روزنامه‌های محلی ترکمنستان اعلان کرده که راه‌آهن جدید از شهر «اتامیرات» تا آقینه در شمال افغانستان به زودی آماده بهره برداری می شود

رسانه آذر گزارش داده که  سازندگان ترکمن در حال تکمیل ساخت و ساز بخشی از این راه آهن از شهر «اتا‌میرات وامام نظر» از طریق مرز ترکمنستان تا افغانستان هستند.

این روزنامه نوشته است که  با بهره برداری این راه آهن، بندر آقینه در ولسوالی اندخوی افغانستان به زودی به منطقه اته میرات وامام نظر ترکمنستان وصل می‌شود.

راه آهن ترکمنستان-آقینه از آتامیرات و امام نظر ترکمنستان شروع شده و با گذر از بندر آقینه، شهرهای اندخوی، شبرغان، مزار شریف، خلم، قندز و شیرخان بندر افغانستان را  به شبکه راه آهن تاجیکستان وصل خواهد کرد.

طول مجموعی این مسیر بیش از ۵۹۰ کیلومتر خواهد بود که در حدود ۴۰۰ کیلومتر آن از خاک افغانستان عبور می‌کند که تمویل بخشی از هزینه مالی ساختن این راه آهن را بانک توسعه آسیایی به عهده گرفته است.

مقام‌های حکومت افغانستان گفته اند که پروژه راه آهن ترکمنستان – آقینه پس از یک سال از افتتاح قرار است به جوزجان بلخ، قندز و تاجیکستان نیز ادامه پیدا کند.

روزنامه‌های محلی ترکمنستان اعلام کرده‌اند که این راه‌آهن در حال تکمیل شدن است
روزنامه‌های محلی ترکمنستان اعلام کرده‌اند که این راه‌آهن در حال تکمیل شدن است

نقش محوری

در حال حاضر کشورهای تاجیکستان و ترکمنستان، با وجود داشتن روابط خوب با یکدیگر، مسیر کوتاه ترانزیتی ندارد. این دوکشور مجبور اند که کالاهای تجاری‌شان را از طریق راه آهن روسیه انتقال دهند؛ امری که زمان‌گیر و پر هزینه است.

با این و جود راه آهنی که از ترکمنستان به افغانستان می‌آید می‌تواند علاوه بر درآمد‌زایی برای افغانستان این کشور را نقطه وصل دوشنبه و عشق آباد نماید.

با این و جود این بهترین نمونه از میزان تاثیر موقعیت افغانستان و نقش محوری آن در توسعه و رشد تجارت و اقتصاد در منطقه است. برآورد می‌شود که این پروژه سالانه حدود یک صد میلیون دالر  در آمد داشته باشد.

هیات ترکمسنتان به شمول معاون شورای وزیران و وزیرخارجه ترکمنستان در ماه سرطان سال جاری بخاطر سازماندهی کارهای این پروژه به افغانستان آمده بودند و از بندر آقینه ولایت فاریاب دیدن کردند.

وزیر امور خارجه ترکمنستان بخاطر هماهنگی‌های بیشتر، ضمن دیدار از تاسیسات در حال ساخت راه آهن در بندر آقینه، بخاطر سازماندهی بیشتر کارهای این پروژه با شاکر کارگر نماینده رییس جمهوری افغانستان در امور کشورهای مشترک المنافع و سید انور سادات و مولوی لطف الله عزیزی والیان ولایت های فاریاب و جوزجان نیز دیدار و گفتگو کرد.

رییس جمهور ترکمنستان گفته است که کشورش حاضر است تا روابط تجارتی خودرا با افغانستان گسترش دهد

گسترش مناسبات تجارتی

در دیدار محمد اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان و قربان‌قلی بردمحمدف، رییس جمهوری ترکمنستان که در حاشیه اجلاس سران سازمان همکاری‌های شانگهای در ازبکستان انجام شد، رییس جمهور ترکمنستان از رییس جمهور غنی دعوت کرد که در ماه‌های آینده به ترکمنستان سفر کند و ضمن افتتاح راه آهن آقینه، تاجران دو کشور نیز در مورد گسترش مناسبات تجارتی گفتگو کنند.

او گفته است که در جریان این سفر موافقت نامه ترانزیتی لاجورد نیز به امضا خواهد رسید. در این دیدار رییس جمهوری افغانستان به ترکمنستان اطمینان داده که حکومت افغانستان برای گسترش روابط تجارتی با این کشور آماده است.

توسعه راه آهن

دولت افغانستان با تشخص نیازهای افغانستان به راه آهن، اداره‌ای را به نام  «اداره راه آهن افغانستان» در ماه نوامبر ۲۰۱۲ از طریق شورای وزیران تصویب کرد. این اداره مسوولیت تدوین و ترتیب تمام قوانین و مقررات مربوط به راه آهن افغانستان را دارد.

افغانستان به جز از راه آهن ترکمنستان-افغانستان راه‌آهن های دیگری را نیز با کشور های منتطقه قرار است داشته باشد.
افغانستان به جز از راه آهن ترکمنستان-افغانستان راه‌آهن های دیگری را نیز با کشور های منتطقه قرار است داشته باشد

تاهنوز افغانستان برای داشتن راه آهن و گسترش روابط تجاری‌اش با کشورهای منطقه از این این طریق، تلاش‌های چشمگیری داشته است.

تلاش برای ساختن راه آهن راه ابریشم و همچنان تلاش برای ساختن راه آهن‌های داخلی مثل راه آهن هرات -تورغندی از جمله‌ی این تصمیم‌های قاطع حکومت افغانستان بوده است.

انتظار می‌رود که شبکه راه آهن در حال ساخت افغانستان نه تنها برای رشد اقتصاد داخلی این کشور بلکه در رشد اقتصاد منطقه و ایجاد دهلیزهای عبور و انتقال منابع طبیعی در داخل و خارج افغانستان نیز نقش موثر ایفا کند.

به همین دلیل، تاسیس و توسعه راه آهن افغانستان را سازمان‌های چون سازمان همکاری‌های اقتصادی (ECO)٬ سازمان همکاری‌های اقتصادی منطقه‌ای آسیای مرکزی (CAREC)، اتحادیه همکاری‌های منطقه‌ای آسیای جنوبی (SARC) و همچنین گروپ هشت (G8)  نیز حمایت می‌کند.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

توسط علی شیر شهیر

علی شیر لیسانس‌اش را از دانشکده‌ی ژورنالیزم دانشگاه کابل گرفته است. او در چندین رسانه‌ی دیداری- شنیداری و چاپی به‌ حیث خبرنگار، گزارشگر و ویراستار کار کرده است. شهیر اکنون خبرنگار بخش اجتماعی و اقتصادی در خبرنامه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *