کشته‌ شدن 26 هراس‌افگن طی 24 ساعت گذشته در نقاط مختلف افغانستان |
کشته‌ شدن ۲۶ هراس‌افگن طی ۲۴ ساعت گذشته در نقاط مختلف افغانستان

بازتاب خبرهای 29 دلو

Image Title
۲۹ / دلو ۱۳۹۷

کشته‌ شدن ۲۶ هراس‌افگن طی ۲۴ ساعت گذشته در نقاط مختلف افغانستان

وزارت دفاع افغانستان از کشته شدن ۲۶ هراس‌افگن در نقاط مختلف این کشور طی ۲۴ ساعت گذشته خبر داده است.

آرشیف

این وزارت در یک خبرنامه گفته است، نیروهای دفاعی طی ۲۴ ساعت گذشته ۱۷عملیات مشترک تهاجمی را به منظور از بین بردن لانه‌های هراس افگنان در ولایات ننگرهار، کاپیسا، غزنی، پکتیا، خوست، پکتیکا، قندهار، بادغیس، سرپل  بلخ، فاریاب، تخار و هلمند راه‌اندازی کردند که در نتیجه ۲۶ هراس‌افگن کشته و ۱۰ تن دیگر زخمی گردیدند.

۲۹ / دلو ۱۳۹۷

زاهد نصرالله خان: اطمینان می‌دهیم پاکستان در پروسه صلح افغانستان نقش مثبت بازی می‌کند

زاهد نصرالله خان، سفیر پاکستان در دیدار با معاون ریاست اجرایی حکومت افغانستان، اطمینان داده که کشورش در پروسه صلح افغانستان نقش مثبت بازی می‌کند و تلاش خواهد کرد طالبان را برای مذاکره ترغیب کند.

دفتر مطبوعاتی محمد محقق امروز دوشنبه(۲۹دلو) با بیان خبر این دیدار گفته است، در این دیدار که در اقامت‌گاه آقای محقق برگزار گردیده، طرفین پیرامون پروسه صلح و گفتمان بین‌الافغانی گفتگو کرده است.

pakistan and afg

معاون ریاست اجرایی حکومت در این دیدار خاطرنشان کرده که از گفتگوهای بین‌الافغانی حمایت و از تلاش‌های آمریکا برای صلح در افغانستان استقبال می‌کند.

محقق تصریح کرده که خواهان تشریک مساعی کشورهای منطقه و جهان درباره صلح افغانستان است و معتقد است که همه کشورهاى دوست از دور و نزدیک جهان، بی‌طرفانه براى صلح تلاش کنند تا افغانستان به میدان رقابت قدرت‌ها و منطقه مبدل نگردد.

سفیر پاکستان نیز در این دیدار به معاون ریاست اجرایی حکومت افغانستان اطمینان داده که کشورش در پروسه صلح افغانستان نقش مثبت بازی می‌کند و تلاش خواهد کرد تا طالبان را به مذاکره ترغیب کند.

این در حالی است که پیش از این دیدار، سفیر پاکستان در کابل با محمد حنیف اتمر، مشاور پیشین امنیت ملی رییس‌جمهور افغانستان و از نامزدان انتخابات آینده ریاست جمهوری نیز دیدار  و گفت‌وگو کرده است.

۲۹ / دلو ۱۳۹۷

دانش: رئیس‌جمهور نقش خاصی در قانون انتخابات ندارد

 معاون دوم رییس‌جمهور افغانستان در ملاقات با مسئولان شماری از سفارت‌خانه‌ها و نمایندگی‌های سیاسی در کابل تاکید کرده که در قانون انتخابات، رئیس‌جمهور این کشور نقش خاصی ندارد.

سرور دانش در این جلسه که امروز دوشنبه(۲۹ دلو) برگزار شد، در مورد روند تعدیل قانون انتخابات، چگونگی تطبیق قانون و مشکلات مرتبط به استفاده از سیستم الکترونیکی و تکنالوژی بایومتریک، محکمه اختصاصی و نحوه گزینش کمیشنران جدید کمیسیون انتخابات، گفته است که پس از برگزاری انتخابات پارلمانی فضای بی‌اعتمادی به وجود آمد و به دنبال آن، جوانب مختلف دخیل در قضیه انتخابات بر اصلاحات در کمیسیون‌های انتخاباتی و تعدیل قانون انتخابات تأکید داشتند.

afg

در این جلسه مسئولان از دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در کابل، دفتر نمایندگی اتحادیه اروپا، نماینده ملکی ناتو، سفیران آلمان و استرالیا و مقام‌هایی از سفارت‌های امریکا، برتانیا، ناروی و جاپان اشتراک داشتند.

آقای دانش در ادامه افزوده که تعدیل قانون انتخابات در مشوره گسترده با جوانب مختلف دخیل در انتخابات، با توافق آرا و با رضایت و قناعت همه به تصویب رسیده است.

وی در ادامه تصریح کرده که اکنون این قانون در مرحله تطبیق قرار دارد.

معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان تعیین کمیشنران کمیسیون‌های انتخاباتی و آمادگی برای انتخابات ریاست جمهوری را به عنوان دو اولویت اساسی در تطبیق قانون انتخابات نام برد که از هم اکنون باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

وی در ادامه تاکید کرده که در قانون انتخابات رئیس‌جمهور نقش خاصی ندارد، بلکه در این فرایند، احزاب، نامزان انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۸ و نهادهای مدنی نقش تعیین‌کننده دارند.

سرور دانش گفت که انتظار می رود جوانب ذی‌دخل در تعیین کمیشنران کمیسیون‌های انتخاباتی افراد شایسته، کارفهم و متعهد را معرفی کنند تا کمیسیون‌های جدید انتخابات بتوانند به درستی مکلفیت‌های خویش را انجام دهند.

۲۹ / دلو ۱۳۹۷

بازداشت یک عضو کلیدی هراس افگنان طالب در ولایت لوگر

مقامات امنیتی از بازداشت یک عضو کلیدی طالبان در ولایت لوگر خبر دادند.

mod

وزارت داخله گفته است که قطعات خاص پولیس ملی شب گذشته، عملیات ویژه ای را در روستای زاهدآباد ولسوالی محمد آغه ولایت لوگر انجام دادند که در نتیجه آن، یکی از اعضای مهم هراس افگنان طالب با سلاح دست داشته اش بازداشت شده است.

این وزارت افزوده است که فرد بازداشت شده فریدون نام دارد و در طراحی و سازماندهی حملات هراس افگنانه به ویژه اجرای کمین ها در مسیر شاهراه عمومی کابل-لوگر نقش مهم داشته است.

۲۹ / دلو ۱۳۹۷

دادستان کل افغانستان: عدالت را با هیچ مصلحت دیگر عوض نمی‌کنیم

محمد فرید حمیدی، دادستان کل افغانستان در جلسه هماهنگی میان ریاست دادستانی استیناف ولایت کابل با وکلای ولسوالی‌های چهارده‌گانه این ولایت، گفته است دولت افغانستان در برابر مردم پاسخ‌گو است و عدالت را با هیچ مصلحت دیگر عوض نمی‌کند.

Hamidi

دادستان کل هدف از برگزاری این برنامه را هماهنگی و همکاری نزدیک با مردم عنوان کرد. به باور وی، هیچ اداره نمی‌تواند بدون ارتباط مستقیم با مردم به هدف برسد. آقای حمیدی تأکید کرد که هدف و تعهد این اداره خدمت‌گذاری به مردم افغانستان است.

حمیدی پس از شنیدن مشکلات موجود در ولسوالی‌های کابل، همکاری مردم را در مبارزه با فساد با نهادهای عدلی و قضایی مهم دانسته، افزود: “دولت افغانستان در برابر مردم پاسخ‌گو است و عدالت را با هیچ مصلحت دیگر عوض نمی‌کند.”

دادستان کل نقش وکلا را برای حل اختلافات میان مردم مهم دانسته، بیان داشته است که این نشست‌ها باعث می‌شود که این اداره اجراآت خویش را مطابق خواست‌های مردم عیار سازد.

۲۹ / دلو ۱۳۹۷

چخانسوری: اسلام‌آباد باید در مورد دعوت از طالبان وضاحت دهد

هارون چخانسوری، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان در یک نشست خبری در مرکز اطلاعات و رسانه‌های حکومت در کابل گفته است که اسلام‌آباد باید در مورد دعوت‌ از طالبان برای برگزاری نشستی در پاکستان وضاحت دهد.

چخانسوری افزوده است که پیشرفت‌های به میان آمده در گفت‌وگوهای صلح، تاکنون اندک بوده است و هیات گفت‌وگوکننده صلح حکومت قابل تغییر است و تغییر خواهد کرد.

haroun-750x377

وی با بیان این‌که تغییر و تبدیل‌های اخیر در حکومت به خاطر اصلاحات است و هیچ ربطی به انتخابات ریاست ‌جمهوری پیش رو ندارد، گفته است که انتخابات ریاست جمهوری در زمان تعیین شده برگزار خواهد شد؛ بودجه آن موجود و آمادگی‌های فنی و اداری هم گرفته شده است.

سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان تصریح کرده که اگر شرکت امرالله صالح در نشست‌های رسمی حکومت مشکل قانونی دارد، لطفا حقوق‌دانان این مشکلات را بگویند.

چخانسوری در ادامه افزود، رئیس‌جمهور با نماینده خاص امریکا در مورد صلح افغانستان به توافقات تازه دست یافته که این روند صلح را بیشتر به جلو خواهد برد.