ساعتی پیش، انفجار یک بمب جاسازی شده در کنار یک مسجد، در مرکز ولسوالی بلخ در ولایت بلخ، 14 نفر را کشت و نزدیک به 30 نفر را زخمی ساخت.

مقام های محلی در بلخ گفته اند این رویداد در نتیجه انفجار یک بمب جاسازی شده در نزدیکی مسجدی به وقوع پیوسته است که از طریق ریموت کنترول از راه دور منفجر شده است.

هدف انفجار عزاداران عاشورا بودند که پس از نماز ظهر از مسجد بیرون می شدند. منیر احمد فرهاد سخنگوی ولایت بلخ به رسانه ها، کشته شدن 14 نفر و زخمی شدن 26 نفر دیگر را تأیید کرده است.

مسوولان صحی از احتمال افزایش آمار کشته و زخمی های این رویداد خبر داده اند. هنوز جزئیات بیشتر در این مورد به نشر نرسیده است.

شب گذشته نیز گروهی از عزاداران در کابل در زیارت سخی هدف حمله یک مهاجم مسلح قرار گرفت که در نتیجه آن 16 نفر کشته و بیشتر از پنجاه نفر زخمی شدند.

در میان کشه و زخمی های شب گذشته در کابل، زنان و کودکان نیز شامل اند. حمله کننده با لباس پولیس وارد محوطه زیارت سخی شده و شروع به تیر اندازی و پرتاب بمب دستی به سوی عزاداران و کودکان نموده بود.

لحظات پیش گروه داعش مسوولیت حمله به عزاداران زیارت سخی در کابل را به عهده گرفت است.

حمله به عزاداران عاشورا در افغانستان زیاد اتفاق نیافتاده است. تنها پیش از این در سال 1390 یک حمله کننده انتحاری در دهم محرم عزاداران شیعه را در زیارت ابوالفضل در مرکز شهر کابل هدف قرار داد که در آن حدود شصت تن کشته و بیشتر از 150 نفر دیگر زخمی شدند.

هنوز مسوولیت انفجار امروز در ولسوالی بلخ را کسی به عهده نگرفته است.

در همین حال محمد رضا جعفری خبرنگار خبرنامه در این زمینه می گوید: