واکنش وزارت دفاع افغانستان به گزارش سیگار؛ نیروهای امنیتی به «موفقیت‌های قابل دید» دست یافته‌اند

بازتاب خبرهای 11 اسد

۱۱ / اسد ۱۳۹۷

واکنش وزارت دفاع افغانستان به گزارش سیگار؛ نیروهای امنیتی به «موفقیت‌های قابل دید» دست یافته‌اند

وزارت دفاع افغانستان در پاسخ به گزارش جدید بازرس ویژه ایالات متحده امریکا برای بازسازی افغانستان(سیگار) مبنی بر عدم توسعه بخش‌های زیر قلمرو دولت، تصریح کرده که نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان در برابر جنگ‌افروزان و گروه‌های تروریستی در این کشور، «موفقیت‌های قابل دید» را به دست آورده‌اند.

در گزارش جدید سیگار آمده است: «نیروهای امنیتی افغانستان برای توسعه‌ی قلمرو زیر اداره‌شان ناکام اند. هدف حکومت کابل تا پایان سال آینده، کنترل و داشتن نفوذ بر قلمرویی است که ۸۰درصد جمعیت در آن زندگی می‌کنند. نیروهای دولتی در حال جلوگیری از تصرف قلمرو بیشتر توسط طالبان اند، اما برای گسترش بخش‌های زیر اداره‌شان مشکل دارند».

اما در پاسخ به این گزارش، وزارت دفاع افغانستان تصریح کرده است: «نیروهای دفاعی و امنیتی کشور با گذشت هر روز،  توانمندی و ظرفیت‌های بیشتر حفاظت و حراست از استقلال، تمامیت ارضی، حاکمیت ملی را موجب می‌شوند و در برابر جنگ‌افروزان و گروه‌های تروریستی که با همدستی استخبارات منطقه در کشور ما جنگ، آشوب‌گری و دهشت‌افگنی را به پیش می‌برند، موفقیت‌ های قابل دید را به دست آورده‌اند» .

mod 3

در یک خبرنامه وزارت دفاع افغانستان آمده است که اردوی ملی افغانستان روزانه ۱۲ الی ۱۵ عملیات پلان‌شده را در برابر دهشت‌افگنان و ضربات کوبنده هوایی را بر لانه‌ها و مخفی‌گاه‌های  تروریستان انجام می‌دهند. هم‌چنین نیروهای کماندوی این کشور روزنامه ۱۰ عملیات خاص را بر اهداف مشخص صورت می‌دهند.

بر این اساس، این وزارت تأکید کرده که نیروهای دفاعی و امنیتی افغانسان به دشمنان مجال نداده که به اهداف شوم‌شان نایل آیند و در آینده نیز این قدرت را نخواهند یافت .

در ادامه این خبرنامه آمده است: «توانمندی و قوت نیروهای اردوی ملی است که تحت فشار و ضربات کوبنده، اضافه از ۲۰۰ تن از افراد مسلح گروه داعش با قوماندانان آن در ولسوالی  درزآب ولایت جوزجان تسلیم اردوی ملی شده و در هماهنگی‌های هوایی در ولایات هلمند و بدخشان ضربات شدیدی بر لانه‌ها، مخفیگاه‌ها و کارخانه‌جات تولید مواد مخدر آن‌ها وارد شده، در ولایت ننگرهار گروه‌های داعش تلفات سنگین دیدند».

بر این اساس، وزارت دفاع افغانستان خاطرنشان کرده که این همه نماین‌گر توانمندی و قابلیت نیروهای دفاعی و امنیتی و توسعه جغرافیایی است که در ولایات فراه، غور، بادغیس، فاریاب، جوزجان، قندز، تخار، پکتیکا و پکتیا به دست آمده و نشان‌دهنده قوت و قدرت نیروهای دفاعی و امنیتی در افغانستان است .

۱۱ / اسد ۱۳۹۷

تکمیلی/ انفجار ماین مقناطیسی در منطقه پل سرخ کابل تلفاتی نداشته است

مقامات امنیتی به خبرنامه تایید می کنند که ماین مقناطیسی جاسازی شده در یک موتر تلفاتی در پی نداشته است. این انفجار در مقابل پارک آبی در ناحیه سوم شهر کابل صورت گرفته است.

این تازه ترین مورد از ماین گذاری مقناطیسی در غرب کابل در ماه های اخیر می باشد.

blast in kabul

۱۱ / اسد ۱۳۹۷

فوری/ انفجار در غرب شهر کابل

لحظاتی پیش یک انفجار در ساحه کارته ۳ مربوط به حوزه سوم پولیس روی داده است.

جزییات بیشتر در خبرهای تکمیلی.

