کشف یک محموله بزرگ مواد انفجاری و جلوگیری از چندین حمله تروریستی در کابل |
کشف یک محموله بزرگ مواد انفجاری و جلوگیری از چندین حمله تروریستی در کابل

بازتاب خبرهای 20 جوزا

Image Title
۲۰ / جوزا ۱۳۹۷

کشف یک محموله بزرگ مواد انفجاری و جلوگیری از چندین حمله تروریستی در کابل

ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان از کشف ۳۵۰۰ کیلوگرام مواد انفجاری نوع پوتاشیم کلوریت خبر داده است.

در یک خبرنامه ریاست امنیت ملی آمده که این مقدار مواد انفجاری که در یک عراده موتر نوع تیلر به صورت ماهرانه و در داخل ۱۵۰ بوجی بوره جابجا شده بود، از سوی نیروهای امنیت ملی در مسیر بزرگ‌راه تورخم-کابل کشف شده است.

در خبرنامه گفته شده که که تروریستان قصد داشتند تا با استفاده از این مواد انفجاری، یک سلسله عملیات انفجاری و تروریستی را در شهر کابل راه‌اندازی کنند که پیش از رسیدن به هدف کشف شد.

در پیوند به این رویداد تاکنون یک تن بازداشت شده است.

NDS

۲۰ / جوزا ۱۳۹۷

بشار اسد: حضور آمریکا و بریتانیا در سوریه قانونی نیست

بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه گفته که ایران و روسیه تصمیم گیرنده در سوریه نبوده، بلکه حکومت سوریه مستقل از متحدان ایرانی و روسی خود عمل می‌کند.

آقای اسد در اولین مصاحبه خود با یک رسانه بریتانیایی در سه سال اخیر گفته که روسیه و ایران به دعوت دولت سوریه در این کشور حضور دارند؛ اما حضور آمریکا و بریتانیا در کشورش قانونی نیست و آن را تهاجم خوانده است.

bashar asad

او در این مصاحبه البته با تقدیر از حمایت روسیه، از اقدامات نظامی آمریکا و بریتانیا در کشورش انتقاد کرده و این دو کشور را به نقض “تمامیت ارضی” سوریه متهم کرده است.

آقای اسد گفته: “برای بیش از شش یا نزدیک هفت دهه ما روابط خوبی با روسیه داشته‌ایم. هیچ وقت در این مدت روس‌ها؛ حتی اگر اختلافی هم وجود داشته؛ سعی نکرده‌اند چیزی را به ما تحمیل کنند.”

۲۰ / جوزا ۱۳۹۷

جلوگیری از یک رویداد خونین تروریستی در ولایت بغلان

مقام‌های امنیتی در ولایت بغلان از کشف یک موتر مملو از مواد انفجاری در این ولایت خبر داده‌اند.

ذبیح‌الله شجاع، سخنگوی فرماندهی پولیس بغلان به آریانانیوز گفته که پولیس شهرستان دوشی این ولایت به همکاری ریاست امنیت ملی، یک عراده موتر نوع لاری را با بیش از ۳۰۰ کیلوگرام مواد انفجاری و ابزاری که در ساخت ماین‌های مختلف و فعالیت‌های تخریبی استفاده می‌شد، از ایست بازرسی این شهرستان کشف و ضبط کرده‌ است.

photo_2018-06-10_15-48-55

آقای شجاع گفته که در پیوند به این رویداد، ۲ تن بازداشت شده و تحقیقات ابتدایی نشان می‌دهد که آنان عضویت گروه طالبان بغلان و سمنگان را داشته‌اند.

از سویی هم، مدیریت مبارزه با تروریزم پولیس بغلان گفته که با کشف این مقدار مواد انفجاری، از یک فاجعه بزرگ جلوگیری شده است.

۲۰ / جوزا ۱۳۹۷

چین در تلاش شامل‌سازی افغانستان در پروژه‌ بزرگ «کمربند و راه» است

سفیر چین در کابل گفته که کشورش در تلاش است تا افغانستان را در پروژه‌ «کمربند و راه» این کشور که یک پروژه بزرگ منطقه‌یی است، شامل سازد.

لیو جین سونگ، همچنان گفته که افغانستان توقع زیادی از نشست سازمان همکاری‌های شانگهای دارد و یکی از آن‌ها، سود بردن از پروژه‌ی کمربند و راه است.

سفیر چین این سخنان را در حالی مطرح کرده که محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در رأس یک هیأت بلندرتبه دولتی برای شرکت در نشست سازمان همکاری‌های شانگهای، به چین رفته است.

photo_2018-06-10_15-28-54

پروژه کمربند و راه یک پروژه‌ بزرگ همکاری‌های اقتصادی منطقه‌یی است که از سوی حکومت چین پیشنهاد شده و هدف آن اتصال منطقه‌یی و ایجاد همکاری‌های بیشتر میان کشورهای منطقه می‌باشد.

پروژه‌ کمربند و راه تا سال ۲۰۱۶ میلادی به نام پروژه «یک کمربند و یک راه» یاد می‌‌شد و پس از آن، به نام پروژه «کمربند و راه» تغییر یافت.

۲۰ / جوزا ۱۳۹۷

کشته و زخمی شدن 18 تن در درگیری جنگجویان داعش و طالبان

مقام‌های ارتش در شمال افغانستان گفته‌اند که در درگیری جنگجویان گروه‌های تروریستی طالبان و داعش در ولایت‌های فاریاب و جوزجان، بیش از ۱۸ تن از جنگجویان این گروه‌ها کشته و زخمی شده‌اند.

قول اردوی ۲۰۹ شاهین با نشر خبرنامه‌یی گفت که در در گیری میان اعضای داعش و طالبان در نوار مرزی شهرستان بلچراغ ولایت فاریاب و شهرستان درزاب ولایت جوزجان، ۵ جنگجوی طالبان کشته و ۳ تن دیگرشان زخمی شده‌اند.

ISIS

همچنان در جریان این درگیری، ۵ جنگجوی طالبان از سوی گروه داعش به اسارت گرفته شده‌اند.

در خبرنامه گفته شده که در این درگیری ۳ جنگجوی داعش کشته و ۷ تن دیگرشان زخمی شده‌اند.

پیش از این نیز بارها میان اعضای طالبان و داعش در ولایت‌های شمالی و شرقی افغانستان درگیری رخ داده است.