پایان بررسی شکایت انتخاباتی؛ آرای یک هزار و 817 محل بازشماری و 77 محل باطل می‌شود |
پایان بررسی شکایت انتخاباتی؛ آرای یک هزار و ۸۱۷ محل بازشماری و ۷۷ محل باطل می‌شود

بازتاب خبرهای 24 میزان 1398

Image Title
۲۴ / میزان ۱۳۹۸

پایان بررسی شکایت انتخاباتی؛ آرای یک هزار و ۸۱۷ محل بازشماری و ۷۷ محل باطل می‌شود

مسوولان در کمیسیون شکایات انتخاباتی با اعلام پایان بررسی شکایات انتخاباتی می‌گویند که از مجموع ۴ هزار و ۵۲۸ شکایت پیرامون انتخابات ریاست جمهوری ۶ میزان، به ۴ هزار و ۳۶۲ مورد رسیدگی شده است. بر اساس این رسیدگی، آرای یک هزار و ۸۱۷ محل در تمام ولایت بازشماری و آرای ۷۷ محل نیز باطل می‌شود.

اعضای کمیسیون شکایات انتخاباتی امروز چهارشنبه(۲۴میزان) در یک نشست خبری در کابل گفتند: “تمام کسانی که شکایت درج کرده‌اند و یا علیه‌شان شکایت درج شده، حق استیناف‌خواهی دارند و تاکنون ۱۲۸ مورد استیناف‌خواهی شده و این دوسیه‌هایی است که نسبتا سنگین‌تر است”.

IEC

به گفته آن‌ها، روز گذشته روند رسیدگی به شکایات انتخاباتی پایان یافته است. شمار شکایت‌های ثبت شده از سراسر کشور به ۴ هزار و ۵۲۸  شکایت می‌رسد که از این میان، به ۴ هزار و ۳۶۲ شکایت در این کمیسیون رسید‌گی شده و نیز یک هزار و ۷۸۰ شکایت از سراسر کشور به دلایل مختلف رد شده است.

این مسوولان اضافه کردند، در پایان بررسی شکایات، در مورد ۶۶۹ شکایت، توصیه و اقدام اصلاحی صورت گرفته، آرای یک هزار و ۸۱۷ محل در تمام ولایت بازشماری می‌شود و نیز آرای ۷۷ محل که در روز انتخابات از طرف کمیسیون انتخابات و نهادهای امنیتی مسدود اعلان شده بود، باطل شده است.

به گفته اعضای کمیسیون بررسی شکایات انتخاباتی، ۵۴ تن از افراد عادی و کارمندان بلندپایه حکومتی در کل کشور به دلیل تخلف انتخاباتی جریمه نقدی شده و هشت نفر از وظایف‌شان منفصل شده‌اند.

آن‌ها تاکید کردند که ۹۰۷ شکایت سبب معرفی افراد به مراجع عدلی و قضایی شده و نیز ۱۷۹ شکایت استثنایی قرار گرفته‌اند.

۲۴ / میزان ۱۳۹۸

انتقاد تند رییس مجلس نمایندگان از رسانه‌ها و کاربران شبکه‌های اجتماعی؛ عزت مجلس را خدشه‌دار ساخته‌اند!

میررحمان رحمانی، رییس مجلس نمایندگان با انتقاد از رسانه‌ها و کاربران شبکه‌های اجتماعی می‌گوید، شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها عزت این مجلس را خدشه‌دار ساخته‌اند.

رحمانی امروز چهارشنبه(۲۴میزان) گفته است که شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها در پی توطئه‌چینی در برابر مجلس نمایند‌گان استند.

او همچنان تاکید کرده است: “در مورد تکمیل بودن نصاب به منشی وظیفه داده می‌شود تا پس از این فهرست غیرحاضران را با رسانه‌ها شریک بسازد تا این افراد به موکلین‌شان مشخص شود که تعهد به خدمت ندارند.”

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که برخورد تنش‌آمیز نمایند‌گان مجلس با پولیس و احضار شب‌هنگام سرپرست وزارت داخله در پیوند به آن، در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها بازتاب گسترده‌ای داشته و شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی از این کار مجلس انتقاد کرده‌اند.

mir rahman rahmani

در همین حال نی، حمایت‌کننده رسانه‌های آزاد افغانستان در واکنش به این اظهارات رییس مجلس نمایندگان گفته است: “اگر از نشانی پارلمان شکایتی در مورد رسانه‌ها وجود دارد، باید به مجرای قانونی آن سپرده شود. هیچ فرد و نهادی در نظام افغانستان حق اهانت و یا تحت فشار قرار دادن رسانه‌ها را تحت نام شکایت در برابر آن‌ها ندارد.”

نی افزوده است که اظهار نظر رییس پارلمان افغانستان می‌تواند زمینه‌ را برای فشار بر رسانه‌ها مساعد کرده، افراد و گروه‌های دیگر چه‌ در پارلمان و چه‌ در بیرون از آن، کوشش خواهند کرد تا رسانه‌ها را به نحوی تحت فشار قرار دهند.

