ساحه‌ی جایداد بدیل برای توسعه‌ی جاده‌ی شهید مزاری مشخص شد |
ساحه‌ی جایداد بدیل برای توسعه‌ی جاده‌ی شهید مزاری مشخص شد

بازتاب خبرهای 21 اسد

Image Title
۲۱ / اسد ۱۳۹۷

ساحه‌ی جایداد بدیل برای توسعه‌ی جاده‌ی شهید مزاری مشخص شد

ارگ ریاست جمهوری افغانستان از مشخص شدن ساحه‌ی جایداد بدیل برای توسعه‌ی جاده‌ی شهید مزاری خبر داده است.

ارگ ریاست جمهوری با نشر اعلامیه‌ای گفته که شب گذشته (شنبه، ۲۰ اسد) در نشست شورای عالی توسعه‌ی شهری،  ۲ طرح پلان گذاری توزیع جایداد بدیل برای توسعه‌ی جاده‌های شهید مزاری و عرفانی از سوی رئیس پلان و پالیسی شهرداری کابل ارائه شد.

در اعلامیه آمده که این دو طرح در دامنه‌ی کوه قورغ طراحی شده که یکی آن، دارای ۴۰۳ نمره‌ی رهایشی با سهولت‌ها و دوم آن که براساس طرح رهنمودی ساساکی و در ۱۶۳ جریب زمین ترتیب شده است، دارای ۴۵۵ نمره‌ی رهایشی و تجارتی می‌باشد.

ghani

نشست شورای عالی توسعه‌ی شهری به ریاست رئیس جمهور غنی طرح دوم را مورد تأیید قرار داده است.

بر اساس اعلامیه، رئیس جمهور غنی گفته که نوع بلاک‌ها و حویلی‌‎های رهایشی تثبیت شود، تفکیک ساحه‌ی سبز و تجارتی صورت گیرد و همچنان خاک‌شناسی ساحه‌ی مورد تطبیق گرفته و سیستم‌های آب‌رسانی و فاضلاب و انرژی آفتابی در نظر گرفته شود.

این در حالی است که ساخت و ساز زودهنگام جاده‌های فرعی دشت برچی از دو سال به این سو از سوی حکومت وعده داده شده، اما تاکنون هیچ گام عملی‌ در این راستا برداشته نشده است.

۲۱ / اسد ۱۳۹۷

نیروهای کمکی عازم شهر غزنی شدند

مقام‌های امنیتی در ولایت میدان وردک تأیید کرده‌اند که نیروهای امنیتی افغانستان و نیروهای خارجی از کابل به سمت غزنی حرکت کرده‌اند.

فرمانده پولیس میدان وردک به طلوع نیوز گفته که نیروهای پولیس این ولایت، این کاروان نیروهای ارتش و نیروهای خارجی را همراهی می‌کند.

انتظار می‌رود این نیروها ناوقت امروز یکشنبه(۲۱ اسد) به شهر غزنی برسند.

taliban attack on ghazni

این در حالی است که پیش‌تر فرید احمد مشعل، فرمانده پولیس غزنی گفته بود که کنترول شهر غزنی در حال حاضر در دست نیروهای امنیتی افغانستان قرار دارد و بررسی‌های خانه به خانه نیز آغاز شده است.

آقای مشعل تلفات نیروهای امنیتی در جریان درگیری‌ها در شهر غزنی را ۱۸ کشته و ۱۲ زخمی اعلام کرده، اما در مورد تلفات جنگجویان طالبان چیزی نگفته است.

در همین حال، نجیب دانش سخنگوی وزارت داخله گفته که در جریان نبردهای امروز یکشنبه، ۵۱ تن از جنگجویان طالبان در منطقه‌ی قلعه‌ی حاجی و قلعه‌ی کلانتر شهر غزنی کشته شده‌اند.

۲۱ / اسد ۱۳۹۷

غنی: در حال حاضر واردات افغانستان 7 برابر صادرات است

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان می‌گوید که حکومت‌های گذشته، افغانستان را به یک کشور وارداتی مبدل کرده و در حال حاضر واردات افغانستان ۷ برابر صادرات این کشور می‌باشد.

آقای غنی امروز یک‌شنبه (۲۱ اسد) در مراسم تجلیل از روز جهانی جوانان در کابل گفت که افغانستان این ظرفیت را دارد تا از هر ۱۰ قلم وارداتی، ۹ قلم آن را به تولیدات داخلی مبدل سازد.

او تأکید کرد که عواید افغانستان تا سال ۲۰۲۴ میلادی باید به ۸ میلیارد دالر برسد.

رئیس‌جمهور غنی همچنان از جوانان خواست تا ظرفیت‌های اقتصادی خود را بلند برده و از گدایی دست بکشند.

او در مورد فقر و خشک‌سالی نیز گفت که تا دو ماه آینده مشکل حلقه‌ی خبیثه‌ی خشک‌سالی را نیز حل خواهد کرد.

رئیس جمهوری افغانستان در بخشی از سخنانش در مورد انتخابات و اصلاحات در ادارات حکومتی و همچنان در مورد وضعیت معارف نیز صحبت کرد و افزود که در انتخابات دخالت نکرده و نخواهد کرد.

ghani 2

آقای غنی افزود که روند اصلاحات در ادارات حکومتی کُند بوده، اما پس از این، به این روند سرعت داده می‌شود.

او به کمیسیون اصلاحات اداری هدایت داد تا در چند ماه آینده ادارات افغانستان را از لحاظ نیروی بشری جوان بسازد.

