2 سرباز در انفجاری در شهرستان بهسود ولایت ننگرهار زخمی شدند |
۲ سرباز در انفجاری در شهرستان بهسود ولایت ننگرهار زخمی شدند

بازتاب خبرهای 17 جوزا

Image Title
۱۷ / جوزا ۱۳۹۷

۲ سرباز در انفجاری در شهرستان بهسود ولایت ننگرهار زخمی شدند

مقام‌های محلی در ولایت ننگرهار تأیید می‌کنند که حوالی ساعت ۱۱ و نیم پیش از چاشت امروز (پنج‌شنبه، ۱۷ جوزا)، انفجاری در شهرستان بهسود این ولایت رخ داده است.

عطاالله خوگیانی، سخنگوی والی ننگرهار به خبرنامه گفته که این انفجار ناشی از ماین کنار جاده‌یی بوده که نیروهای امنیت ملی را هدف قرار داده است.

آقای خوگیانی گفت که در این رویداد ۲ سرباز زخمی شده‌اند.

nangarhar

اما با این حال برخی گزارش‌ها می‌رساند که در این رویداد یک تن کشته و ۳ تن دیگر زخمی شده‌اند.

این سومین‌باری است که امروز (پنج شنبه، ۱۷ جوزا) در ولایت ننگرهار انفجار رخ می‌دهد.

پیش از این، صبح امروز در دو انفجار جداگانه در شهرستان‌های چپرهار و بهسود این ولایت، ۵ تن کشته و زخمی شدند.

۱۷ / جوزا ۱۳۹۷

داکتر عبدالله: نباید از تروریزم به عنوان ابزاری برای تحقق سیاست خارجی استفاده شود

داکتر عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت افغانستان گفته که از تروریزم نباید به عنوان ابزاری برای تحقق سیاست خارجی کشورها استفاده شود.

آقای عبدالله که در یک سفر رسمی به بریتانیا سفر کرده، این حرف را روز گذشته (چهارشنبه، ۱۶ جوزا) در دیدار با مارک لنکستر، وزیر دولت در امور نیروهای مسلح بریتانیا در مقر وزارت دفاع این کشور بیان کرد.

abdullah

در این دیدار همچنان رئیس اجراییه افغانستان امنیت را یک از چالش‌های عمده در برابر نیروهای افغان در مبارزه با دهشت‌افگنان عنوان کرده و نقش نیروهای بین‌المللی و نیروهای بریتانیایی در این مبارزه را سازنده خوانده است.

مارک لنکستر نیز با ابراز رضایت از پیشرفت‌های به دست آمده در افغانستان گفته: «حضور و کمک‌های کشورش برای افغانستان از حمایت مردم بریتانیا برخوردار است و حکومت بریتانیا از روندهایی که توسط افغان‌ها مدیریت شود حمایت می‌کند و خواهان همکاری مشترک منطقه‌ای برای استقرار صلح و ثبات است».

از سویی هم، سیدول، مشاور امنیت ملی بریتانیا در دیدار با رئیس اجرایی افغانستان، از ادامه کمک‌های همه‌جانبه‌ بریتانیا به حکومت و مردم افغانستان اطمینان داده است.

۱۷ / جوزا ۱۳۹۷

رییس ستاد ارتش: در صورت آتش‌بس طالبان، ممکن است آتش‌بس تمدید شود

رئیس ستاد ارتش افغانستان می‌گوید که آتش‌بس اعلام شده از سوی رئیس‌جمهور غنی تنها با طالبان صورت می‌گیرد و گروه‌های مربوط به استخابارات همسایه‌ها چون پاکستان، شامل این آتش‌بس نبوده و سرکوب می‌شوند.

جنرال محمد شریف یفتلی، رئیس ستاد ارتش افغانستان امروز پنج‌شنبه (۱۷ جوزا) در یک نشست خبری در کابل گفت: «در این آتش‌بس نیروهای دولتی از حمله بر طالبان مسلح افغان خودداری کرده، اما در صورتی که آنان حمله کنند، از خود و مردم دفاع خواهند کرد».

رئیس ستاد ارتش همچنان گفت که اگر جانب طالبان مسلح نیز آتش‌بس اعلام کند، ممکن است حکومت افغانستان آتش‌بس را تمدید کند.

General mohammad sharif yaftali

این در حالی است که پیش از ظهر امروز پنج شنبه (۱۷ جوزا) رئیس‌جمهور غنی در یک پیام ویدیویی کوتاه و در حمایت از فتوای اخیر علمای دین که در آن جنگ و انتحار حرام خوانده شد، آتش‌بس اعلام کرد. رئیس‌جمهور غنی در این پیام ویدیویی گفته که این آتش‌بس از تاریخ ۲۷ رمضان شروع و تا ۵ عید فطر ادامه خواهد داشت.

با این حال، اعلام آتش بس از سوی حکومت افغانستان واکنش‌هایی را نیز در پی داشته است.

امرالله صالح، رهبر روند سبز و رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان گفته که از دید امنیتی اعلام آتش بس خطرات بسیار جدی و احتمالا فاجعه انگیز و خونین را در پی خواهد داشت، چون احتمال دارد طالبان با این کار ممکن وارد شهرها شوند. در پهلوی این خطرات، این نوع آتش بس مبهم و بدون توجیه روحیه نیروهای امنیتی را پایین می‌آورد.

۱۷ / جوزا ۱۳۹۷

کشته و زخمی شدن 92 شورشی در 10 ولایت افغانستان

وزارت دفاع افغانستان اعلام کرده که در ۲۴ ساعت گذشته ۹۲ شورشی در ۱۰ ولایت این کشور کشته و زخمی شده‌اند.

این وزارت با نشر خبرنامه‌یی گفته که در نتیجه راه‌اندازی ۱۲ عملیات و ۸ حمله هوایی از سوی نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان در ولایت‌های ننگرهار، غزنی، ارزگان، هرات، فراه، نیمروز، فاریاب، بغلان، تخار و هلمند، ۵۹ شورشی کشته و ۳۳ شورشی دیگر زخمی شده‌اند.

insurgents were killed

در خبرنامه گفته شده که یک تن از فرماندهان طالبان نیز شامل کشته‌شدگان است.

در مورد تلفات غیرنظامیان و نیروهای امنیتی در جریان این عملیات‌ها چیزی گفته نشده است.

۱۷ / جوزا ۱۳۹۷

وحیدالله کلیمزی، رسما به عنوان والی غزنی معرفی شد

وحیدالله کلیمزی امروز (پنج‌شنبه، ۱۷ جوزا) رسما به عنوان والی ولایت غزنی معرفی شد.

آقای کلیمزی نزدیک به یک هفته پیش از سوی اداره مستقل ارگان‌های محلی به عنوان والی غزنی تعیین شد.

Vahidullah Kalimzai

وحیدالله کلیمزی پیش از این به‌عنوان والی کنر کار کرده است.

پیش از این عبدالکریم متین به‌عنوان والی غزنی کار می‌کرد و در ماه‌های اخیر، انتقادهایی نسبت به عملکرد او پیرامون وضعیت امنیتی و سیاسی و دامن زدن به مسائل قومی در این ولایت، از سوی مردم مطرح شده بود.