جنرال دوستم معاون اول ریاست جمهوری وارد شمال کشور شد |
جنرال دوستم معاون اول ریاست جمهوری وارد شمال کشور شد

بازتاب خبرهای 10 حمل 1398

Image Title
۱۰ / حمل ۱۳۹۸

جنرال دوستم معاون اول ریاست جمهوری وارد شمال کشور شد

گزارش ها می رساند که جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول رئیس جمهور و رهبر حزب جنبش ملی افغانستان امروز از ترکیه وارد شمال کشور شده است.

Gen Dostum

بشیر احمد تینج سخنگوی حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان امروز شنبه (۱۰حمل) در صفحه فیسبوک اش نگاشته است که “…سترجنرال عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری اسلامی افغانستان به خاطر بررسی شرایط امنیتی، دیدار و ملاقات با اقوام در مورد مسایل ملی از جمله پروسهء صلح، دلجویی خانواده های شهداء و احوالگیری از وضعیت بیجاه شدگان جنگها و آفات طبیعی وارد شمال کشور شدند.”

پیش از این آقای دوستم برای مدتی در خارج از افغانستان بسر می برد.

۱۰ / حمل ۱۳۹۸

بازداشت یک عضو مهم شبکه شهری داعش در ننگرهار

مقامات محلی ار بازداشت یک عضو مهم شبکه شهری گروه داعش در ولایت ننگرهار خبرداده اند.

ISIS

دفتر مطبوعاتی ولایت ننگرهار امروز شنبه (۱۰حمل) گفته که در نتیجه عملیات منسوبین امنیت ملی در ناحیه اول شهر جلال آباد یک عضو مهم شبکه شهری داعش بنام “ساجد” بازداشت شده است.

به گفته دفتر مطبوعاتی ولایت ننگرهار فرد بازداشت شده در شهر جلال آباد مصروف جلب و جذب و تبلیغات گروه داعش در این ولایت بوده وباشنده اصلی ولسوالی کامه ننگرهار می باشد.

۱۰ / حمل ۱۳۹۸

32 تن در سیلاب های اخیر در 13 ولایت افغانستان جان باخته اند

ریاست اجرایی افغانستان اعلام کرده که در نشست فوق‌العادۀ کمیتۀ عالی مبارزه با حوادث برای رسیدگی به وضعیت سیلاب‌زدگان ولایات شمالی و غربی کشور امروز(۱۰ حمل) گزارش شده که نزدیک به ۲۳ ولایت شاهد سرازیرشدن سیلاب‌ها بوده و ۱۳ ولایت تلفات و خسارات مالی و جانی داشته است.

13

در یک خبرنامه ریاست اجرایی آمده که بر اثر این سیلاب‌ها ۳۲ تن جان باخته‌ و ۲۹ تن دیگر نیز مجروح شده اند.

همزمان با این گزارش شده که ۱۲ تن نیز در این میان ناپدید می باشند.

به نقل از خبرنامه ریاست اجرایی ولایت‌های فاریاب، هرات، بادغیس، جوزجان و بلخ شاهد بیش‌ترین خسارات و تلفات بوده‌ است.

در این سیلاب‌ها ۱۸۶۰ خانه کاملا تخریب و ۱۱۰۸۱ خانه دیگر نیز خسارمند شده است.

رییس اجرایی افغانستان به وزیران مبارزه با حوادث، صحت عامه، انکشاف دهات، زراعت و آبیاری، مسؤولان ادارۀ مستقل ارگان‌های محل و سایر نهادهای مربوط هدایت داده تا در هماهنگی با والیان ولایت‌های سیلاب‌زده، کمک‌های بیشتر را با آسیب دید‌گان سیلاب‌ها انجام دهند.

۱۰ / حمل ۱۳۹۸

عملیات بازپس گیری ولسوالی ارغنج‌خواهِ ولایت بدخشان آغاز شد

مقامات امنیتی از باز پس گیری بخش‌های از ولسوالی ارغنج‌خواه از گروه طالبان خبر داده اند.

badhgan

وزارت دفاع ملی امروز (۱۰حمل) با نشر خبرنامه گفته است که بخشهای از ولسوالی ارغنج‌خواهِ ولایت بدخشان دوباره در تصرف نیروهای امنیتی در آمده است.

در خبرنامه وزارت دفاع آمده که در جریان درگیری های امروز و پیشروی های نیروهای امنیتی و دفاعی تاکنون ۷ طالب کشته و ۳ تن دیگر زخمی شده اند.

قول اردوی ۲۰۹ شاهین  نیز گفته است که پس از آغاز عملیات نیروهای امنیتی در ولسوالی ارغنج‌خواهِ مردمِ بعضی ولسوالی های همجوار به حمایت نیروهای امنیتی و برای سرکوب هراس افگنان طالب نیز بسیج شده اند.

این درحالی است که شب گذشته نیروهای امینتی از ولسوالی ارغنج‌خواه ولایت بدخشان عقب نشینی کرده و این ولسوالی  به کنترول طالبان درآمده بود.

۱۰ / حمل ۱۳۹۸

اصابت هاوان بر یک مکتب در غزنی 4 کشته و 17 زخمی برجای گذاشت

مقامات محلی از کشته شدن ۴ دانش آموز و زخمی شدن ۱۷ تن به شمول دو معلم در اثر اثابت هاوان در یک مکتب در ولایت غزنی خبرداده اند.

hawan

محمدعارف نوری سخنگوی والی غزنی در گفتگوی با خبرنامه گفت که این افراد  صبح امروز (۱۰حمل) در مکتب منطقه ملانوح بابا ولسوالی اندر ولایت غزنی کشته و زخمی شده اند.

به گفته آقای نوری در جریان درگیری نیروهای امنیتی با طالبان، هاوانی بر این مکتب اصابت کرده است.

آقای نوری تاکید کرد که تا کنون مشخص نیست این انفجار در نتیجه شلیک کدام طرف درگیری انجام شده اما گفت که تحقیقات در این باره جریان دارد.

۱۰ / حمل ۱۳۹۸

کشته و زخمی شدن 6 تن از نیروهای امنیتی در ولایت زابل

مقامات محلی از کشته شدن ۴ تن وزخمی شدن دو تن دیگر نیروهای امینتی در ولایت زابل خبر داده اند.

police

گل اسلام سیال سخنگوی والی زابل در صحبت با خبرنامه گفت که شب گذشته طالبان برای تصرف بر یک قرار گاه پولیس در ولسوالی شهرصفا ولایت زابل حمله کردند که در نتیجه آن ۴ پولیس کشته و دو تن دیگر آنان زخم برداشته است.

اقای سیال افزود که وضعیت پس از حضور نیروهای پشتبانی در کنترول است.

سخنگوی والی زابل گفت که این تلفات ناشی از حضور عامل نفوذی طالبان در این قرار گاه پولیس نبود و تاکید کرد که این موضوع شایعه بی اساس می باشد.