سیاف: صلح به معنای انتقال قدرت سیاسی نیست |
سیاف: صلح به معنای انتقال قدرت سیاسی نیست

1398 بازتاب خبرهای 9 ثور

Image Title
۹ / ثور ۱۳۹۸

سیاف: صلح به معنای انتقال قدرت سیاسی نیست

عبدالرب رسول سیاف رییس جرگه مشورتی صلح می گوید صلح به معنای انتقال قدرت سیاسی نیست بل که  تلاشی برای همزیستی می باشد. او گفت که هیچ رییس جمهور افغانستان طالبان را دشمن نخوانده اند.

photo_2019-04-29_13-35-38

آقای سیاف که امروز دوشنبه (۹ثور) از سوی رییس جمهور غنی به ریاست لویه جرگه صلح پیشنهاد شد در سخنرانی اش از طالبان خواست با حکومت روی میز مذاکرات نشسته و روی تمام موضوعات صلح بحث کنند.

او اضافه کرد که افغانستان تنها ملک یک قوم نیست و گفت که اسلام و افغان می تواند چتری برای همه باشد. آقای سیاف تاکید کرد که “ما به سوی مصالحه میرویم، اگر کسی بخواهد یا نخواهد ما صلح را با در نظرداشت حفظ وحدت ملی، حاکمیت ملی و ارضی خواهیم آورد.”

۹ / ثور ۱۳۹۸

یک پولیس ترافیک در ننگرهار ترور شد

مقام های امنیتی از ترور یک پولیس ترافیک در ولایت ننگرهار خبر داده اند.

taliban 2

عطاالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار امروز دوشنبه (۹ثور) در صحبت به خبرنامه گفت که در ناحیه دوم شهر جلال آباد یک پولس ترافیک توسط افراد ناشناس به قتل رسیده است.

خوگیاتی افزود که افراد مسلح ناشناس یک فرد ملکی را در ناحیه هشتم شهر جلال آباد نیز کشته اند. خوگیانی تاکید کرد تا هنوز کسی در اتهام به این دو رویداد بازداشت نشده اما تحقیقات ادامه دارد.

۹ / ثور ۱۳۹۸

انتقاد روسیه از برهم خوردن نشست بین الافغانی دوحه

وزارت امور خارجه روسیه می گوید که دلیل برهم خوردن جلسه دوحه موضع گیری ناکارآمدی رهبران فعلی افغانستان است.

sefarate-russia

وزارت امور خارجه روسیه امروز دوشنبه با انتشار بیانیه ای گفته که مسکو از تصمیم برگزار کنندگان نشست دوحه بخاطر لغو این نشست ابراز تاسف کرده  و گفتگوهای بین الافغانی را امیدوار کننده و بهترین راه ارتباطات میان اقشار مختلف سیاسی در افغانستان، از جمله دولت فعلی و نمایندگان مخالفین مسلح می داند.

در این بیانیه تاکید شده است که “لغو چنین گفتگو ها می تواند پیامدهای منفی برای روند صلح در سطح کلان بین الافغانی داشته باشد.”

در بیانیه وزارت خارجه روسیه اضافه شده که تعیین شرایط برگزاری نشست بین الافغانی با اظهارات دولت فعلی افغانستان برای راه اندازی گفتگوهای سازنده به خاطر آینده افغانستان مطابقت ندارد.

۹ / ثور ۱۳۹۸

کشته و زخمی شدن سه فرمانده کلیدی طالبان در فاریاب

ارتش در شمال کشور اعلان کرده که سه فرمانده کلیدی طالبان به شمول ۱۴جنگجوی این گروه در فاریاب کشته وزخمی شدند.

photo_2019-04-29_16-20-44

قول اردوی ۲۰۹ شاهین امروز دوشنبه (۹ثور) بانشر یک خبرنامه گفته که درنتیجه عملیات نیروهای خاص دفاعی و امنیتی با حمایت مشترک حمایت قاطع ۶ شورشی طالبان کشته و۸ تن دیگر آنان زخمی شدند.

قول اردوی شاهین افزوده که مسئول مالی طالبان برای ولایت های جوزجان و فاریاب، مسئول نصب وترمیم دوربین های شب این گروه و همچنان یک فرمانده کلیدی آنان در این ولایت نیز مشمول کشته شدگان می باشند.

۹ / ثور ۱۳۹۸

زخمی شدن 6 تن در حادثه ترافیکی در ولایت هرات

مقامات محلی ولایت هرات از زخمی شدن ۶ تن در اثر واژگون شدن یک موتر تیز رفتار در ولایت هرات خبر داده اند.

photo_2019-04-29_16-10-17

جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات به خبرنامه گفت که این واقعه امروز اتفاق افتاده است. او در ادامه گفت که وضعیت صحی این مجروحان قناعت بخش است و به شفاخانه انتقال یافته اند.

فرهاد تصریح کرده که یک زن نیز شامل زخمی ها بوده و این حادثه براثر بی احتیاطی راننده واقع شده است.

۹ / ثور ۱۳۹۸

19 شورشی به شمول پنج عضو کلیدی طالبان در بادغیس کشته شدند

مقام های امنیتی از کشته شدن ۱۹ شورشی به شمول پنج عضو کلیدی طالبان در بادغیس خبر داده اند.

mod-3-4

وزارت دفاع گفته که در نتیجه عملیات هوایی نیروهای افغان و ائتلاف به حمایت از نیروهای زمینی امنیتی و دفاعی در ولسوالی آبکمری ولایت بادغیس این شورشیان کشته شده اند

در خبرنامه وزارت دفاع آمده که این اعضای کلیدی طالبان شامل ولسوال نام‌نهاد ولسوالی آبکمری، فرمانده تاکتیکی طالبان، رئیس امر بالمعروف طالبان، و یک سرگروپ شورشیان طالبان برای این ولسوالی می باشند.