محکوم شدن 32 قاچاقبر مواد مخدر به شمول یک سردسته شبکه قاچاقبران به زندان |
محکوم شدن ۳۲ قاچاقبر مواد مخدر به شمول یک سردسته شبکه قاچاقبران به زندان

بازتاب خبرهای 8 اسد 1398

Image Title
۸ / اسد ۱۳۹۸

محکوم شدن ۳۲ قاچاقبر مواد مخدر به شمول یک سردسته شبکه قاچاقبران به زندان

مرکز عدلی و قضایی مبارزه با مسکرات و مواد مخدر اعلام کرده است که در جریان یک هفته گذشته، ۳۲ تن به شمول یک سردسته شبکه قاچاق‌بران مواد مخدر در پیوند به ۲۴ قضیه جرایم قاچاق این مواد از سوی این مرکز، به ۲ الی ۳۰ سال زندان محکوم به مجازات شدند.

این مرکز امروز سه‌شنبه(۸اسد) با نشر یک خبرنامه گفته است، این افراد توسط ارگان‌های کشفی و امنیتی در ارتباط به قاچاق مواد مخدر از نقاط مختلف کشور بازداشت و برای تعقیب عدلی و قضایی به این مرکز ارسال شده بودند.

prison

در این خبرنامه آمده است، در جریان یک هفته گذشته نیز ۲۸ تن به شمول ۱ خانم به اتهام قاچاق مواد مخدر از سوی نیروهای امنیتی برای تعقیب عدلی و قضایی به مرکز عدلی و قضایی مبارزه با مسکرات و مواد مخدر فرستاده شده‌اند.

این در حالی است که دو هفته قبل نیز به تعداد ۱۷ تن در پیوند به ۱۳ قضیه جرایم قاچاق مواد مخدر از سوی این مرکز محکوم به مجازات شده بودند.

۸ / اسد ۱۳۹۸

کشته شدن 10 نیروی امنیتی در حمله طالبان در هرات

مقام های محلی از کشته شدن ۱۰ نیروی امنیتی و زخمی شدن ۷ تن دیگر آنان در ولایت هرات خبر داده اند.

فرزاد فروتن، معاون سخنگوی فرماندهی پولیس هرات امروز سه‌شنبه (۸اسد) به خبرنامه گفت: “شب گذشته شورشیان طالب به یک پاسگاه در ولسوالی کشک کهنه ولایت هرات حمله کردند که این حمله تا ساعت ۵ صبح امروز ادامه داشته است”.

فروتن افزود، در این در گیری ۲ تن از نیروهای پولیس ملی، یک نیروی پولس محلی و یک تن از نیروهای خیزش مردمی کشته شده و یک نیروی پولیس ملی زخمی شده اند.

او افزود، در این در گیری به شورشیان طالب و نیروهای ارتش محلی نیز تلفاتی وارد شده که جزییات آن در دست نیست.

herat

در همین حال غلام حبیب هاشمی،  عضو شورای ولایتی هرات به خبرنامه گفت، در این درگیری ۱۰ تن از نیروهای امنیتی کشته و ۷ تن دیگر آنان زخمی شده اند.

هاشمی افزود: “متاسفانه ارگان های کشفی هیچ گونه فعالیت اوپراتیفی در این مناطق برای دفع حملات طالبان ندارند و بسیار ضعیف عمل می کنند، این امر باعث شده که شورشیان طالب منطقه را قبل از حملات شان شناسایی و از طرف شب با آگاهی تمام بالای پاسگاه نیروهای امنیتی حمله  نمایند”.

این عضو شورای ولایتی هرات تاکید کرد: “متاسفانه پاسگاها کنترول نمی شوند که مهمات وجود دارد یا خیر، ما هر روز شاهد شهادت فرزندان این خاک هستیم. همچنین عدم هماهنگی نیروهای امنیتی در زون غرب باعث شده تا تلفات این نیروها افزایش یابد و دشمن فعالیت های خود را گسترش دهد”.

