شورای امنیت سازمان ملل توافقنامه صلح امریکا و طالبان را تایید کرد |
شورای امنیت سازمان ملل توافقنامه صلح امریکا و طالبان را تایید کرد

بازتاب خبرهای 21 حوت 1398

Image Title
۲۱ / حوت ۱۳۹۸

شورای امنیت سازمان ملل توافقنامه صلح امریکا و طالبان را تایید کرد

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان می گوید، شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه ای برای تایید توافق نامه صلح امریکا و طالبان تصویب کرده است.

خلیلزاد بامداد امروز چهارشنبه(۲۱حوت) در توییتر اش نگاشته است: “امروز شورای امنیت سازمان ملل متحد با اتفاق آراء قطعنامه ای را برای تایید توافقنامه که هفته گذشته آن را با طالبان امضا نمودیم و اعلامیه مشترک ایالات متحده و دولت افغانستان، تصویب نمود”.

در این قطعنامه شورای امنیت که با اکثریت آرا تصویب شده، از طالبان و دولت افغانستان خواسته شده که تا تدابیر اعتمادسازی را ادامه دهند و سریعتر به سوی مذاکرات بین الافغانی حرکت کنند.

un

در این قطع‌نامه آمده که هیئت گفتگوکننده صلح حکومت افغانستان باید فراگیر و متشکل از رهبران سیاسی و جامعه‌ مدنی به‌شمول زنان باشد.

خلیلزاد تاکید کرده است: “این قطعنامه نمایانگر حمایت جامعه جهانی از رویکرد ما برای امنیت جهان از افغانستان می باشد، و صلح، وحدت و حاکمیت برای مردم افغانستان.”

این قطعنامه ده روز پس از امضای توافقنامه صلح میان طالبان و امریکا تصویب شده است. از سوی دیگر، رییس جمهور غنی فرمان آزادی زندانیان طالب را به عنوان بخشی از این توافقنامه صادر کرده است. روز گذشته نیز امریکا روند کاهش نیروهایش از افغانستان را آغاز کرد.

۲۱ / حوت ۱۳۹۸

عبدالله: اشرف غنی دیگر رییس‌جمهور نیست

عبدالله عبدالله که خود را رییس جمهور “دولت همه شمول” می‌داند، در واکنش به فرمان محمد اشرف غنی مبنی بر لغو ریاست اجراییه می گوید، محمد اشرف غنی دیگر رییس‌جمهور نیست و فرامین و احکام او فاقد اعتبار است.

عبدالله عبدالله امروز چهارشنبه(۲۱حوت) با نشر یک اعلامیه گفت است: “پس از تحلیف رئیس ‌جمهور دولت همه‌شمول جمهوری اسلامی افغانستان، حکومت وحدت ملی عملا پایان یافته است. رئیس‌جمهور دولت همه‌شمول جمهوری اسلامی افغانستان به‌زودی رییس اجراییه دولت را رسما طی فرمانی معرفی می‌کند.”

abdullah

عبدالله تاکید کرده که محمد اشرف غنی دیگر رئیس جمهور نیست و فرامین و احکام وی فاقد اعتبار می‌باشد.

او همچنان به کارکنان غیرنظامی و نظامی ریاست اجراییه پیشین هدایت داده تا مثل گذشته به وظایف و مسوولیت‌های‌ روزمره خود ادامه بدهند.

این در حالی است که پس از جنجالی شدن انتخابات ریاست جمهوری، عبدالله عبدالله و محمد اشرف غنی به صورت همزمان مراسم تحلیف به جای آوردند. این دو خود را رییس‌جمهور افغانستان می‌دانند.

۲۱ / حوت ۱۳۹۸

زمان احمدی از زندان به خانه برگشت

وکیل مدافع زمان احمدی تایید می کند که احمدی از زندان آزاد شده است.

علی مدد حکیمی، وکیل مدافع زمان احمدی تایید کرده که پس از رای دادگاه ابتدایی حوزه‌ اول امنیت عامه کابل، زمان احمدی، امروز چهارشنبه(۲۱حوت) از زندان آزاد شده است.

zaman ahmadi

پیش از این دادگاه ابتدایی حوزه‌ اول امنیت عامه کابل به تاریخ ۱۳ حوت، پرونده‌ زمان احمدی را بررسی و فرمان به آزادی او داده بود.

زمان احمدی که قرار بود در ماه میزان سال ۱۳۹۱، یادداشتی را راجع به عوامل تخریب بودای بامیان در یک هفته نامه منتشر کند، بازداشت و به ۲۰ سال زندان محکوم شد.

اما او پس از گذراندن نزدیک به هفت سال در زندان، پس از اعتراض‌های بسیار و رسانه‌ای شدن این موضوع آزاد می‌شود. به دنبال رسانه‌ای شدن مسأله زندانی شدن زمان احمدی، دادستانی کل در هشتم میزان روند تجدید نظر خواهی پرونده‌ او را تکمیل کرد و به دادگاه عالی سپرد.

۲۱ / حوت ۱۳۹۸

مجلس نمایندگان 5 عضو خود در ترکیب هیأت گفتگوکننده صلح را انتخاب کرد

مجلس نمایندگان در سومین جلسه سال دوم دور هفدهم تقنینی خود، ۵ عضو این مجلس را به قید قرعه برای حضور در ترکیب هیأت گفتگوکننده صلح انتخاب کرد.

