جدی شدن طرح تعویق برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان/ کمیسیون انتخابات در حال رایزنی است

در حالی که در سومین روز آغاز ثبت‌نام نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان تاکنون هیچ فردی ثبت‌نام نکرده، بحث به تعویق افتادن این انتخابات جدی‌تر شده است.

رفیع‌الله بیدار، یکی از کمیشنرهای کمیسیون انتخابات افغانستان به بی.بی.سی فارسی گفته که احتمال دارد انتخابات ریاست جمهوری که قرار بود به تاریخ ۳۱ حمل برگزار شود، به تاخیر بیافتد.

وی گفته که هدف به تاخیر انداختن انتخابات، “آوردن اصلاحات و بهترشدن امور انتخاباتی است که به کار و زمان بیشتری نیاز دارد”.

IEC (1)

این کمیشنر کمیسیون انتخابات افغانستان خاطرنشان کرده که مشورت‌های لازم را با جوانب ذیدخل آغاز کرده‌‌اند و اکنون گفتگو با احزاب، نهادهای ناظر و نهادهای مدنی جریان دارد و نتیجه این دیدارها، با حکومت افغانستان که تأمین‌کننده امکانات مالی و امنیتی انتخابات است، شریک ساخته خواهد شد.

در همین حال، یک منبع معتبر حکومت وحدت ملی به رادیو آزادی گفته است، کمیسیون مستقل انتخابات طرحی را به شورای امنیت ملی ارائه کرده که بر اساس آن، انتخابات ریاست جمهوری سه ماه بعد از ۳۱ حمل برگزار شود، اما به گفته این منبع، این طرح مورد قبول واقع نشده و کمیسیون مستقل انتخابات وظیفه گرفته تا طرح دیگری را ارائه دهد.

این منبع افزوده که قرار است کمیسیون مستقل انتخابات در روز‌های آینده تعویق برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را رسما اعلام کند.

3 / دی 1397
#