Breaking-3

۱۱ / اسد ۱۳۹۷

خواست‌ها برای محاکمه نیروهای داعش تسلیم‌شده/ والی جوزجان: اگر کسی ادعایی دارد مطابق قانون برخورد می‌شود

به دنبال تسلیم شدن بیش از ۲۵۰ تن از اعضای گروه داعش در ولایت جوزجان به نیروهای امنیتی، لطف‌الله عزیزی، والی جوزجان گفته که اگر کسی ادعایی در مورد جنگجویان تسلیم‌‌شده داعش داشته باشد، مطابق قانون با آن برخورد خواهد شد.

هم‌زمان با تسلیم شدن این جنگجویان داعش، خواست‌ها برای محاکمه آن‌ها افزایش یافته است.

خالده، یک باشنده قریه سردره شهرستان درزاب ولایت جوزجان به رادیو آزادی گفته است که داعشیان در مناطق زیر نفوذ‌شان، شماری از زنان جوان را با استفاده از زور به نکاح خود درآورده‌اند.

ظریفه مادر سه کودک نیز به رویترز گفته که جنگجویان داعش با وی خشونت کرده‌اند.

ISIS

با این حال، لطف‌الله عزیزی، والی جوزجان امروز پنج‌شنبه(۱۱ اسد) به رادیو آزادی گفت، اگر اتهامی بالای جنگجویان تسلیم‌شده داعش موجود باشد، مطابق قانون اساسی بررسی و به محکمه فرستاده خواهد شد.

اما حبیب‌الرحمان، رهبر پیشین داعش در شمال افغانستان می‌گوید که حکومت به آنان تعهد سپرده که امنیت‌شان را تأمین می‌کند و نیز این گروه را به کیفر نمی‌رساند: «تعهداتی که دولت مشخصا به ما داده، گفته که شما به روند صلح یکجا می‌شوید و اگر دولت خواسته باشد، به شما وظیفه می‌دهد.»

وی در پاسخ به این پرسش که شماری از اعضای گروه داعش متهم به نقض حقوق بشر و تجاوز جنسی در شهرستان درزآب اند، افزود: «اگر کسی در این موارد اسناد و شواهد ثبوتیه را ارائه کند، حاضر است که عاملان این قضیه محاکمه شوند.»

۱۱ / اسد ۱۳۹۷

نقشه شوم خشو و عروس قندزی

نیروهای پولیس در ولایت قندز از بازداشت یک خشو و عروس به اتهام قتل یک مرد خبر می‌دهد.

این دو زن روز چهارشنبه(۱۰ اسد) دو برادر را برای خوش‌گذرانی و اعمال نامشروع و سپس قتل به شهرستان فرخار ولایت تخار انتقال دادند، اما در هنگام بازگشت، یکی از این دو برادر را به قتل رساندند.

Mother-in-law

به گفته منابع پولیس، عروس این خانواده در اعترافات‌اش گفته که خشویش می‌خواست که او برادر ۱۲ ساله مرد مقتول را به قتل برساند، اما این عروس دست به این جرم نزده و سرانجام خود خشو دست به کار شده و قصد گرفتن جان این نوجوان را کرده، اما این پسر با وجود زخمی شدن، خودش را در آب پنهان کرده و نجات یافته است.

سخنگوی پولیس قندز افزوده که پس از شکایت خانواده مقتول، نهادهای امنیتی این دو زن را بازداشت کردند.

این خشو و عروس به جرم‌شان اعتراف کرده‌اند.

۱۱ / اسد ۱۳۹۷

نهایی شدن بررسی شکایات انتخاباتی؛ 8 نامزد به دلیل ارتباط با گروه‌های مسلح غیرقانونی حذف شده‌اند

رییس کمیسیون شکایات انتخاباتی می‌گوید که کمیسیون ویژه بررسی شکایت‌ها درباره نامزدانی‌ که با گروه‌های مسلح غیرقانونی ارتباط دارند، نام‌ ۸ تن را از فهرست نامزدان انتخابات پارلمانی حذف کرده است.

هنوز جزییات نام‌های این ۸ تن اعلام نشده است.

رییس کمیسیون شکایات انتخاباتی به طلوع نیوز گفته که بررسی‌ها در مورد ۲۰۰ شکایت نهایی گردیده و در مورد ۵۰ شکایت مرتبط با ۳۱ نفر تصمیم گرفته شده است.

IEC 3

عبدالعزیز آریایی می‌گوید که دربارۀ زنان نیز شکایت‌های تکان دهنده‌‍‌ای وجود دارد و نام‌های برخی از آنان نیز از فهرست نامزدان حذف خواهد شد.

او گفت که ۱۴ تن نیز در نتیجه بررسی شکایات مطرح‌شده، بی‌گناه ثابت شدند.

بر اساس جدول زمانی برگزاری انتخابات پارلمانی آینده، کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی باید روز چهارشنبه (۱۰اسد) نتیجه بررسی‌هایش را به کمیسیون مستقل انتخابات می‌فرستاد، اما عبدالعزیز آریایی می‌گوید که فشارهای بیرونی بر حکومت، سبب شد تا نهادهای حکومتی به این کمیسیون معلومات و سند ندهند و این کار سبب تأخیر در کار بررسی‌ها شده است.