اشرف غنی در جمع بزرگان قندهار: توطئه ترور جنرال عبدالرازق در پاکستان صورت گرفته است |
اشرف غنی در جمع بزرگان قندهار: توطئه ترور جنرال عبدالرازق در پاکستان صورت گرفته است

بازتاب خبرهای 1 عقرب

Image Title
۱ / عقرب ۱۳۹۷

اشرف غنی در جمع بزرگان قندهار: توطئه ترور جنرال عبدالرازق در پاکستان صورت گرفته است

محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان که به شهر قندهار سفر کرده، می‌گوید که توطئه ترور جنرال عبدالرازق، فرمانده پیشین پولیس این ولایت، در پاکستان صورت گرفته است.

آقای غنی که لحظاتی پیش در نشستی با بزرگان ولایت قندهار سخن می‌گفت، خطاب به پاکستان گفت: به پاکستان صدا می‌کنم که مجرمان را بدهید تا ما محاکمه‌شان کنیم.

وی تأکید کرد، دشمنان می‌خواستند در قندهار تشنج به میان آید، اما قندهاری‌ها نشان دادند که متحد و یک‌پارچه هستند و هیچ‌گاه شکست را نمی‌پذیرند.

ghani 2

رییس جمهوری افزود که مردم قندهار روزی جواب دشمن را خواهند داد.

وی  لقب “شهید آزادی” برای “سترجنرال عبدالرازق اچکزی” داد.

از سوی دیگر، اشرف غنی افزود: برای ارج‌گذاری حکومت افغانستان به شخصیت جنرال رازق، جاده‌هایی که در مسیر قندهار و کابل است، به نام این قهرمان نام‌گذاری خواهد شد و این هدایت هم به شهرداری قندهار و هم کابل است.

او در عین حال گفت که مرکز تعلیمی پولیس قندهار از امروز به نام «مرکز تعلیمی سترجنرال رازق» نامیده شود.

رییس جمهوری در جمع بزرگان قندهار خاطرنشان کرد: جنرال رازق در خرقه مبارک به خاک سپرده شد و این یک افتخار بزرگ است؛ این خرقه باید طوری ساخته شود که مکانی برای شهدای قهرمان افغانستان باشد.

او گفته که به جنرال رازق مقام سترجنرالی را داده و بازهم حق مقام‌های اعلی را داشت.

محمد اشرف غنی گفت که روز دوشنبه هفته آینده در ارگ ریاست جمهوری، یک فاتحه ملی برای جنرال رازق گرفته خواهد شد که همه بزرگان قندهار در این فاتحه تشریف بیاورند.

۱ / عقرب ۱۳۹۷

روند شمارش آرای انتخابات پارلمانی 32 ولایت در کابل آغاز می‌شود

کمیسیون مستقل انتخابات  افغانستان می‌گوید پس از پایان روند شمارش آرای انتخابات پارلمانی در محل‌ها و مراکز رأی‌دهی در ولایات، روند شمارش این آرا از فردا چهارشنبه(۲ عقرب) در کابل نیز آغاز می‌شود.

hafiz hasimi

سید حفیظ‌الله هاشمی، سخنگوی کمیسیون انتخابات به طلوع‌نیوز گفته است، مواد انتخاباتی همراه با نتیجه ابتدایی شمارش آرا در مرکزهای رأی‌دهی، به مرکز ولایت‌ها انتقال یافته و قرار است روند شمارش آرای همه مرکزها، به روز چهارشنبه در کابل آغاز شود.

هاشمی گفت: «تمام احزاب و رسانه‌ها می‌توانند فردا به کمیسیون بیایند تا از این مرکز دیدار کنند و ما فردا این مرکز را افتتاح می‌کنیم».

این در حالی است که ‌شماری‌ از نهادهای ناظر بر انتخابات می‌گویند که اگر مدیریت شمارش آرا همچون روز انتخابات باشد، نتیجه آن قابل قبول نخواهد بود.

۱ / عقرب ۱۳۹۷

وزیر تحصیلات عالی افغانستان خواستار حل مشکل بورسیه استادان دانشگاه توسط ایران شد

نجیب‌الله خواجه عمری، وزیر تحصیلات عالی طی دیداری با معاون سفارت جمهوری اسلامی ایران مقیم کابل، خواستار رفع مشکل استادانی شد که در بورسیه‌هاى ماستری و دکتوراى این کشور معرفی شده‌اند.

af ir

در این دیدار روی موضوع بورسیه ۳۰۱ تن از استادان بحث صورت گرفته و جانب ایران اطمینان داده تا مشکلات موجود به دلیل تغییر مکانیزم کاری وزارت خارجه این کشور و طی مراحل اداری آن حل گردیده و کار روی ارایه مجوز ویزا جریان دارد.

معاون سفیر ایران مقیم کابل اطمینان داد که تمامی استادان معرفی شده در سمستر جاری دروس شان را در ایران آغاز خواهند کرد.

قابل ذکر است که ۳۰۱ استاد از دانشگاه های افغانستان برای دوره‌های ماستری و دکتورا به کشور ایران معرفی شده و قرار است به زودی عازم این کشور گردند.

۱ / عقرب ۱۳۹۷

بازداشت یک فرد به اتهام گروگان گیری در ولایت هرات

فرماندهی پولیس ولایت هرات از بازداشت یک تن به اتهام گروگان گیری خبر داده است.

فرماندهی پولیس ولایت هرات در یک اعلامیه گفته است، امروز یک تن را در شهرستان انجیل این ولایت به اتهام گروگان گیری و حبس دستگیر نموده اند.

herat police

این فرماندهی در ادامه افزوده است، یک تن از باشند‌گان شهرستان انجیل این ولایت از فردی مبلغ ۷۵هزار افغانی طلب کار بوده و به خاطر حصول پول خویش، طلب کار را مدت ۲۱ روز در داخل یک باغ حبس نموده است.

پولیس هرات بعد از آزادی طلب کار، فرد متهم را دستگیر کرده است.

۱ / عقرب ۱۳۹۷

کشته و زخمی شدن 58 هراس افگن در چندین ولایت افغانستان

مقام‌های امنیتی از کشته و زخمی شدن ۵۸ هراس افگن در ۹ ولایت افغانستان خبر داده اند.

mod

وزارت دفاع ملی در یک اعلامیه نگاشته است، در نتیجه عملیات‌های هوایی، تهاجمی و پاکسازی در ولایت های نورستان، غزنی، قندهار، هرات، قندز، غور ، بدخشان، ارزگان و هلمند، ۴۵ هراس‌افگن کشته و ۱۳ تن دیگرشان زخمی شده اند.

در این عملیات ها چندین مخفیگاه و یک مقدار سلاح و مهمات دشمن نیز از بین رفته است.