استقبال سفارت امریکا در کابل از رهایی زندانیان طالبان |
استقبال سفارت امریکا در کابل از رهایی زندانیان طالبان

بازتاب خبرهای 21 جوزا 1398

Image Title
۲۱ / جوزا ۱۳۹۸

استقبال سفارت امریکا در کابل از رهایی زندانیان طالبان

سفیر امریکا در کابل می‌گوید که از تلاش‌های دولت افغانستان برای بهبود شرایط برای حل و فصل سیاسی با آزادی برخی از زندانیان طالبان استقبال می‌کند.

John bass

جان بس امروز سه‌شنبه(۲۱جوزا) در یک توییت خود نوشته است که “صلح پایدار در آشتی و بخشش همه ریشه دارد.”

او همچنین اضافه کرده که زندانیان طالبان آزاد نمی‌شوند، اما از سوی نیروهای امنیتی افغانستان از اسارت رها می‌شوند.

سفیر امریکا همچنان اضافه کرده که شجاعت نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان را برای آزاد کردن صدها تن از زندان طالبان، می‌ستاید.

این درحالی است که امروز اعضای مجلس سنا در جلسه عمومی این مجلس تأکید کردند که باید تمام جوانب آزادسازی طالبان از زندان سنجیده شود تا آن‌ها دوباره به صفوف طالبان نپیوندند.

۲۱ / جوزا ۱۳۹۸

هشدار وزارت انرژی و آب در مورد وقوع سیلاب و بالا آمدن سطح آب در شماری از رودخانه‌ها

ریاست منابع آب وزارت انرژی و آب افغانستان نسبت به وقوع سیل و بالا آمدن سطح آب در شماری از رودخانه‌‎ها هشدار می‌دهد.

photo_2019-06-11_17-01-49

ریاست منابع آب این وزارت امروز سه‌شنبه(۲۱جوزا) در یک خبرنامه گفته است، از تاریخ ۲۱  الی ۲۲ جوزا با در نظرداشت پیش‌گویی سازمان‌های هواشناسی جهانی و دستگاه‌های هایدرولوژیکی، احتمال وقوع سیلاب‌های ناشی از بارندگی و بلند رفتن سطح آب رودخانه‌ها ناشی از ذوب شدن برف در بعضی از نقاط پیش‌بینی شده است.

در خبرنامه این ریاست آمده است، سیلاب‌های ناشی از بارندگی و بلند رفتن سطح آب ناشی از ذوب برف در بعضی از ساحات حوزه دریایی پنج آمو و حوزه دریای کابل پیش‌بینی شده است.

به گفته ریاست منابع آب وزارت انرژی و آب، در این تاریخ‌ها سیلاب‌های ناشی از بارندگی و بلند شدن سطح آب ناشی از ذوب شدن برف در مسیر رودخانه کوکچه، پنج، تالقان، بغلان، بامیان، پروان، کاپیسا، پنجشیر، لغمان، کنر و ننگرهار متصور است.

۲۱ / جوزا ۱۳۹۸

ریاست جمهوری: مراسم فاتحه آیت‌الله محقق کابلی هفته آینده در ارگ برگزار می‌شود

رییس‌جمهور غنی اعلام کرده که مراسم فاتحه آیت‌الله محقق کابلی، از مراجع بزرگ تقلید شیعیان افغانستان هفته آینده با حضور علمای اهل تسنن و تشیع و مقامات عالی‌رتبه دولتی، در ارگ ریاست‌جمهوری برگزار خواهد شد.

photo_2019-06-11_16-47-21

دفتر مطبوعاتی رییس جمهور امروز سه‌شنبه (۲۱جوزا) با نشر پیام تسلیت شرف اغنی، آیت‌الله محقق کابلی را از پرچم‌داران و پیشگامان جهاد و مبلغ ارزش‌های دینی و اسلامی دانسته، گفته است که وی نقش مهمی در روشنگری و راهنمایی جامعه اسلامی داشته و وفات او یک ضایعه بزرگ برای جامعه روحانیت کشور می‌باشد.

در همین حال ریاست اجراییه نیز درگذشت آیت‌الله محقق کابلی را یکی از شخصیت‌های تأثیرگذار و از علمای اعلم کشور دانسته و نیز از فعالیت‌های او راستای گسترش آموزه‌های اسلامی قدردانی کرده است.

آیت‌الله محقق کابلی، از علما و مراجع بزرگ افغانستان شب گذشته در اثر بیماری، در سن ۹۱ سالگی در شهر قم ایران درگذشته است.

۲۱ / جوزا ۱۳۹۸

انفجار ماین کنار جاده‌ای در قندهار جان 6 عضو یک خانواده را گرفت

مقام‌های امنیتی از کشته شدن ۶ عضو یک خانواده در نتیجه انفجار ماین کنار جاده‌ای در قندهار خبر داده‌اند.

IED

جنرال تادین خان، فرمانده پولیس قندهار امروز سه‌شنبه(۲۱جوزا) گفته است که صبح امروز در نتیجه انفجار ماین کنار جاده‌ای در منطقه کلانتر ولسوالی دند این ولایت، ۶ عضو یک خانواده کشته شده‌اند.

تادین خان افزوده است که کشته‌شدگان شامل دو پسر جوان، دو دختر و دو کودک می‌باشد که همه اعضای یک خانواده‌اند.

۲۱ / جوزا ۱۳۹۸

مجلس سنا: رهایی طالبان از زندان نباید مثل گذشته باعث تقویت صفوف طالبان گردد

اعضای مجلس سنا می‌گویند، باید تمام جوانب رهایی زندانیان طالب که به اساس فیصله لویه جرگه مشورتی صورت می‌گیرد، سنجیده شود، زیرا نباید رهایی آن‌ها مثل گذشته باعث تقویت صفوف طالبان گردد و تبادله زندانیان باید دو طرفه انجام گیرد.

اعضای مجلس سنا در جلسه امروز سه‌شنبه(۲۱جوزا) ضمن حمایت از گفتگوهای صلح، تأکید کرده‌اند که قضیه افغانستان راه حل نظامی ندارد؛ بلکه باید به خاطر برقراری صلح، اجماع ملی، منطقه‌ای و جهانی به وجود آید.

Meshrano jiraga

آنان تاکید کردند که مردم افغانستان از زلمی خلیلزاد انتظار دارند جزئیات مذاکرات دوره‌های گذشته را با آن‌ها شریک ساخته و مشوره‌های خویش را با سیاسیون کشور در مورد این مذاکرات افزایش دهد.

اعضای مجلس سنا افزوده‌اند که رهایی زندانیان طالبان باید مطابق برنامه دقیق صورت گیرد و از زندانیان تضمین گرفته شود و حتی هفته‌ای یک‌بار حاضری بدهند تا به صفوف دشمن نپیوندند.

این در حالی است که بعضی گزارش‌های تایید نشده حاکی از آن است که شب گذشته به فرمان رییس‌جمهور غنی، ۹۰ شورشی طالب از زندان پلچرخی کابل رها شده‌اند.