۸ / اسد ۱۳۹۸

بازداشت معاون فرمانده و مسوول تبلیغاتی گروه داعش در ننگرهار

مقام های محلی از بازداشت معاون فرمانده و مسوول تبلیغاتی گروه داعش و همچنین دو مهاجم انتحاری و ۱۱ شورشی طالب در ولایت ننگرهار خبر داده اند.

دفتر مطبوعاتی ولایت ننگرهار امروز سه‌شنبه(۸اسد) در یک خبرنامه گفته است، نیروهای امنیت ملی این ولایت در جریان یک هفته گذشته در عملیات های جداگانه معاون فرمانده گروه داعش به شمول دو مهاجم انتحاری و ۱۱ شورشی طالب را در ولایت ننگرهار بازداشت کرده اند.

taliban

شاه محمود میاخیل، والی ننگرهار امروز در نشست خبری در این ولایت گفته است که دو تن از افراد بازداشت شده عضو گروه طالبان می خواستند با موتر بمب بالای ولسوالی سرخ رود این ولایت حمله کنند.

به گفته او، در میان بازداشت شدگان مسوول تبلیغاتی گروه داعش نیز شامل است.

والی ننگرهار خاطرنشان کرد که افراد بازداشت شده در تحقیقات ابتدایی به جرم های خود اعتراف کرده اند.

۸ / اسد ۱۳۹۸

بازداشت یک سرگروه شورشیان طالب از مرکز ولایت فراه

مقام‌های امنیتی از بازداشت یک سرگروه شورشیان طالب از مرکز ولایت فراه خبر می‌دهند.

وزارت داخله امروز سه‌شنبه(۸اسد) در یک خبرنامه گفته است، نیروهای فرماندهی پولیس ولایت فراه بر اساس اطلاعات کشفی، یک تن از سرگروه‌های شورشیان طالب را از روستای شیخ‌آباد در مرکز این ولایت بازداشت کرده‌اند.

farah

در این خبرنامه آمده است، فرد بازداشت شده ملا شینگل نام دارد و در سازمان‌دهی بیشتر رویدادهای تروریستی در شهر فراه و نیز آزار و اذیت مسافرین در مسیر شاهراه عمومی این ولایت دست داشته است.

۸ / اسد ۱۳۹۸

ایران 500 بورسیه تحصیلی در مقاطع ماستری و دکتورا در اختیار افغانستان قرار داده است

وزارت تحصیلات عالی اعلام کرده که ایران متعهد شده تا ۵۰۰ بورسیه تحصیلی را که ۳۰۰ سیت آن برای استادان دانشگاه‌ها تخصیص داده شده، در مقاطع ماستری و دکتورا در اختیار این وزارت قرار دهد.

این وزارت امروز سه‌شنبه(۸اسد) در یک خبرنامه گفته است، به منظور توسعه روابط اکادمیک بر محور تفاهم‌نامه‌های گذشته میان افغانستان و ایران، هیأتی به رهبری رئیس عمومی انسجام امور اکادمیک این وزارت به ایران سفر کرده است.

iran

در این خبرنامه آمده است، این هیأت در این سفر با معین وزارت علوم و فناوری ایران و روسای شماری دانشگاه‌های این کشور روی چگونه همکاری‌های اکادمیک، جذب بورسیه‌های تحصیلی، ایجاد اتحادیه مشترک دانشگاهای دو کشور و همچنان نظام‌مندسازی شاخه‌های دانشگاه‌های ایرانی در افغانستان گفتگو کرده است.

به گفته وزارت تحصیلات عالی، ایران متعهد شده که در بخش‌های برنامه توسعه تحصیلات عالی، بازنگری نصاب تحصیلی، تحقیقات علمی و بازنگری لوایح و مقررات تحصیلات عالی، با این وزارت همکاری کند.