مجله بین المللی مالی، احسان الله بیات، رییس شبکه مخابراتی افغان بیسیم و شبکه تلویزیونی آریانا را به عنوان بهترین مدیر اجرایی رسانه و مخابرات سال ۲۰۱۷ معرفی کرده است.

آقای بیات این جایزه را  به پاس بنیانگذاری بخش مخابرات افغانستان و فرد پیشتاز متعهد به آوردن نو آوری در بخش فناوری دریافت می‌کند. احسان الله بیات، از نخستین سرمایه‌گذاران افغان است که برای اولین بار در سال ۲۰۰۲ با ایجاد شرکت مخابراتی افغان بیسیم بازار ارتباط بیسیم در افغانستان را بنیاد گذاشت.

تلویزیون‌های آریانانیوز، آریانا و رادیوهای آریانانیوز و آریانا از رسانه‌های شناخته‌شده‌ی افغانستان است که از سوی آقای بیات در عرصه خدمات رسانه‌ای و اطلاع‌دهی برای شهروندان این کشور تاسیس شده است.

آقای بیات، رییس شرکت افغان بیسیم و مرکز رسانه‌ای بیات حین گرفتن این جایزه گفته است که “من افتخار می‌کنم که از سوی مجله بین المللی مالی به‌عنوان بهترین مدیر عامل شرکت مخابرات و رسانه‌های سال ۲۰۱۷ انتخاب شدم. موفقیت، یک تلاش تیمی است، با این وجود، این جایزه هم‌چنان بیانگر وفاداری و سخت‌کوشی هر فرد همکار در شرکت افغان بیسیم، و تلویزیون آریانا و مجموع گروه بیات است. تعهد آنان موفقیت ما را ممکن ساخته است”

bayat1

آقای بیات بر علاوه فراهم‌سازی خدمات مخابراتی، کمک‌های خیرخواهانه‌اش به شهروندان بی‌بضاعت افغانستان در بیش از یک و نیم دهه گذشته ادامه داشته است.

مجله بین المللی مالی (IFM) در ۱۸۵ کشور به چاپ می‌رسد که به مدیران ارشد جهان معلومات اساسی و  تحلیل و تجزیه و بینش‌ها در مورد تحولات در بازارهای جهانی مالی را فراهم می‌کند.

مدیر عامل موفق

احسان الله بیات در سال ۱۹۶۳در شهر کابل متولد گردید. او تحصیلات‌اش را ابتدا در بخش طب در دانشگاه طبی کابل تعقیب کرد، اما با رفتن در امریکا در رشته انجنیری تحصیل کرد. خانواده آقای بیات در افغانستان، نفوذ خوبی در بخش تجارتی داشت. با این وجود او نیز اولین پایه‌های کارآفرینی‌اش را در شهر نیویارک امریکا گذاشت.

آقای بیات در سال ۲۰۰۱ میلادی زمانی که در افغانستان مرحله اول توسعه و بازسازی آغاز شد، به فکر پیوند مجدد افغانستان با جهان افتاد. با این وجود تا ماه دسامبر ۲۰۰۱ میلادی شرکت او در امریکا به‌نام Telephone Systems International, Inc در جستجوی فروشندگان تجهیزاتی گردید که شایق به ساخت سیستم تلیفون در کشوری باشند که تازه از دو دهه جنگ سربیرون آورده بود.

احسان الله بیات رییس بنیاد بیات
احسان الله بیات رییس بنیاد بیات

بدین ترتیب، شرکت مخابراتی افغانستان‌بیسیم در سال ۲۰۰۱ میلادی بر اساس نظر و تعهد احسان‌الله بیات ایجاد شد. افغان بیسیم برای آغاز فعالیت‌هایش با مشکلات لوژستیکی، بی‌ثباتی سیاسی، ناامنی و چالش‌های محیطی مقابله کرد.

علی الرغم مشکلات و سختی‌ها، به‌تاریخ ۶ اپریل ۲۰۰۲ میلادی، حامد کرزی، رییس جمهوری پیشین افغانستان، شبکه            GSM را با یک صحبت تلیفونی بین‌المللی به‌جرمنی، افتتاح کرد. فعالیت این سیستم تنها در طول هفت هفته پس از رسیدن اولین تجهیزات آغاز شد.

در کمتر از چهار سال فعالیت، افغان بیسیم موفق شد که حدود 4میلیون مشترک را به شبکه خود جلب کند.

شرکت مخابراتی افغان بیسی (AWCC)، اولین شرکت مخابراتی افغانی می‌باشد که خدمات مخابراتی موبایل را در افغانستان ارائه کرد. آنچنان که منابع این شرکت می‌گویند، افغان بیسیم سرمایه‌گذاری مشترک خصوصی-دولتی است که بین گروه تجاری بیات و وزارت مخابرات افغانستان انجام شده است. در این سرمایه‌گذاری مشترک، گروه تجاری بیات ۸۰ درصد سهم دارد و وزارت مخابرات افغانستان ۲۰ درصد.