مجلس نمایندگان در نشست امروز چهارشنبه(۲۱حوت) خود، که به انتخاب اعضای هیأت اداری برای سال روان تقنینی و انتخاب ۵ نماینده برای حضور در ترکیب هیأت گفت‌وگو کننده صلح  اختصاص دادشت، بر سر انتخاب این ۵ عضو مجلس دچار تنش شد.

این تنش پس از آن آغاز شد که شمار زیادی از نمایندگان، خواستار سهمیه‌بندی حضور اقوام در ترکیب هیأت گفت‌وگوکننده شدند و شماری دیگر، بر معیار بالا بودن رای نامزدان تاکید داشتند.

parliament

 پس از این تنش، اعضای مجلس توافق کردند تا نام‌های ۲۶ مرد و ۱۰ زن را با در نظرداشت تحصیل، تجربه، قوم و سن و سال در دو صندوق قرعه کشی کنند.

با برگزاری قرعه‌کشی، عبدالرئوف ابراهیمی، قاضی نذیراحمد حنفی و غلام فاروق نظری از میان نمایندگان مرد و فریده حمیدی و فاطمه عزیز از نمایندگان زن در ترکیب هیئت مذاکره‌کننده صلح به نمایندگی از مجلس راه یافتند.

این در حالی که محمد اشرف غنی در زمان افتتاح سال دوم کاری دور هفدهم شورای ملی، خواهان اشتراک ۵ عضو مجلس نمایندگان شامل سه مرد و دو زن در ترکیب هیأت مذاکره کننده صلح شده بود.

۲۱ / حوت ۱۳۹۸

صدیقی: قرار نیست زندانیان طالبان بدون تضمین آزاد شوند!

سخنگوی رییس جمهور غنی تأکید می کند که دولت افغانستان تضمین قطعی در مورد کاهش خشونت در بدل رهایی زندانیان طالبان می خواهد و قرار نیست زندانیان طالبان بدون تضمین آزاد شوند.

صدیق صدیقی امروز چهارشنبه(۲۱حوت) در یک نشست خبری در کابل گفت، موقف حکومت در روند صلح بر منافع کشور استوار است و هنوز شرایط برای رهای زندانیان طالب وجود دارد.

او افزود، رهایی زندانیان طالبان انعطاف پذیری حکومت برای پایان دادن جنگ ۴۰ ساله است و افغانستان یک‌جا با امریکا بر روند صلح کار می کند.

سخنگوی رییس جمهور غنی ادامه داد: “اگر در جریان آزادی زندانیان، طالبان به خشونت هایشان بیافزاید، این روند متوقف خواهد شد.”

صدیقی تاکید کرد، تاکنون هیچ زندانی طالبان آزاد نشده و حکومت تا مطمین نشود که بعد از رهایی زندانیان طالبان، امنیت در کشور تأمین می‌شود، این زندانیان آزاد نخواهند شد.

sediqi

او خاطرنشان کرد که نیروهای امنیتی این آماد‌گی را دارند که اگر طالبان به تعهدات شان در توافق صلح با امریکا عمل نکنند، دست به اقدام بزنند.

صدیقی در مورد هیأت گفتگوکننده صلح گفت، کارها درباره این هیئت تکمیل و با تمامی سیاسیون مشورت شده است و دلیل تاخیر اعلان این لیست نیز ادامه مشورت ها با شماری از سیاسیون است.

سخنگوی رییس جمهور غنی با اشاره به روند انتخابات گفت: “مسله انتخابات ختم است و وثیقه از سوی کمیسیون به آقای غنی داده شده است. مراسم تحلیف در حضور رییس هر دو مجلس و نمایندگان بین المللی برگزار شد و این حکومت مشروع است.”

او تاکید کرد: “آنچه را در روز تحلیف شاهد بودیم، مسایل جانبی است و اساسی نیست و آنچه اساسی است، پروسه صلح است”.

صدیقی همچنان افزود که رییس‌جمهور غنی آماده گفت‌وگو با سیاسیون است و یکی از دلایل تأخیر در ایجاد کابینه نیز همین موضوع است.

او از افزایش مبتلایان ویروس کرونا خبر داد و گفت، آمار دقیق آن را وزارت صحت عامه شریک خواهد کرد.

این اظهارات در حالی مطرح می شود که رییس جمهور غنی شب گذشته فرمان آزادی ۵ هزار زندانی طالب را به صورت تدریجی صادر کرده است، اما گروه طالبان با رهایی تدریجی پنج‌هزار زندانی مخالفت کرده و خواستار رهایی دسته‌جمعی این زندانیان شده است.

۲۱ / حوت ۱۳۹۸

ریاست جمهوری در فرمانی ریاست اجراییه را لغو کرد

محمد اشرف غنی، رییس جمهور در یک فرمان، ریاست اجراییه حکومت را لغو کرده است.

photo_2020-03-11_16-13-40

در فرمانی که از سوی اشرف غنی صادر شده، آمده است که با صدور این فرمان، هیچ یک از مکاتیبی که از آدرس ریاست اجراییه صادر می‌شود، قابل اجرا نبوده و نیز اعتبار ندارد.

از سویی هم صدیق صدیقى، سخنگوی رییس جمهور امروز چهارشنبه(۲۱حوت) در یک نشست خبری در کابل گفت که ریاست اجراییه بعد از مراسم تحلیف اشرف غنى، از بین رفته است.