روز گذشته (19 جوزا) رییس جمهور غنی در دیدار با میررحمان رحمانی، رییس مجلس نمایندگان و هیأت اداری ولسی جرگه، در پاسخ به درخواست رییس مجلس نمایندگی مبنی بر معرفی نامزد وزیران به خاطر گرفتن رأی اعتماد به ولسی جرگه، به رییس و اعضای هیأت اداری مجلس وعده سپرده که سرپرستی در حکومت خاتمه می‌یابد و نامزد وزیران جهت گرفتن رأی اعتماد به  مجلس نمایندگان معرفی خواهند شد. این در حالی است که در زمان حکومت وحدت ملى کابینه هیچ وقت تکمیل نشد و بخش زیاد کابینه توسط سرپرستان اداره مى‌شد.

رییس جمهور غنی در حالی این وعده را به رییس مجلس نمایندگان می‌دهد که نزدیک به یک ماه از امضای توافق‌نامه سیاسی میان رییس‌جمهور غنی و داکتر عبدالله عبدالله می‌گذرد، اما هنوز کابینه‌ی حکومت تکمیل نشده و نامزد وزیران برای دریافت رأی اعتماد به مجلس نمایندگان معرفی نگردیده است. با آن‌که توافق‌نامه‌ی سیاسی تقسیم قدرت میان رییس‌جمهور غنی و داکتر عبدالله امضا شده، اما هنوز از عملی‌شدن آن خبری نیست.

تقسیم قدرت

براساس توافق‌نامه سیاسی میان آقایان غنی و عبدالله به منظور تقسیم قدرت، قرار بر این بود که وزارتخانه‌ها، ریاست‌های مستقل، کمیسیون‌های حکومتی و نهادهای که دارای صلاحیت و قدرت است، به طور مساویانه تقسیم شود. اما هنوز از تقسیم قدرت در کابینه و نهادهای دیگر خبری نیست. رییس‌جمهور غنی نامزد وزیران خارجه، مالیه، اطلاعات و فرهنگ، زنان، صحت‌عامه، و برخی از ریاست‌های مستقل را معرفی کرده، اما طرف دیگر قدرت در حکومت تاکنون تشکیلات پیش‌بینی شده‌ای خودش را تکمیل نکرده است. چنانچه تاکنون نه پنج معاون داکتر عبدالله در شورای عالی مصالحه مشخص و تعیین شده است، نه شورای عالی مصالحه ایجاد شده و تشکیلات وجود ندارد، و نه آقای عبدالله به طور عملی مدیریت گفتگوهای صلح را برعهده گرفته. با این‌همه، به نظر می‌رسد مسئله‌ی دیگری که در این میان شکننده‌ است، توافق روی اعطای رتبه مارشالی به جنرال عبدالرشید دوستم، رهبر حزب جنبش ملی و یکی از اعضای اصلی جریان ثبات و همگرایی است.

سهم دوستم چه خواهد شد؟

پس از گذشت نزدیک به یک ماه از زمان امضای توافق‌نامه سیاسی و تشکیل حکومت همه‌شمول که یکی از ماده‌های توافق‌نامه اعطای رتبه مارشالی به جنرال عبدالرشید دوستم بود، هنوز رییس‌جمهور غنی در عمل چنین کاری را نکرده است. در همین‌حال برخی به این باورند که آقای غنی تصمیم ندارد که به جنرال دوستم رتبه مارشالی بدهد.

جنرال دوستم در دوره حکومت وحدت ملی به عنوان معاون اول رییس‌جمهور غنی خیلی زود از قدرت دور نگهداشته شد و تا آخر دوره حکومت ملی او به عنوان معاون اول رییس‌جمهور در دفتر کارش آمده نتوانست و همواره در مقام یک منتقد حکومت حرف زد. با شروع پیکارهای انتخاباتی او به حمایت از داکتر عبدالله علیه رییس‌جمهور غنی کمپاین کرد، اما اکنون فرمان مارشالی او زیر دست رییس‌جمهور غنی است. باآن‌که دوستم اگر دور بوده و یا دور نگهداشته شده، اما در روزهای گذشته او باز هم قصد کابل را کرده تا سهم خود را از توافق‌نامه سیاسی بگیرد. چنانچه راحله دوستم، دختر جنرال دوستم در صفحه‌ی توییتر خود نوشته است: «مارشال بزودی کابل می‌آید و در مراسم و تشریفاتی رسمی در حضور رهبران افغانستان و جهان این رتبه تفویض می‌گردد. هیچ کسی از مبارزات و وطن دوستی مارشال پدرم چشم پوشی نمی‌تواند او مارشال قلب های غریب پرور و سربازان خط نخست جنک است. مارشالی برای پدرم هدیه نیست.»

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *