پیش از این در شهر کابل غذاهای فوری یا فست فود تنها توسط دست‌فروشانِ شهر در کنار جاده‌ها و محل‌های مزدحم فروخته می‌شد اما گویا فست فود در این شهر، مشتریان بی شماری دارد، تا جایی که شاهد شروع به کار شمار زیادی از رستوران های فست فود در شهر کابل هستیم.

رستوران‌های که در کابل فست فود ارایه می کنند، کم کم بازار فست فوت دست‌فروشان و مشتری رستوران‌های مدرن را می‌گیرد. ارزانی، سرعت، و بهداشت آن ها نسبت به غذای دست‌فروشان، باعث شده که این رستوران‌ها مشتری‌های زیاد جذب کند.

یکی از رستوران های فست فود در کابل
یکی از رستوران های فست فود در کارته چهار کابل

نوید آریا، مسوول اجرایی یکی از رستوران‌های فست‌فود در شهر کابل که حدود یک هفته شروع به کار کرده است، می‌گوید او با وجودی که بیش از یک هفته نمی شود که شروع به کار کرده‌است اما روزانه بیشتر از 100 نفر مشتری دارد.

او می‌گوید که بیشتر مشتریانش جوانان و دانشجویان می‌باشد. نوید می‌گوید که روزانه حدود 2 تا 4 هزارافغانی از این راه درآمد دارد.

آدم خان، پسر جوانی که بادوستانش در این رستوران برای برگر خوردن آمده، می‌گوید که فست فوت خوشش می آید چون که هم ارزان است و هم زود تر آماده می‌شود.

آدم خان مشتری امروز مزه دار بود
آدم خان مشتری امروز مزه دار بود

او می‌گوید که پیش از این برگر و بولانی و امسال این فست فوت ها را از کراچی های سر سرک می خریدند اما حالا که رستوران های فست فوت ساخته شده، اینجا راحت تر و تمیز تر است.

مریم میرزایی، از مشتری های دیگر این رستوران فست فوت است. مریم می‌گوید که هر روز که از دانشگاه بیرون می شود، چون این رستوران در مسیرش قرار دارد، با دوستانش برای برگر خوردن، این‌جا می‌آیند.

ملا هیبت الله عینکی مدیر این رستورانت است
نوید آریا مدیر این رستورانت است

سرمایه‌گذاری‌های کوچک

در شهر شش میلیونی کابل، ایجاد یا پیداکردن کار، امری دشواری است. اما برخی از شهروندان کابل با سرمایه‌ی کم، دست به ایجاد رستوران‌های فست‌فود زده اند؛ کاری که در ظاهر مصرف کم دارد و درآمد زیاد.

مسعود، یکی از کسانی که تازه رستوران فست‌فود در شهر کابل افتتاح کرده است می‌گوید که او این کار را با سرمایه‌ی 150 هزار افغانی شروع کرده است. به گفته‌‎ی او در 8 روز توانسته مشتری زیادی جلب کند.

مسعود بولانی پز است
مسعود نیز در کارته چهار کابل، رستوران بولانی پزی دارد

رستوران مسعود طعام خانه کوثر نام دارد و تنها بولانی و دوغ می‌دهد. به گفته‌ی مسعود آنها روزانه حدود 80 تا 100 مشتری دارد.

صاحب این رستوران فست فود در کابل گفت: ” ولله کار پیدا کردن در این شهر کار سختی است، وقتی دیدیم که فست‌فود مشتری زیاد دارد، تصمیم گرفتیم که خود ما کاری ایجاد کنیم، اینطوری هم خود ما صاحب کار می‌شویم و هم چند تن دیگر را صاحب کار می‌کنیم”

رستوران مسعود بولانی را به شکل سنتی آن می‌پزد
مسعود بولانی را به شکل سنتی آن می‌پزد

جایگزین غذای سنتی

در میان شهروندان افغانستان به خصوص در پایتخت، فرهنگ غذای فوری گسترش یافته و شهروندان غذای فوری را نسبت به غذاهای دیگر ترجیح می دهند. شهرهای بزرگ افغانستان به ویژه کابل شاهد گسترش چشمگیر رستوران های زنجیره‌ای ارایه‌کننده غذاهای فوری می باشد که دیگر پیزا و برگر و امسال آن تدریجا جانشین چلوکباب وقابلی پلو و خورشت‌های سنتی افغانی می‌شود.

بولانی آماده شده و دوغ رستوران مسعود ذایقه‌ای خاصی دارد
بولانی آماده شده و دوغ رستوران مسعود ذایقه‌ای خاصی دارد

این غذای های فوری که زمانی در افغانستان نمادی از زندگی شهری غربی به حساب می‌آمد و از سوی برخی‌‎ها گرایش به فرهنگ بیگانه تلقی می‌شد، حالا اکثرا  در هر کوچه پس کوچه  کابل رستوانت های فست فود وجود دارد.

محمود انیس یکی از شهروندان کابل که دانشجو است می گوید که او فست فوت را به این جهت که زود آماده می شود نسبت به دیگر غذا ها ترجیح می‌دهد. او می گوید همواره باید صبح زود به خاطر درس و آموزش از خانه بیرون شود به این جهت، فست فود تنها چیزی است که کمترین زمان ممکن را می طلبد.

جوانان و دانش‌جویان مشتریان اصلی این رستوران های فست بود می باشند
جوانان و دانش‌جویان مشتریان اصلی این رستوران های فست بود می باشند

مختار دانشور یکی از دانشجویان دانشگاه طب کابل می گوید که او غذای فوری را به دو دلیل ارزانی و فوری بودن ترجیح می دهد.

با توجه به موارد فوق، بسیاری از شهروندان کابلی به فست فود روی آورد اند. شماری از رستوارنت های زنجیره‌ای در پایتخت خدمات غذایی بیست و چهار ساعته دارند که اکثرا مشتریان شان پیزا سفارش می‌دهند. با این روند، می‌توان گفت که در آینده نزدیک بازار پررونقی در انتظار غذاهای آماده و زودپز که به آن فست فود می گویند، می باشد.

چقدر این پست مفید بود؟

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

تا الان رای نیامده! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهید.

توسط علی شیر شهیر

علی شیر لیسانس‌اش را از دانشکده‌ی ژورنالیزم دانشگاه کابل گرفته است. او در چندین رسانه‌ی دیداری- شنیداری و چاپی به‌ حیث خبرنگار، گزارشگر و ویراستار کار کرده است. شهیر اکنون خبرنگار بخش اجتماعی و اقتصادی در خبرنامه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *