سیگار یا اداره بازرس ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرده است که در 6 ماه نخست سال 2017، بیش از 5 هزار غیرنظامی افغان در نتیجه جنگ‌های جاری در این کشور کشته و زخمی شده‌اند. دفتر سیگار گفته است که از اول ماه جنوری تا پایان ماه جون، 5،234 غیرنظامی کشته و زخمی شده‌اند که در مقایسه با زمان مشابه در سال گذشته، کمتر از یک درصد کاهش داشته است.

بر اساس گزارش سیگار تلفات ناشی از حملات تروریستی در این کشور نسبت به سال گذشته 15 درصد افزایش یافته است. اداره بازرس ویژه آمریکا برای افغانستان در این گزارش گفته است که گروه طالبان، مسوول 67 درصد از تلفات غیرنظامیان است. بر این اساس در شش ماه‌گذشته، 3489 غیرنظامی در نتیجه حملات طالبان در سراسر افغانستان کشته شده‌اند.

18 درصد دیگر از تلفات غیرنظامیان توسط نیروهای طرفدار حکومت افغانستان صورت گرفته است که به 945 تن می‌رسد. 5 درصد دیگر از غیرنظامیان هم توسط گروه داعش کشته شده‌اند. در این گزارش آمده که تلفات زنان در مقایسه با سال 2016، 23 درصد و تلفات کودکان نیز 9 درصد افزایش یافته است.

مرگ‌بار‌ترین ولایت‌ها

در همین حال دفتر سیگار گفته است که ولایت های کابل، هلمند و قندهار در 3 ماه گذشته، در صدر پرتلفات ترین ولایت‌های افغانستان قرار داشته‌اند.

در این مدت  یک هزار و چهل و هشت تن در کابل، پنج صد و سی و دو تن در هلمند و سه صدو نودو پنج تن دیگر در ولایت قندهار در نتیجه ادامه جنگ و ناامنی کشته و مجروح شده اند.

مرگ‌بارترین حمله

سیگار گفته است که تنها 19 درصد این حملات در شهر کابل پایتخت افغانستان روی داده است.

این نهاد گفته است که دفتر سازمان ملل متحد، از حمله انتحاری چهارراهی زنبق شهر کابل که در منطقه دیپلماتیک پایتخت است به عنوان مرگ‌بارترین حادثه از سال 2001 میلادی تاکنون در این کشور یاد کرده است.

به تاریخ 10جوزای سال جاری در مقابل سفارت آلمان در کابل، یک حمله انتحاری روی داد که بیش از 600 کشته و زخمی برجای گذاشت که غیرنظامیان قربانی اصلی این انفجار بودند.

تسلط جغرافیایی

سیگار در گزارش خود گفته است که حکومت افغانستان تنها بر 59،7 درصد از خاک این کشور حاکمیت دارد. از میان 407 شهرستان در این کشور، 243 شهرستان در اختیار حکومت افغانستان است که شامل بیش از 21 میلیون تن از شهروندان این کشور می شود.

بازرس ویژه آمریکا برای افغانستان هم‌چنین گفته است که بیش از 8 میلیون نفر دیگر که در حدود 25 درصد از جمعیت افغانستان را تشکیل می دهند، در مناطقی زندگی می کنند که در کنترل یا زیر نفوذ گروه‌های تروریستی قرار دارد. 

بزرگ‌ترین تولید کننده مواد مخدر

دفتر سیگار در گزارش خود به کشت و قاچاق مواد مخدر در افغانستان نیز پرداخته و گفته است که این کشور هنوز هم بزرگ‌ترین تولید کننده مواد مخدر جهان است. در این گزارش گفته شده است که افغانستان، 80 درصد از مواد مخدر جهان را تولید و صادر می کند.

سیگار گفته است که در سال 2017، 685 هکتار زمین در ولایت های بلخ، بادغیس، هرات، کنر، کابل، قندهار، لغمان، ننگرهار و نیمروز مواد مخدر کشت شده است در حالی‌که در سال 2016، تنها 355 هکتار زمین زیر کشت مواد مخدر قرار گرفته بود.

بر اساس این گزارش آمریکا تاکنون بیش از 8 میلیارد دالر برای مبارزه با کشت و قاچاق مواد مخدر در افغانستان هزینه کرده است.

به گفته سیگار در آمد فروش مواد مخدر در سال 2016 میلادی نسبت به سال قبل از آن، افزایش داشته است و به رقمی بیش از 3 میلیارد دالر رسیده است. در حالی‌که در سال 2015 میلادی این رقم در حدود 1.5 میلیارد دالر بوده است.

نظامیان افغان

در این گزارش هم‌چنین گفته شده است که در 6 ماه نخست سال جاری میلادی، 2،531 تن از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان در درگیری‌های مختلف کشته شده و 4،238 تن دیگر هم زخمی شده اند. سیگار گفته است که این ارقام نسبت به زمان مشابه سال گذشته تغییری نداشته است.

اما سیگار گفته است که بعد از سال 2014 میلادی که نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان، مسوولیت تامین امنیت این کشور را از نیروهای خارجی به دست گرفتند، تلفات این نیروها به طور پیوسته افزایش یافته است. بیشترین تلفات به نیروهای امنیتی افغانستان زمانی وارد شده که در حال گشت زنی و یا انجام عملیات‌های بازرسی بوده‌اند.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *