به دنبال وزارت امورخارجه افغانستان از سفر برخی چهره‌های شامل در فهرست تحریم‌های جهانی طالبان به مسکو، این‌بار این وزارت از سفر برخی چهره‌های تحریم‌شده طالبان به اسلام‌آباد، به سازمان ملل متحد شکایت کرده ‌است.

به گزارش طلوع‌نیوز، حکومت افغانستان شام روز جمعه(26 دلو)، در نامه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل متحد، از سفر نمایند‌گان طالبان به پاکستان شکایت کرده‌ است.

در بخشی از این نامه آمده ‌است که دیدار طالبان با نخست‌وزیر پاکستان بی‌هماهنگی حکومت افغانستان سازمان داده شده‌ و نام‌های آن نمایند‌گان طالبان که به پاکستان دعوت شده‌اند، در فهرست تحریم‌های سازمان ملل جا دارد.

taliban in moscow

صبغت احمدی، سخن‌گوی وزارت امورخارجه افغانستان در این مورد به طلوع‌نیوز گفته است، دیدار نمایند‌گان طالبان با نخست‌وزیر پاکستان، نقض صریح حاکمیت ملی افغانستان و قطع‌نامه کمیته ۱۹۸۸ شورای امنیت سازمان ملل متحد است و این کار به گونه‌ای به رسمیت شناختن طالبان شمرده می‌شود.

به گفته وی، اعضای هیئت مذاکره‌کننده طالبان در تحریم سازمان ملل قرار دارند و حق سفر ندارند.

بر بنیاد گزارش‌ها، قرار است دور جدید مذاکرات نمایند‌گان طالبان و امریکا، این‌بار به دعوت پاکستان در اسلام‌آباد برگزار شود. گزارش شده که در حاشیه این گفت‌وگوها، قرار است نمایندگان طالبان با عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان نیز دیدار کنند، اما گزارش‌هایی وجود دارد که برنامه این دیدار رد شده است.

در حاشیه این سفر به اسلام‌آباد هم‌زمان با سفر ولی‌عهد عربستان به پاکستان، گزارش دیگری از امکان دیدار هیأت طالبان با محمد بن سلمان نیز منتشر شده بود که بر اساس آخرین خبر، این دیدار هم لغو شده است.