تیم صلح و اعتدال حکومت را به انحصار کنترول روند صلح متهم کرد |
تیم صلح و اعتدال حکومت را به انحصار کنترول روند صلح متهم کرد

بازتاب خبرهای 19 حمل 1398

Image Title
۱۹ / حمل ۱۳۹۸

تیم صلح و اعتدال حکومت را به انحصار کنترول روند صلح متهم کرد

تیم انتخاباتی صلح و اعتدال به رهبری حنیف اتمر اعلام داشته که حکومت تلاش دارد با دور نگهداشتن چهره های تاثیرگذار کنترل پروسه صلح را به طور انحصاری در دست داشته باشد.

تیم انتخاباتی صلح و اعتدال امروز دوشنبه (۱۹حمل) در خبرنامه ای آمادگی حکومت برای ورود و اشتراک در گفتگوهای صلح قطر را مثبت ارزیابی نموده اما لیست منتشر شده هیات مذاکره کننده حکومت را ضعیف خوانده است.

Hanif-atmar-team-for-elections-768x438

این تیم خاطرنشان کرده که برخورد یک جانبه حکومت در گزینش اعضای شورای مصالحه ملی و عدم حضور چهره های شاخص، تاثیرگذار، احزاب و جریانهای ملی کشور در این شورا، نشاندهنده بی‌باوری حکومت به پروسه ملی و افغانستان شمول می‌باشد.

تیم صلح و اعتدال تاکید کرده که “این برخوردهای یک جانبه نمایانگر آن است که حکومت انگیزه‌ی کافی برای تصمیمِ ملی و وحدت مردم افغانستان ندارد و هنوز بدنبال انتقام گیری های شخصی و تنگ نظری سیاسی است، که باعث بدگمانی و بی اعتمادی بیشتر در فضای سیاسی افغانستان گردیده است.”

این تیم انتخاباتی بیرون گذاشتن چهره های ملی و جهادی از احزاب و جریانهای سیاسی و رعایت نشدن ترکیب ملیتی و جنسیتی را تیم مذاکره کننده حکومت را نشاندهنده همسو نبودن حکومت با پروسه صلح عنوان کرده افزوده است که این می‌تواند موفقیت پروسه صلح را آسیب جدی برساند.

تیم انتخاباتی صلح و اعتدال تصریح کرده که حکومت تلاش دارد با دور نگهداشتن چهره های تاثیرگذار کنترل پروسه صلح را به طور انحصاری در دست داشته باشد و این اقدامات در ادامه‌ی سیاست انحصارگرایی حکومت، برای برانگیختن مخالفت جریانهای سیاسی کشور است تا روند صلح در این مقطع حساس به بن‌بست کشانده شود.

این تیم انتخاباتی هشدار داده است که اگر حکومت به این رفتار یک جانبه گرایانه خود ادامه دهد این تیم با مشوره و رایزنی با متحدین سیاسی خود نسبت به کارشکنی ها و انحصارگریهای حکومت، تصمیم جدی خواهد گرفت.

۱۹ / حمل ۱۳۹۸

فوری/ آمریکا سپاه پاسداران ایران را در فهرست سازمان های تروریستی قرار داد

کاخ سفید در بیانیه ای اعلام داشته که سپاه پاسداران ایران را در فهرست سازمان های تروریستی قرار داده است.

Breaking-3-1-3

جزییات در خبرهای تکمیلی

۱۹ / حمل ۱۳۹۸

یک شورشی طالبان در انفجار ماین در خانه اش کشته شد

مقامات امنیتی از کشته شدن یک طالب ماین گزار بر اثر انفجار ماین در خانه اش خبر داده است.

1

به گزارش دفترمطبوعاتی قوماندانی امنیه ولایت فاریاب یک شورشی طالبان زمانی که می خواست یک حلقه ماین ریموت کنترول را شام روز گذشته انتقال دهد، در داخل خانه اش در شهر میمنه مرکز این ولایت انفجار نموده و کشته شده است.

نیروهای امنیتی در ادامه افزوده اند که دو تن در این رابطه بازداشت شده و تحقیقات جریان دارد.

