سازمان ملل متحد از تمامی طرف های درگیر خواستار توقف جنگ در افغانستان شد

بازتاب خبرهای 15 ثور 1398

۱۵ / ثور ۱۳۹۸

سازمان ملل متحد از تمامی طرف های درگیر خواستار توقف جنگ در افغانستان شد

تدامیچی یاماموتو نمایند خاص دبیرکل سازمان ملل متحد برای افغانستان بمناسبت فرا رسیدن ماه مبارک رمضان از تمامی طرفهای درگیر خواستار توقف جنگ شد.

تادامچی یاماموتو، فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور افغانستان

تادامچی یاماموتو، فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور افغانستان

آقای یاماموتو امروز یک‌شنبه (۱۵ثور) در پیام تبریکی ماه مبارک رمضان گفته که ماه پیش رو، وقت خاصی برای عبادت و ریاضت برای افغان ها و همچنین زمان ابراز همدردی با کسانی است که بیشتر از جنگ در کشور متاثر گردیده اند.

در پیام تبریکی آقای یاماتو آمده که با درنظر داشت عظمت این ماه، سازمان ملل متحد از تمامی طرفهای درگیر خواستار توقف جنگ می باشد و نیز تعهد سپرده که این سازمان همچنان در کنار مردم افغانستان برای افغانستان صلح آمیز ایستاده است.

۱۵ / ثور ۱۳۹۸

گفتگوی تلیفونی رییس جمهور افغانستان و نخست وزیر پاکستان / غنی برای گفتگوهای اقتصادی و اتصال منطقه ای به پاکستان سفر می کند

ارگ ریاست جمهوری اعلام داشته که عمران خان از اشرف غنی برای بحث روی رسیدن به تفاهم در رابطه به مسایل اقتصادی و اتصال منطقه ی دعوت کرده است.

photo_2019-05-05_17-50-30

در خبرنامه ارگ ریاست جمهوری آمده که اشرف غنی رئیس‌جمهوری افغانستان بعد از ظهر امروز یک‌‌شنبه در تماس تلیفونی با عمران خان نخست وزیر پاکستان در باره روند صلح افغانستان و اتصال منطقه ی گفتگو کرده است.

به نقل از ارگ، نخست وزیر پاکستان تعهد سپرده که کشورش برای هرگونه همکاری که منتج به تامین صلح و ثبات در افغانستان گردد، آماده می باشد.

در خبرنامه افزوده شده که عمران خان از رئیس جمهور غنی بخاطر بحث و تفاهم واضح در حوزه مسائل اقتصادی و اتصال منطقه ای، خواستار سفر به پاکستان شده است. رئیس جمهور غنی این دعوت نخست وزیر پاکستان را پذیرفته اما تاریخ دقیق این سفر تا هنوز مشخص نشده است.

۱۵ / ثور ۱۳۹۸

جرگه مشورتی صلح از دلایل کاهش بهای افغانی در برابر ارزهای خارجی / هفته گذشته دالر وارد باراز ارز کشور نشده است

سخنگوی اتحادیه صرافان سرای شهزاده گفته که جرگه مشورتی صلح و بی ثباتی سیاسی از جمله عوامل عمده کاهش بهای پول افغانی در مقابل ارزهای خارجی بوده است.

peace-jirga

هاشم روضه ای سخنگوی اتحادیه صرافان امروز یک شنبه (۱۵ثور) در صحبت با آریانانیور گفته که بسته بودن سرای شاهزاده و سایر مارکیت های پولی برای یک هفته در کابل و کاهش نرخ ارزهای کشورهای همسایه در مقابل دالر و همچنان عرضه و تقاضا از عوامل عمده دیگر کاهش نرخ ارز در برابر سایر ارزهاست.

او تاکید کرده که ارزش پولی افغانستان بر اساس عرضه و تقاضا کنترول می شود و هر هفته حدود۹۰ میلیون دالر به بازار عرضه می شود. به گفته آقای روضه ای در جریان هفته گذشته در تعطیلات جرگه مشورتی صلح دالر ازسوی بانک مرکزی به بازار عرضه نشده است.

سخنگوی اتحادیه صرافان سرای شهزاده اضافه کرده که ۹۰ درصد بازار افغانستان وارداتی بوده و ۱۰ درصد آن صاداراتی می باشد. در همین حال آقای روضه ای گفته که در ۱۷ ولایت افغانستان نیز معاملات مالی با ارز خارجی انجام می شود. او این موضوعات را نیز به عنوان یکی از دلایل کاهش بهای ارز افغانی نامبرده است.

در همین حال آقای روضه ای گفته است که “در تمام افغانستان حدود ۲۲۰ ملیارد افغانی در گردش است. اگر در ۱۷ ولایت دیگر به جای ارزهای کشورهای همسایه پول افغانی در گردش شود، در آن صورت ما می توانیم ثبات پول افغانی را بدست بیاوریم

۱۵ / ثور ۱۳۹۸

21 تن به اتهام جرائم سازمان‌یافته درکابل بازداشت شدند

مقام های امنیتی از بازداشت ۲۱ تن به اتهام جرائم سازمان‌یافته در یک هفته گذشته در کابل خبر داده اند.

نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت امور داخله امروز یک‌شنبه (۱۵ثور) در نشست خبری در کابل گفت که این افراد در نواحی مختلف شهر کابل به جرایم گوناگون از جمله قتل، اختطاف، سرقت مسلحانه، چپاول‌گری و غارت دست می‌زدند.

رحیمی تاکید کرد که با دستگیری این مجرمین سازمان‌یافته، گراف جرایم در شهر کابل در هفتۀ گذشته ۵۰ درصد کاهش یافته است.

۱۵ / ثور ۱۳۹۸

٧ تروريست داعشي در ننگرهار کشته شد

مقام های محلی از کشته شدن ۷ داعشی بشمول پنج جنگجوی پاکستانی این گروه در ننگرهار خبر داده اند.

ISIS nangarhar

دفتررسانه های والی ننگرهار امروز یک‌شنبه (۱۵ثور) گفته است که این تروریستان در نتیجه عملیات هوایی شب گذشته در روستای عبدالخیل ولسوالی اچین این ولایت کشته شده اند.

دفتررسانه های ننگرهار افزوده است که در این عملیات مقداری سلاح و مهمات تروریستان داعش نیز منهدم شده است.