انفجار در هرات 4 کشته و 25 زخمی برجای گذاشت |
انفجار در هرات ۴ کشته و ۲۵ زخمی برجای گذاشت

بازتاب خبرهای 14 اسد 1398

Image Title
۱۴ / اسد ۱۳۹۸

انفجار در هرات ۴ کشته و ۲۵ زخمی برجای گذاشت

وزارت صحت عامه می‌گوید که در نتیجه یک انفجار در شهر هرات، ۴ تن کشته و ۲۵ تن دیگر زخمی شده اند.

دفتر ارتباطات عامه ولایت هرات در مورد این رویداد می گوید، مواد جاسازی شده در یک عراده موتورسایکل در محله حاجی عباس، مربوط ناحیه دوازدهم شهر هرات منفجر شده است.

در همین حال، وحیدالله مایار، سخنگوی وزارت صحت عامه در توییتر اش نگاشته است: “در اثر انفجار یک ماین در منطقه حاجی عباس، ولایت هرات، ۴ شهید و ۲۵ زخمی به شفاخانه‌های ما منتقل گردیده‌اند. اطفال و خانم ها مشمول زخمیان می‌باشند”.

Herat

پیش از این دفتر ارتباطات عامه ولایت هرات تعداد تلفات ابتدایی این رویداد را ۳ کشته و ۲۲ زخمی بیان کرده بود.

به گفته پولیس هرات، قربانیان این رویداد همه غیرنظامی هستند.

۱۴ / اسد ۱۳۹۸

فوری/ آیت‌الله محسنی درگذشت

خانواده آیت‌الله محسنی، رییس شورای علمای شیعه کشور از درگذشت این عالم برجسته افغانستان خبر داده است.

جواد محسنی، نواده آیت‌الله محسنی در پیامی در صفحه فیس‌بوک خود که در صفحه اجتماعی تلویزیون تمدن نیز منتشر شده، خبر درگذشت ایشان را علام کرده است.

تلویزیون تمدن در پیامی در این مورد نوشته است: “ارتحال جان‌گداز رییس شورای علمای شیعه افغانستان؛ منادی بزرگ اخوت اسلامی، فقیه فرزانه و اکادمیسین جمهوری اسلامی افغانستان، حضرت آیت‌الله العظمی محسنی‌(مدظله)”.

Breaking-3-1-3

این در حالی است که پیش از این شایعات زیادی در روزهای گذشته در مورد درگذشت آیت‌الله محسنی منتشر شده بود، اما تأیید نشده بود. رییس شورای علمای شیعه افغانستان به تازگی برای درمان به کشور آلمان رفته و دوباره به افغانستان برگشته بود.

۱۴ / اسد ۱۳۹۸

عبدالله: نباید قربانی‌ها و ارزش‌های جدید به‌ویژه حقوق زنان پای‌مال شود

رییس اجرایی حکومت می‌گوید، همه مردم افغانستان به خصوص زنان کشور توقع دارند که دست‌آوردها و قربانی‌های‌شان و هم‌چنین ارزش‌های جدید در روند صلح پای‌مال نشود.

abdullah

داکتر عبدالله عبدالله که امروز دوشنبه(۱۴ اسد) در مراسم افتتاح دومین پلان عمل ملی قطعنامه ۱۳۲۵ شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد زنان، صلح و امنیت در کابل سخن می‌گفت، ابراز امیدواری کرده است که گفت‌وگوهای مستقیم صلح میان افغان‌ها آغاز شود و به نتیجه مطلوب برسد.

او افزود: “امروز روی مسأله‌ای تبادل نظر می‌کنیم که در سطح جهان با تصویب قطعنامه ۱۳۲۵ به حیث یک مسأله عمده شناخته شد و بحث زنان، صلح و امنیت در اولویت شورای امنیت قرار گرفت و کشورها در مورد تطبیق این قطع‌نامه تعهد سپردند”.

عبدالله تاکید کرد که پس از سال ۲۰۰۱، فضای نو در افغانستان ایجاد شده که در نتیجه آن، پیشرفت‌هایی به میان آمده است، اما وضعیت موجود قناعت‌بخش نیست و جنگ و رسوم محلی، ادامه خشونت‌ها علیه زنان، همه واقعیت‌های تلخ جامعه ماست.

وی اضافه کرد که امروز در بیشتر مناطق تعلیم دختران به حیث یک اصل پذیرفته شده است، مشارکت زنان در فعالیت‌های سیاسی، اجتماعی، مدنی و رسانه‌ها تسجیل گردیده و این نتیجه مبارزات فعالان حقوق زنان و مردم است.

رییس اجرایی حکومت ضمن تأکید بر حفظ حقوق همه شهروندان، اظهار امیدواری کرد که زمینه مذاکرات میان تیم‌های حکومت و طالبان فراهم شود و به نتیجه برسد.

۱۴ / اسد ۱۳۹۸

طالبان یک افسر پولیس زن را در بلخ تیرباران کرد

گروه طالبان یک افسر پولیس زن را در ولایت بلخ تیرباران کرده است.

photo_2019-08-05_17-30-58

عادل شاه عادل، سخنگوی فرماندهی پولیس بلخ به خبرنامه گفت: “حوالی ساعت ۱۲ ظهر امروز دوشنبه(۱۴ اسد) طالبان در مسیر شاهراه ولسوالی دولت‌آباد – بلخ در منطقه بوری آباد، یک افسر پولیس زن را تیرباران کرده است”.

وی افزود، این خانم در حالی از سوی گروه طالبان تیرباران شده که بدون در جریان قرار دادن مسئولین مربوط، در این مسیر حرکت کرده بود.

به گفته سخنگوی فرماندهی پولیس بلخ، این خانم افسر برحال فرماندهی پولیس ولسوالی دولت‌آباد بوده است.

۱۴ / اسد ۱۳۹۸

ریاست جمهوری: ذهنیت و فهم سیاسی طالبان به سه دهه قبل تعلق دارد

سخنگوی ریاست جمهوری می‌گوید، ذهنیت و فهم سیاسی طالبان به سه دهه قبل تعلق دارد.

photo_2019-08-05_17-16-53

صدیق صدیقی امروز دوشنبه(۱۴ اسد) در یک رشته توییت در واکنش به گفته معتصم آقا جان، از مقام‌های سابق طالبان گفته است: “با دیدن صحبت‌های آقای معتصم، به اصطلاح یکی از سران با سواد گروه طالبان؟! در طلوع نیوز، دیده شد که این گروه با کم‌ترین سواد سیاسی، ضعیف‌ترین استدلال و قرائت از دین، چگونه بالای مردم ما امارت خویش را تحمیل کرده بودند”.

صدیقی افزوده است، در این مصاحبه هویدا شد که تا چه حد درک سیاسی مردم ما بالا رفته و طالبان با چنین استدلال‌هایی به هیچ وجه نمی‌توانند مانع پیشرفت‌های ما شوند.

او تاکید کرده که به آسانی می‌توان به این نتیجه رسید که ذهنیت و فهم سیاسی طالبان به سه دهه قبل تعلق دارد.

صدیقی در حالی ذهنیت و فهم سیاسی گروه طالبان راه با سه دهه قبل مقایسه کرده که هشتمین دور گفتگوهای صلح افغانستان در دوحه میان نمایندگان امریکا و طالبان جریان دارد و طالبان تاکنون حاضر نشده‌اند با حکومت افغانستان به عنوان یک حکومت، وارد مذاکره شوند.