محمد اشرف غنی تأکید کرد که به منظور آوردن اصلاحات، به بیشتر ولایت‌های افغانستان سفر کرده و در مدت باقی مانده‌ی حاکمیت اش، به تمامی ولایات این کشور سفر خواهد کرد.

او همچنان با انتقاد از وضعیت نظام آموزشی در مکاتب افغانستان گفت: «آنچه که در مکاتب افغانستان تدریس می‌گردد، معیاری نیست».

 رئیس جمهور افزود که در سال جاری تغییرات اساسی در معارف افغانستان رونما خواهد شد.

به گفته‌ی او، در سال جاری در هر ولایت افغانستان یک لیسه‌ی مسلکی و در سال‌های آینده در هر شهرستان یک لیسه‌ی مسلکی ایجاد خواهد شد.

۲۱ / اسد ۱۳۹۷

کشته و زخمی شدن 32 سرباز ارتش در ولایت فاریاب

برخی از اعضای شورای ولایتی ولایت فاریاب از کشته و زخمی شدن ۳۲ سرباز ارتش در این ولایت خبر داده‌اند.

محمدطاهر رحمانی، عضو شورای ولایتی فاریاب به خبرگزاری یاش گفته که گروه طالبان شب گذشته (شنبه، ۲۰ اسد) بر یک پایگاه ارتش موسوم به کمپ چینایی‌ها در شهرستان غورماچ حمله‌ی تهاجمی انجام داده‌اند که در نتیجه ۱۱ تن از سربازان ارتش کشته و ۲۱ تن دیگر زخمی شده‌اند.

faryab

آقای رحمانی گفته که در جریان این حمله، ۸ سرباز ارتش نیز از سوی طالبان ربوده شده است.

به گفته‌ی او، در این کمپ نزدیک به ۱۸۰ سرباز ارتش حضور داشتند که باقی سربازان در محاصره‌ی گروه طالبان قرار دارند.

این عضو شورای ولایتی فاریاب هشدار داده، در صورتی که توجه فوری به این سربازان صورت نگیرد، متباقی سربازان نیز کشته خواهند شد.

۲۱ / اسد ۱۳۹۷

مشعل: طالبان از شهر غزنی عقب زده شده است

مقام‌های امنیتی در ولایت غزنی گفته‌اند که گروه طالبان از شهر غزنی عقب زده شده و در حال حاضر کنترل شهر به دست نیروهای امنیتی افغانستان قرار دارد.

فرید احمد مشعل، فرمانده پولیس ولایت غزنی به طلوع نیوز گفته که نیروهای کمکی به شهر غزنی رسیده و با به عقب زدن طالبان، اکنون بررسی خانه به خانه در این شهر آغاز شده است.

آقای مشعل سقوط فرماندهی پولیس غزنی به دست طالبان را رد کرده و گفت که طالبان هیچ اداره‌ای را در این ولایت تصرف نکرده‌اند.

ghazni 3

به گفته‌ی او، جنگجویان خارجی به شمول جنگجویان پاکستانی و چچن در جنگ غزنی حضور داشتند.

فرمانده پولیس غزنی خاطرنشان کرد که در درگیری نیروهای امنیتی با جنگجویان طالبان در شهر غزنی، دست‌کم ۱۸ تن از نیروهای امنیتی کشته و ۱۲ تن دیگرشان زخمی شده‌اند.

با این حال، نجیب دانش، سخنگوی وزارت داخله‌ی افغانستان گفته که تنها امروز یکشنبه (۲۱ اسد) ۴۷ تن از جنگجویان طالبان در نتیجه‌ی حملات هوایی در منطقه‌ی قلعه‌ی کلانتر شهر غزنی کشته شده‌اند.

به گفته‌ی او، ۴ تن دیگر از اعضای طالبان نیز در نتیجه‌ی حملات هوایی در روستای قلعه‌ی حاجی شهر غزنی کشته شده‌اند.

روز گذشته نیز، آقای دانش از کشته و زخمی شدن بیش از ۱۵۰ جنگجوی طالبان در شهر غزنی خبر داده بود.

۲۱ / اسد ۱۳۹۷

استقبال شورای عالی صلح افغانستان از دیدار مقام‌های ازبکستان با هیأت طالبان در تاشکند

شورای عالی صلح افغانستان گفته که مذاکرات مقام‌های ازبکستان با هیأت طالبان در تاشکند، پایتخت ازبکستان در هماهنگی و مشوره با حکومت افغانستان صورت گرفته است.

سید احسان‌الله طاهری، سخنگوی شورای عالی صلح به رسانه‌ها گفته است: «حکومت افغانستان، حین تشکیل اجماع منطقه‎ای و بین‌المللی، از کشورهای حامی صلح افغانستان، علمای جهان اسلام، علمای افغان و نهادهای بین‌المللی خواست که برای تسریع روند صلح و آغاز مذاکرات حکومت با طالبان به رهبری افغان‌ها، وساطت بکنند».

آقای طاهری همچنان گفته که شورای عالی صلح افغانستان از این مذاکرات استقبال می‌کند، زیرا این دیدارها پروسه‌ی صلح افغانستان را به خاطر رسیدن به مذاکرات مستقیم حکومت با طالبان سرعت می‌بخشد.

شورای-عالی-صلح

این در حالی است که وزارت خارجه‌ی ازبکستان به تازگی اعلام کرده که مقام‌‎های این کشور با هیأت طالبان به ریاست شیرمحمد عباس استانکزی دیدار و در مورد روند صلح افغانستان گفتگو کرده‌اند.

دفتر سیاسی طالبان در قطر نیز با نشر اعلامیه‌ای، دیدار با مقام‌های ازبکستان در تاشکند را تأیید کرده است.