دادستانی کل افغانستان: ۱۸۷ قضیه انتخابات پارلمانی بررسی شده/ تحقیقات جدی از اعضای پیشین کمیسیون‌های انتخاباتی جریان دارد |
دادستانی کل افغانستان: ۱۸۷ قضیه انتخابات پارلمانی بررسی شده/ تحقیقات جدی از اعضای پیشین کمیسیون‌های انتخاباتی جریان دارد

بازتاب خبرهای 21 حوت

Image Title
۲۱ / حوت ۱۳۹۷

دادستانی کل افغانستان: ۱۸۷ قضیه انتخابات پارلمانی بررسی شده/ تحقیقات جدی از اعضای پیشین کمیسیون‌های انتخاباتی جریان دارد

دادستانی کل افغانستان می‌گوید از آغاز روند برگزاری انتخابات پارلمانی سال ۱۳۹۷ خورشیدی در این کشور تا حالا، ۱۸۷ قضیه را در ۲۴ ولایت با مظنونیت ۳۸۶ تن، مورد بررسی قرار داده است.

دادستانی کل امروز سه‌شنبه(۲۱ حوت) در یک خبرنامه گفته است، این اداره از آغاز روند انتخابات پارلمانی سال ۱۳۹۷ خورشیدی تا حالا، ۱۸۷ قضیه را در ۲۴ ولایت با مظنونیت ۳۸۶ تن، مورد بررسی قرار داده است. تحقیقات اکثر این قضایا تکمیل و فیصله‌های محاکم را نیز در بر گرفته است.

در ادامه این خبرنامه آمده است، از مجموع این قضایا، ۵۲ مورد آن تحت کار این اداره قرار دارد، ۱۹ قضیه که مشمول ۳۸ تن می‌شوند، تحت جلب می‌باشد، ۳ مورد آن حفظ شده و ۵ قضیه دیگر به خاطر رفع خلا و نواقص دوسیه‌ها، به مراجع مربوط فرستاده شده است.

photo_2019-03-12_12-26-09

دادستانی کل تصریح کرده که سوءاستفاده از صلاحیت‌های وظیفه‌ای، فروش استیکرهای انتخاباتی، جعل و تزویر تذکره و استیکرهای انتخاباتی، سرقت مواد حساس انتخاباتی، پنهان کردن اوراق رأی‌دهی، خرید و فروش تذکره‌های تابعیت، انتقال تذکره‌های جعلی استیکردار، تهدید و اعمال زور به نفع کاندیدای مشخص، اخلال و برهم زدن پروسه انتخابات، لت‌وکوب، استعمال رأی تقلبی و ثبت غیرقانونی تذکره، از جرایمی است که در انتخابات پارلمانی امسال رخ داده است.

به گفته این اداره، این قضایا مشمول کارکنان کمیسیون مستقل انتخابات، کارکنان دولتی، مسؤولان امنیتی، فرماندهان محلی، متنفذان قومی، کاندیداهای انتخابات پارلمانی، محصلان و افراد عادی می‌شود.

بر اساس این خبرنامه، این قضایا در ولایت‌های قندز، بغلان، سمنگان، بلخ، جوزجان، سرپل، فاریاب، کاپیسا، پروان، لوگر، پکتیا، پکتیکا، قندهار، بدخشان، پنجشیر، هرات، خوست، نیمروز، زابل، بامیان، ننگرهار، فراه و کابل رخ داده و دادستانی کل به منظور بررسی دقیق و به موقع این قضایا، بخش ویژه‌ای را در مرکز و ولایات ایجاد کرده است.

دادستانی کل افغانستان در عین حال از بررسی اتهام‌های کمیشنران پیشین کمیسیون‌های مستقل انتخابات و شکایات انتخاباتی، به‌شمول رؤسای این کمیسیون‌ها که از سوی نهادهای امنیتی و کشفی به این اداره رسیده نیز خبر داده و تاکید کرده که تحقیقات در این زمینه به گونه جدی و همه‌جانبه جریان دارد.