۱۹ / حمل ۱۳۹۸

عبدالرزاق وحیدی وزیر پیشین مخابرات و تکنالوژی معلوماتی بازداشت و به زندان فرستاده شد

سخنگوی دادستانی کل از بازداشت و به زندانی شدن عبدالرزاق وحید وزیر پیشین مخابرات افغانستان خبر داده است.

vahidi

جمشید رسولی سخنگوی دادستانی کل در صحفه فیسبوک خود نگاشته که آقای وحیدی متهم به سوء استفاده از صلاحیت وظیفه ای در زمان ماموریت اش به عنوان معین وزارت مالیه بود و از سوی محکمۀ ابتدایی مرکز عدلی و قضایی مبارزه با جرایم سنگین فساد اداری در تاریخ دوم دلو ۱۳۹۷ خورشیدی به گونۀ غیابی به سه سال حبس تنفیذی محکوم به مجازات شده بود.

رسولی در ادامه تاکید کرده که آقای وحیدی امروز دوشنبه( ۱۹ حمل) بازداشت و به زندان فرستاده شده است.

سخنگوی دادستانی کل نیز افزوده است که” وی همچنان در قضیۀ دیگری به اتهام سوءاستفاده از موقف وظیفوی که مربوط به زمان ماموریتش در وزارت مالیه می‌شود، از سوی محکمۀ ابتدایی مرکز عدلی و قضایی مبارزه با جرایم سنگین فساد اداری، در تاریخ ۱۸ حمل ۱۳۹۸ خورشیدی مورد محاکمه قرار گرفته و به ۱۲هزار افغانی جزای نقدی محکوم به مجازات شد.”

۱۹ / حمل ۱۳۹۸

بازداشت 16 هراس افگن در ولایت قندهار

مقام های محلی از بازداشت ۱۶ هراس افگن در دو هفته گذشته در ولایت قندهار خبر داده اند.

حیات الله حیات امروز دوشنبه (۱۹حمل) به رسانه ها گفت که این بازداشت شدگان از مربوطات شهر قندهار و ولسوالی های میوند، میانشین، خاکریز، پنجوایی، وارغنداب مصروف فعالیت های تخریبی بودند که از سوی منسوبین امنیت ملی این ولایت در جریان دو هفته گذشته بازداشت شده اند.

والی قندهار در ادامه افزوده که این افراد در ترور بزرگان قومی و نیروهای امنیتی نیز دست داشته اند و از نزد آنان مقداری سلاح و مهمات و وسایط نقلیه نیز بدست نیروهای امنیتی افتاده است.

۱۹ / حمل ۱۳۹۸

قربانیان سیلاب های اخیر افغانستان به 169 کشته، زخمی و مفقود رسید

وزرات دولت در امور رسیدگی به حوادث می گوید در اثر سیلاب ها در ۱۳ ولایت افغانستان از ۸ حمل تا کنون ۱۰۸ تن کشته ۱۳ تن مفقود و ۴۸ تن زخمی شده اند.

Floodwater

دفتر وزیر دولت در امور رسیدگی به حوادث امروز دوشنبه (۱۹حمل) با نشر یک خبرنامه گفته که از اثر سرازیر شدن سیلاب ها در ولایت های بدخشان، تخار، هرات، فاریاب، بادغیس، بلخ، جوزجان، سمنگان، بغلان، سرپل، کنر، نورستان و غور این تعداد افراد زخمی، کشته و مفقود شده  و برعلاوه ۳۰۰۵ باب منزل مسکونی بصورت کلی و ۸۸۹۲ باب منزل مسکونی بصورت قسمی تخریب گردیده است.

به گفته وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث در اثر این سیلاب ها ۲ باب مکتب، ۴۷ پلچک و ۲۲۴ کیلومتر سرک تخریب و هشت هزار ۹۶۶ رآس مواشی نیز تلف گریده است.

علاوه بر این از ۸ حمل تا کنون ۳۱۶ فامیل پول نقد، دو هزار ۳۲۷  فامیل مواد غذایی و دو هزار ۱۱۳ فامیل مواد غیر غذایی ازسوی  وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث کمک دریافت کرده اند.