حمایت کننده رسانه‌های آزاد افغانستان از رییس مجلس خواسته است تا آن‌چه در مورد رسانه‌ها گفته است را پس گرفته و از جامعه‌ رسانه‌ای کشور معذرت بخواهد.

۲۴ / میزان ۱۳۹۸

کشته شدن ولسوال خودخوانده طالبان برای ولسوالی چک ولایت میدان وردک

مقام‌های محلی می‌گویند که ولسوال خودخوانده طالبان برای ولسوالی چک ولایت میدان وردک کشته شده است.

دفتر مطبوعاتی والی میدان‌وردک با بیان این خبر گفته است که ولسوال نام‌نهاد طالبان برای ولسوالی چک، حوالی ساعت ۱۲ ظهر امروز چهارشنبه(۲۴میزان) در یک حمله هوایی کشته شده است.

maidan warak

به گفته این دفتر، این ولسوال خودخوانده طالبان “ملا جانان” مشهور به “عابد” بوده و موتر حامل او، در منطقه سیبکی دربند هدف حمله هوایی قرار گرفته است که در نتیجه، او همراه با یک محافظش به نام قاری عمر کشته شده‌اند.

دفتر والی میدان وردک به نقل از مسوولان امنیتی خاطرنشان کرده است که ملا جانان گاهی سرپرست والی نام‌نهاد طالبان برای ولایت میدان‌وردک نیز بوده است.

این دفتر مشخص نکرده که این ولسوال خودخوانده طالبان در حمله هوایی نیروهای افغانستان کشته شده یا نیروهای حمایت قاطع ناتو.

۲۴ / میزان ۱۳۹۸

تعهد هند برای کمک 75 هزار تن گندم به افغانستان در ماه آینده

سفیر هند در کابل اعلام کرده که کشورش در ماه آینده میلادی ۷۵ هزار تن گندم به افغانستان کمک می‌کند.

وینی کمار امروز چهارشنبه(۲۴میزان) در هفته ویژه ۳۷مین سالگرد جمعیت هلال احمر افغانستان گفته است: “در چهار سال گذشته حدود ۲ هزار کودک افغان در گروه سنی از ۴ ماه الی ۱۸ سال به کمک مالی هند تحت درمان قرار گرفته‌اند”.

photo_2019-10-16_16-48-01

سفیر هند افزوده است، این کودکان به بیماری قلبی مادرزادی مبتلا بوده‌اند و هزینه درمان آن ۴ میلیون دالر بوده است.

سفیر هند در کابل در حالی از کمک ۷۵ هزار تن گندم این کشور به افغانستان خبر داده است که سال گذشته نیز این کشور ۱۱۰ هزار تن گندم به افغانستان کمک کرده بود که در چندین مرحله از طریق بندر چابهار ایران به افغانستان منتقل شد.

۲۴ / میزان ۱۳۹۸

بازداشت یک حمله‌کننده انتحاری در قندهار

وزارت داخله می‌گوید که یک حمله‌کننده انتحاری از ولایت قندهار بازداشت شده است.

وزارت داخله امروز چهارشنبه(۲۴میزان) در یک خبرنامه گفته است که پولیس مبارزه با تروریزم ولایت قندهار روز گذشته یک فرد انتخاری را بازداشت کرده است.

photo_2019-10-16_16-45-35

فرد بازداشت شده ولی‌والله مشهور به عثمان است که باشنده اصلی ولسوالی دامان ولایت قندهار بوده و آموزش‌های انتحاری را در چمن پاکستان فرا گرفته است.

به گفته وزارت داخله، همرا با این حمله‌کننده انتحاری، یک تسهیل‌کننده حملات انتحاری در قندهار نیز بازداشت شده است.

۲۴ / میزان ۱۳۹۸

کمیسیون انتخابات: مرحله تصفیه آرای ناپاک از پاک به زودی تکمیل و نتایج ابتدایی انتخابات اعلان می‌گردد

کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید به بزودی مرحله تصفیه آرای ناپاک از پاک تکمیل و نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری اعلان می گردد.

کمیسیون مستقل انتخابات امروز چهارشنبه(۲۴میزان) با بیان این مطلب، گفته است که در حدود ۲۳ هزار و ۱۷۶ فورم نتایج دیجیتلی را که حدود ۱ میلیون و ۷۸۷ هزار مشخصات رای دهندگان می‌شود، در مرکز دیجیتلی پروسس کرده است.

این کمیسیون افزوده است که قرار است به زودی مرحله تصفیه آرای ناپاک از پاک تکمیل و نتایج ابتدایی اعلان گردد.

IEC

این در حالی است که روز دوشنبه(۲۲ میزان) مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات گفته بودند که از ۲۲ هزار و ۵۸۸ محل رای‌دهی در انتخابات ریاست جمهوری، یک میلیون و ۷۳۷ هزار و ۷۸ رأی بایومتریک شده به سرور مرکزی انتقال داده شده است.

انتخابات ریاست جمهوری به تاریخ ۶ میزان در سراسر کشور برگزار شد و طبق اعلان قبلی کمیسیون انتخابات، قرار است نتایج ابتدایی آن به تاریخ ۲۷ میزان و نتایج نهایی به تاریخ ۶ عقرب سال جاری اعلان شود.