شرکت مخابراتی افغان بیسیم حدود 4 میلیون مشترک مخابراتی دارد که خدمات آن در ۳۴ ولایت افغانستان ارایه می‌شود. این شرکت با ۴۲۵ شبکه‌های حامل بیسیم در ۱۲۵ کشور مشارکت‌های جهانی دارد.

awcc
شرکت مخابراتی افغان بیسیم حدود 4 میلیون مشترک مخابراتی دارد

این شرکت، در عرصه توسعه اقتصادی افغانستان بیش از ۶,۰۰۰ کارمند افغان را به طور مستقیم به کارگماشته است.

منابع این شرکت گفته است که ۹۹ درصد کارمندان آن افغان می‌باشند و میزان سرمایه گذاری روی این شرکت حدود ۴۰۰ میلیون دالر عنوان شده است.

بنیاد بیات

موسسه خیریه بنیاد بیات در سال ١٣٨٢ خورشیدی در افغانستان شروع به فعالیت نموده و براى کودکان یتیم، مهاجرین و در بخش آموزش و پرورش در مرکز و ولایات افغانستان کمک می‌کند.

بنیاد بیات تاکنون هزاران جلد کتاب مختلف را به کتاب‌خانه‌هاى ریاست جمهورى، شورای ملی، دانشگاه کابل، دانشگاه ولایت‌ها کمک کرده است. این بنیاد خیریه به تعداد 2 هزار جلد کتاب و هزاران عدد سیم کارت افغان بیسیم را برای پولیس وزارت داخله کمک کرده است.

احسان الله بیات، رئیس بنیاد خیریه بیات گفته است که “چون تامین امنیت وظیفه پولیس ملى بوده و یکى از اولویت‌هاى زندگى مردم ما می‌باشد با این وجود این بنیاد کمک به پولیس کشور را نیز در اولویت کارى خود قرار داده است.”

bayat4
موسسه خیریه بنیاد بیات در سال ١٣٨٢ خورشیدی در افغانستان شروع به فعالیت نمود

به گفته‌ی آقای بیات ، هدف اصلى این بنیاد خدمت براى مردم افغانستان و کسانى است که در شرایط دشوار فعلى جان خود را به خطر انداخته و جهت تامین امنیت اجراى وظیفه مى‌نمایند. ساختن شفاخانه، مکتب، مساجد در نقاط مختلف افغانستان، توزیع لباس گرم و وسایل درسی به شاگردان مکاتب، کمک نقدی به مسحقین و کمک در اعزام تیم های ورزشی به خارج از افغانستان از جمله فعالیت‌های دیگر این بنیاد می‌باشد.

از سال 2005 تا کنون بنیاد بیات بیش از 300 پروژه عام المنفعه را برای بهبود کیفیت زندگی جوانان، زنان، مردم فقیر و سالخوردگان افغانستان کمک کرده است. این پروژه‌ها شامل ساخت تاسیسات جدید و زیرساخت‌های پایدار در مناطق فقیرنشین و ارتقای برنامه‌های بهداشتی، آموزشی، اقتصادی و فرهنگی است. 13 شفاخانه این بنیاد که بر سلامت مادران و نوزادان متمرکز است، تا کنون بیش از 1.5 میلیون کودک و مادر افغان را درمان کرده است.

مرکز رسانه‌ای بیات

بیناد بیات در سال 1384 خورشیدی با ایجاد رادیو تلویزون آریانا وارد خانواده‌ی رسانه‌های افغانستان شد. ایجاد مرکز رسانه‌ای بیات (BMS) در همین راستا صورت گرفت و گام دیگر آقای بیات در حوزه رسانه ای پنداشته میش ود.

تلویزیون و رادیو آریانا(ATN) یکی از شبکه‌های رسانه‌ای خصوصی معتبر در افغانستان است

تلویزیون و رادیو آریانا(ATN) یکی از شبکه‌های رسانه‌ای خصوصی معتبر در افغانستان است که در ولایت‌های مختلف این کشور فعالیت می‌کند. این شبکه‌ها از طریق ماهواره نیز به بینندگان اینترنتی در اروپا، اسکاندیناوی، آسیا، استرالیا و آمریکای شمالی در دسترس است.

آقای بیات به زبان‌های دری، پشتو، اردو و انگلیسی تسلط دارد و به بیش از 60 کشور سفر کرده است. احسان الله بیات تا کنون برنده جایزه‌های مختلف در بخش حقوق بشری و تجاری از جمله برنده جایزه بشر دوستانه مهماتما گاندی در سال 2010، جایزه مشارکت مسوولیت اجتماعی از شورای تجاری کانادا و افغانستان در سال 2008، جایزه مرد سال مجله سیتارا در سال 2007، اولین دریافت کننده جایزه کسب و کار توسط AACC در سال 2007، برنده جایزه بشر دوستانه از مجله زیبا در سال 2007 و سایر جایزه‌ها شده است.