۲۱ / حوت ۱۳۹۷

پایان مذاکرات امریکا و طالبان در دوحه/ دو طرف درباره مبارزه هراس‌افگنی و خروج امریکا از افغانستان به توافق رسیده‌اند

منابع خبری می‌گویند که نمایندگان امریکا و طالبان پس از ۱۶ روز گفت‌وگوهای پی هم در دوحه، این دور از مذاکرات خود را پایان داده و به توافق هایی درباره مبارزه با هراس‌افگنی و خروج نیروهای امریکایی از افغانستان رسیده‌اند.

منابع در دوحه به طلوع‌نیوز گفته‌اد که این موافقت‌نامه روی کاغذ به دو زبان ریخته شده و قرار است زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان برای مشورت با مقامات ارشد امریکایی و احتمالا رییس‌جمهور ترمپ، به واشنگتن سفر کند.

taliban-qatar-office

این منابع می‌گویند که طالبان توافق کرده‌ با تمام گروه‌های هراس‌افگن به شمول القاعده، قطع رابطه کند و در برابر آنان اقدام نماید.

طلوع‌نیوز با انتشار این خطر به نقل از منابع در دوحه خاطرنشان کرده است، امریکا و طالبان درباره گفتگوهای بین‌الافغانی و آتش بس نیز گفتگو کرده و این موارد نیز در متن موافقت‌نامه گنجاینده شده است.

این در حالی است که بر اساس این گزارش، مذاکرات میان برخی از سیاسیون افغان و طالبان که قرار بود تا دو هفته آینده در دوحه برگزار گردد، برای چند هفته دیگر به تأخیر افتاده است.

۲۱ / حوت ۱۳۹۷

کشته و زخمی شدن 8 هراس‌افگن به شمول یک سرگروه طالبان در ولایت غزنی

مقامات امنیتی از کشته و زخمی شدن ۸ هراس افگن طالب به شمول یک سرگروه آن‌ها در ولایت غزنی خبر دادند.

RAF-drone_0

دفتر مطبوعاتی فرماندهی پولیس ولایت غزنی گفته است، حوالی ساعت ۹ قبل از ظهر امروز سه‌شنبه(۲۱ حوت) در نتیجه عملیات هوایی قوای ایتلاف در مناطق لیوان و گوریان در مربوطات ولسوالی اندر ولایت غزنی، ۷ تن به شمول یک سرگروه هراس‌افگنان طالب به نام سرحدی کشته و ۱ نفر دیگرشان زخم برداشته است.

به گفته این دفتر، تاهنوز از تلفات ملکی در این رویداد گزارشی داده نشده است.

۲۱ / حوت ۱۳۹۷

اتحادیه اروپا برای دسترسی زنان تجارت‌پیشه افغان به مارکیت‌های جهانی، سرمایه‌گذاری کرده است

سفیر اتحادیه اروپا در افغانستان می‌گوید که این اتحادیه برای زمینه‌سازی دسترسی زنان تجارت پیشه افغان به مارکیت‌های جهانی، سرمایه‌گذاری کرده است.

photo_2019-03-11_16-39-27

پییر مایدون امروز سه‌شنبه(۲۱ حوت) در نشست اتاق تجارت و صنایع زنان افغان، در مرکز اطلاعات و رسانه‌های حکومت در کابل گفت، موضوع جندر برای اتحادیه اروپا بسیار مهم است؛ این اتحادیه در زمینه توانمندسازی زنان افغانستان همکاری دارد و نیز برای زمینه‌سازی دسترسی زنان تجارت پیشه افغان به مارکیت‌های جهانی، سرمایه‌گذاری کرده است.

رولاغنی، بانوی اول افغانستان نیز در این نشست افزایش حضور بانوان تجارت‌پیشه در این کشور را یک دست‌آورد بزرگ دانست و گفت: در حال حاضر بیش از ۱۱۵۰ تجارت پیشه زن که از سوی اتاق تجارت وصنایع زنان افغان به گونه رسمی ثبت گردیده‌اند، در کشور فعالیت می‌کنند.

از سوی دیگر، نرگس نهان، سرپرست وزارت معادن وپترولیم در این نشست با اشاره به آن‌که هدف حکومت آن است که تا سال ۲۰۲۴ به خودکفایی اقتصادی برسد، نقش سکتور خصوصی به ویژه زنان تجارت پیشه در این عرصه را بسیار با اهمیت دانسته، گفت: وزارت معادن و پترولیم پروژه‌های کوچک وبزرگ را در سال ۲۰۱۹ میلادی روی دست دارد و تلاش می‌کند که به زنان تجارت پیشه نیز برای سرمایه‌گذاری در آن پروژه‌ها زمینه‌سازی شود.

کامله صدیقی، معین وزارت صنعت وتجارت هم وعده سپرد که این وزارت با زنان تجارت پیشه و اتاق تجارت وصنایع زنان افغان همکار است.

این نشست اتاق تجارت وصنایع زنان افغان که به مناسبت دو سالگی فعالیت این اتاق و هشتم مارچ روز جهانی زن، راه‌اندازی گردیده بود، افزون بر مقام‌های دولتی، ۱۵۰ زن تجارت پیشه افغان از ۶ ولایت به شمول کابل نیز اشتراک داشتند.

این درحالی است که بر بنیاد فیصله شورای عالی اقتصادی در ۱۲ مارچ سال ۲۰۱۷ میلادی، «اتحادیه متشبثین رهبر برای انکشاف افغانستان» به «اتاق تجارت و صنایع زنان افغان»  تغییر نام داد و فعالیت‌هایش را آغاز کرد.

۲۱ / حوت ۱۳۹۷

بازداشت پنج عضو مخفی گروه طالبان در ولایت لغمان

ریاست عمومی امنیت ملی از بازداشت پنج تن از اعضای مخفی گروه طالبان در ولایت لغمان خبر داده است.

در خبرنامه این ریاست که امروز سه‌شنبه(۲۱ حوت) منتشر شده، آمده است که نیروهای قطعات خاص ریاست عمومی امنیت ملی در یک عملیات، پنج تن از اعضای مخفی گروه تروریستی طالبان را از مربوطات ولایت لغمان بازداشت نمودند.

435493

به گفته ریاست امنیت ملی، بازداشت‌شدگان هر یک به اسم‌های عتیق‌الله، سرباز پولیس محلی و فرد نفوذی گروه تروریستی طالبان، حضرت‌الله به اسم مستعار فیصل، دلاور، فرمان‌الله و فیضان‌الله می‌باشند.

ریاست امنیت ملی افزوده است که یکی از بازداشت‌شدگان اعتراف نموده که به دستور گروه شورشی طالبان در فعالیت‌های متعدد تروریستی، جمع‌آوری اطلاعات در مورد عملیات‌های نیروهای امنیتی و ارایه آن به گروه طالبان، نقش فعال داشتند.

۲۱ / حوت ۱۳۹۷

پنج کارمند کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان ممنوع‌الخروج شدند

دادستانی کل افغانستان از ممنوع‌الخروج شدن پنج کارمند به شمول رییس سابق دارالانشای کمیسیون مستقل انتخابات این کشور خبر داده است.

photo_2019-03-11_03-53-16

در یک خبرنامه دادستانی کل که امروز سه‌شنبه(۲۱ حوت) منتشر شده، آمده است که این افراد در پیوند به قضیه سوءاستفاده از صلاحیت‌های وظیفه‌ای، به اتهام کمیشنران پیشین کمیسیون‌های مستقل انتخابات و شکایات انتخاباتی به ‌شمول رؤسای این کمیسیون‌ها که از سوی نهادهای امنیتی و کشفی به این اداره رسیده و تحت کار هیأت موظف قرار دارد، ممنوع‌الخروج شدند.

به گفته دادستانی کل، این افراد مشمول رییس پیشین دارالانشاء، معاون امورعملیاتی، رییس تکنالوژی معلوماتی و رییس عملیات ساحه‌ای کمیسیون مستقل انتخابات می‌شوند.

دادستانی کل در ادامه تاکید کرده که تحقیقات در این زمینه به گونه جدی و همه‌جانبه جریان داشته و دادستانی به مردم اطمینان می‌دهد که این قضایا را به شکل عادلانه، بی‌طرفانه و مستقلانه، در روشنایی احکام قانون رسیدگی می‌نماید.