ثبت‌نام محمد شهاب حکیمی به عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان |
ثبت‌نام محمد شهاب حکیمی به عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان

بازتاب خبرهای 27 جدی

Image Title
۲۷ / جدی ۱۳۹۷

ثبت‌نام محمد شهاب حکیمی به عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان

محمد شهاب حکیمی به عنوان هشتمین نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان ثبت‌نام کرد.

آقای حکیمی با معاونین‌اش نورالحبیب حصیر و عبدالعلی سرابی، با حضور در کمیسیون انتخابات، ثبت‌نام کرد.

election

آقای حکیمی پیش از این رئیس نهاد مبارزه افغان‌ها علیه ماین(ACBL)، استاد دانشگاه کابل و عضو کمیته رهبری اداره هماهنگی کمک‌های بشری و انکشافی برای افغان‌ها (ACBAR) بوده است.

پیش از آقای حکیمی، دکتور فرامرز تمنا، رییس پیشین مرکز مطالعات استراتژیک وزارت امورخارجه نیز صبح امروز پنج‌شنبه(۲۷ جدی) به عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد.

۲۷ / جدی ۱۳۹۷

ثبت یک هزار شکایت انتخاباتی در حوزه کابل و کوچی‌ها

سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی از ثبت حدود یک هزار شکایت در ۴۸ ساعت گذشته در حوزه کابل و کوچی‌ها خبر داده است.

علی رضا روحانی به رسانه‌ها گفته است که در دو روز گذشته حدود یک هزار شکایت از نتایج ابتدایی انتخابات پارلمانی ولایت کابل و کوچی‌ها در کمیسیون بررسی شکایات انتخاباتی ثبت شده است.

علی‌رضا روحانی، سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی

علی‌رضا روحانی، سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی

وی در ادامه تاکید کرده که شمارش شکایت‌های ثبت شده در هفته پیش رو آغاز خواهد شد.

این کمیسیون ۴۸ ساعت را برای درج شکایات از سوی نامزدان تعیین کرده بود که شامگاه روز گذشته(چهارشنبه، ۲۶ جدی) به پایان رسیده است.

۲۷ / جدی ۱۳۹۷

آتش‌سوزی در ارگ ریاست جمهوری افغانستان/ چخانسوری: از سوختن اسناد تاریخی جلوگیری شده است

سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان با تأیید آتش‌سوزی در قصر گل‌خانه ارگ ریاست جمهوری، گفته است که از سوختن اسناد بیشتر تاریخی جلوگیری شده است.

afg

هارون چخانسوری گفته است که ناوقت شب گذشته در قصر گل‌خانه آتش‌سوزی صورت گرفته است، اما اطفاییه در زمان مناسب رسیده و از رسیدن خسارات زیاد جلوگیری شده است.

وی در ادامه گفته است که از سوختن اسناد بیشتر تاریخی از جمله میز غازی امان‌الله خان جلوگیری شده است.

۲۷ / جدی ۱۳۹۷

تماس تلفونی اشرف غنی و عمران خان؛ گفتگوی دو رهبر در مورد مذاکرات صلح به رهبری افغانستان

رییس‌جمهور افغانستان در تماس تلفونی با نخست‌وزیر پاکستان، در مورد مذاکرات صلح به رهبری و مالکیت افغانستان گفتگو کرده است.

سخنگوی ارگ ریاست جمهوری در صحفه توییتری خویش در این مورد نگاشته است، محمد اشرف غنی در تماس تلفونی با عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان در مورد پروسه صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها صحبت کرده است.

afg pak

هارون چخانسوری در ادامه ای توییت نوشته که در این تماس تلفونی که بعد از ظهر امروز پنج‌شنبه (۲۷ جدی) برقرار شده است، رییس‌جمهور از عمران خان خواسته است که به افغانستان سفر کند. نخست‌وزیر پاکستان نیز با قبول این درخواست اشرف غنی، از رییس‌جمهور افغانستان خواسته در یک وقت مناسب رسما به پاکستان سفر کند.

۲۷ / جدی ۱۳۹۷

5 کشور منطقه آماده همکاری با افغانستان در مبارزه با تروریزم

کشورهای چین، ازبکستان، تاجیکستان، ترکمنستان و قرقیزستان از آمادگی برای همکاری در برابر تروریزم در افغانستان خبر داده‌اند.

سفیرهای این کشورها در کابل در دیدار با حمدالله محب، مشاور امنیت ملی رییس‌جمهور افغانستان از تلاش‌های حکومت این کشور در راستای مبارزه با تروریزم قدردانی کرده و تاکید ورزیدند که آماده هرنوع همکاری با افغانستان در این خصوص‌ هستند.

NSA 2

دفتر شورای امنیت ملی در یک خبرنامه گفته است، در این دیدار جانب افغانستان، دست‌آوردهای اخیر حکومت را در راستای مبارزه با تروریزم به خصوص سرکوب گروه داعش بیان کرد و تصریح نمود که افغانستان در‌خط‌ نخست مبارزه علیه تروریزم قرار دارد و نیاز به بسیج همگانی در این زمینه می‌باشد.