سفر هیأت عالی رتبه آژانس بین المللی انرژی اتمی را بررسی پروژه‌های فن‌آوری اتمی در بخش‌های زراعت، مدیریت آب‌ها، طبابت و مصونیت از دستگاهای شعاع‌دهی در کشور خوانده است.

afghanistan12

شاران افزوده که این هیات از شفاخانه علی‌آباد که قرار است توسط طب هسته‌ای در سال‌های آینده به عنوان نخستین مرکز تشخیص و درمان بیماران سرطانی شود، نیز بازدید کند.

رییس اداره انرژی اتمی افغانستان همچنان از ایجاد یک مرکز نظرسنجی برای شناسایی و ثبت زمین لرزه در کشور خبر داده و تاکید کرده است که در تلاش اند فن‌آوری اتمی را به اداره‌های دولتی معرفی کنند تا از این طریق، افغانستان بتواند در درازمدت با استفاده از این فن‌آوری، در راستای توسعه‌ پایدار مانند کشورهای دیگر بهره ببرد.

وی خاطرنشان کرده که استفاده از فن‌آوری دستگاهای شعاع‌دهی در بخش حفظ و مراقبت میوه‌های خشک و تازه موثر خواهد بود و استفاده از این فن‌آوری در درازمدت می‌تواند سالانه نزدیک به ۵۰ میلیون دالر از خسارت‌ میوه‌های خشک و تازه در افغانستان جلوگیری کند.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *